Pagina 43 din 43 PrimulPrimul ... 33414243
Rezultate de la 337 la 341 din 341

Subiect: Cum impartim banii?

Inregistrat
    10.05.2011

Implicit Re: Cum impartim banii?

Citat Postat de martina26 Vezi mesajul
    Deci nu-s eu dusa cu pluta
    Magda, eu alta explicatie nu am decat facand comparatie intre mine si alti copii, intre cum vedeam eu problema si cum o vedeau ei. Si este inca un exemplu despre modul in care educatia de copil iti influenteaza viata de adult. Aveam prietene care mergeau la cumparaturi cu parintii si apoi ziceau "hai sa vezi ce mi-am luat". Pai stai, tu ti-ai luat sau parintii ti-au luat? (ma intrebam eu in sinea mea).

Chestia asta cu banii complet la comun mi se pare ca si cum dupa nunta, nu mai exista altceva decat "noi". Well, pt mine exista "noi" "eu" si "tu". De aceea, pt sanatatea cuplului nostru, mi se pare ideal sa existe "banii nostri", "banii mei" si "banii tai". Desigur, asa cum "noi" este mai mare, mai cuprinzator, mai important si "banii nostri" vor fi mai multi si prioritari la alcatuirea bugetului lunar.
    Citat Postat de martina26 Vezi mesajul
    Pai sa zicem ca iubitul tau vrea nu stiu ce sistem de boxe ultimul racnet pe masina. Tu nu vrei. Ai putea trai linistita tot restul vietii fara ele. Ca sa isi ia el boxele, trebuie sa economisiti cateva luni de zile in care tu nu-ti iei nimic pt placerea ta. Ai imbratisa cu inima deschisa o situatie de genul asta?

* Se presupune ca vrea sa si le ia mai curand, nu ca economisiti cu țârâita 2 ani de zile pt ele.

Si mai e o chestie: barbatii si femeile au nevoi diferite. Eu de ex vreau chestii mai mici mai des, el poate vrea ceva mai costisitor o data sau de doua ori pe an. Cum procedezi in situatia asta?
    Cam aceeasi este situatia si la noi si sunt in cea mai mare parte de acord cu tine.
    Si ca sa raspund la intrebarea ingrosata:nu, eu nu as putea sa ma simt bine stiind ca VS isi cumpara de X lei aparatura foto/ustensile de pescuit iar eu nu pot avea un anume lucru pe care m-il doresc pentru ca el si-a facut damblaua (investind in altceva decat lucruri de necesitate).
    Ultima editare de Flamingo : 22.03.2012 11:28:10

Citat Postat de stress Vezi mesajul
    Daca nu exista intelegere niciun sistem nu functioneaza.
    Nici bani la comun, nici separati, nicicum.
    E clar ca anumiti bani trebuie sa fie la comun: cei pentru facturi, chirii, etc.
    Daca cei doi se apuca sa construiasca o casa spre exemplu atunci TOTI banii sunt la comun pentru ca in marea majoritate a cazurilor nu mai ramane surplusuul acela de bani separati pentru cheltuieli personale. Va asigur ca atunci cand se construieste o casa nu-si mai cumpara nimeni al 3lea ondulator sau boxe de 1000 de euro.
    Majoritatea cuplurilor aflate la inceput sunt in plin proces de construire: fie ca strang bani de un apartament, fie ca isi fac o casa, fie ca renoveaza o casa. Numai daca sunt foarte norocosi si le au pe toate deja atunci pot exista bani separati. Altfel, eu nu prea vad cum.
    Mie nu mi s-ar parea normal de exemplu, noi sa ne chinuim sa construim sau sa renovam si sotul meu sa zica: eu vezi ca luna asta am pus la casa exact suma pe care ai pus-o si tu si mi-au ramas 1000 euro si ma duc sa-mi cumpar o camasa Armani. Sunt de acord ca aia 1000 euro ramasi tie sunt in plus fata de ce am pus eu dar totusi, tragem la o cauza comuna. Adica ori construim o casnicie, o casa pentru familia noastra, etc. ori facem teoria sumelor fixe?
    Mie calculele astea ca sa iasa tandea pe mandea nu imi plac. Am noroc ca sotul meu este ca si mine pentru ca altfel nu cred ca am fi facut vreo branza impreuna.
    Sunt perfect de acord cu ce ai scris. Chiar trebuie sa fi norocos sa ai casa, masina, tot ce iti trebuie si sa mai ai si bani de cheltuit pe prostii. Noi am renovat 2 apartamente de cand ne-am casatorit (long story... mai intai pe al bunicului meu care ni l-a dat noua de 2 camere si apoi al parintilor care s-au mutat la casa si ne-am mutat in el ca era de 3 camere si a venit copilul) si cu ocazia asta am cheltuit o gramada de bani = datorii multe. Asa ca fiecare banut castigat de noi merge acum acolo, in contul acelor datorii. Ce sa zic ca sotul castiga de vreo 4 ori cat mine. Daca am pune fiecare suma egala ne-ar prinde pensia cu datoria in cont
    Apropo de banii la comun. In principiu, la noi banii sunt la mine Eu stiu parolele de internet banking pentru amandoi (cred ca sotul le-a si uiat ale lui), eu platesc facturi si fac liste de cumparaturi. Banii ii viram intr-un cont pe care avem amandoi carduri si zau daca tine careva socoteala cat a cheltuit unul si cat celalalt, inclusiv pe lucruri mari si nu intotdeauna necesare

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot

Inregistrat
    06.04.2009

Pana la urma si banii separati si la comun tot la aceeasi concluzie duc. Ca platiti din conturi separate cheltuielile comune, sau dintr-un cont comun tot aia e.
    Ca unul din membrii cuplului vrea sa isi ia io stiu ce magaoaie de boxa, si discuta cu celalalt , dc contul e la comun sau nu , conteaza?
    Iar dc eu imi iau o toala si platesc din contul comun nu tot am pus si eu bani acolo? Sau dc sotul isi ia casti din banii din contul comun, nu tot a pus si el bani acolo? Sau dc fiecare isi ia respectivele chestii din contul separat, concluzia tot una e: suma de bani a cuplului in total va scadea.
    Eu am functionat in ambele sensuri, si cu conturi separate, si cu cont comun, si mi se pare acelasi lucru. Din moment ce pe celalalt nu il deranjeaza ca iti iei una doua, si din moment ce amandoi au capul pe umeri si nu fac cheltuieli nechibzuite (si aici ma refer la lucruri ff scumpe, nu ca dai 70€ pe un pulovar, ci ceva de gen 500€ pe niste casti), rezultatul e acelasi.

Inregistrat
    28.08.2009

Citat Postat de Arina3891 Vezi mesajul
    Sunt perfect de acord cu ce ai scris. Chiar trebuie sa fi norocos sa ai casa, masina, tot ce iti trebuie si sa mai ai si bani de cheltuit pe prostii. Noi am renovat 2 apartamente de cand ne-am casatorit (long story... mai intai pe al bunicului meu care ni l-a dat noua de 2 camere si apoi al parintilor care s-au mutat la casa si ne-am mutat in el ca era de 3 camere si a venit copilul) si cu ocazia asta am cheltuit o gramada de bani = datorii multe. Asa ca fiecare banut castigat de noi merge acum acolo, in contul acelor datorii. Ce sa zic ca sotul castiga de vreo 4 ori cat mine. Daca am pune fiecare suma egala ne-ar prinde pensia cu datoria in cont
    Apropo de banii la comun. In principiu, la noi banii sunt la mine Eu stiu parolele de internet banking pentru amandoi (cred ca sotul le-a si uiat ale lui), eu platesc facturi si fac liste de cumparaturi. Banii ii viram intr-un cont pe care avem amandoi carduri si zau daca tine careva socoteala cat a cheltuit unul si cat celalalt, inclusiv pe lucruri mari si nu intotdeauna necesare
    Asa se intampla si la noi si ne e foarte bine

Inregistrat
    13.03.2012

Citat Postat de apricot Vezi mesajul
    Asa se intampla si la noi si ne e foarte bine

Si la noi e la fel. Si e super asa

Pagina 43 din 43 PrimulPrimul ... 33414243

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us