Pagina 1 din 43 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 341

Subiect: Cum impartim banii?

Inregistrat
    21.05.2010

Implicit Cum impartim banii?

Urmeaza sa ma marit si am inceput sa fac cercetari....ce se intampla dupa? ce facem cu banii? ii punem la comun?
    Am gasit un articol (http://www.reshapeyourlifecounseling...redere.ro.html)..si drept sa zic m-a cam pus pe ganduri....
    Pareri plizzzz

Inregistrat
    18.10.2009

Implicit Re: Cum impartim banii?

Citat Postat de aforum Vezi mesajul
    Urmeaza sa ma marit si am inceput sa fac cercetari....ce se intampla dupa? ce facem cu banii? ii punem la comun?
    Am gasit un articol (http://www.reshapeyourlifecounseling...redere.ro.html)..si drept sa zic m-a cam pus pe ganduri....
    Pareri plizzzz
    Cred ca depinde de fiecare cuplu in parte,noi santem impreuna de 9ani ,cand am hotarat sa locuim impreuna banuti erau in comun,am cumparat ap.pe numele la ambi chiar daca bani sotului erau un pic mai multi,niciodata nu am avut probleme in aceasta privinta.La noi eu sant cea care in general tin ,,contabilitatea,,si banuti chiar daca al meu castiga dublu fata de mine,si mereu hotaram impreuna cum ii cheltuim(nu ma refer la cheltuielile zilnice,)

<A href="http://www.weddingcountdown.com" target=_blank>
    <A href="http://www.weddingcountdown.com" target=_blank>

Inregistrat
    12.01.2010

Citat Postat de aforum Vezi mesajul
    Pareri plizzzz
    Noi locuim impreuna de un an si ceva. Mai intai am stat cu chirie si de curand am reusit sa facem un credit impreuna si sa avem casuta noastra, asta inainte chiar de a planui nunta, si intotdeauna am avut banii la comun. Nu-mi amintesc sa fi discutat despre asta...pur si simplu asa ni s-a parut natural. Acum avem salarii cat de cat comparabile ( el ceva mai mult ) dar nu m-ar deranja nici sa am eu mult mai mult, nici sa aiba el mult mai mult. Ar fi spre binele familiei noastre ca veniturile sa creasca indiferent cine obtine acei bani. Eu personal consider ca atunci cand doi oameni se iubesc si vor sa duca o viata in doi e normal sa imparta totul.
    Stiu si cupluri care au ani de zile vechime, locuiesc impreuna, dar banii nu sunt la comun si au o relatie frumoasa. Cred ca depinde de mentalitatea fiecaruia...important e ca ambii parteneri sa fie de acord cu decizia luata in privinta asta.

Inregistrat
    05.10.2006

noi spre exemplu suntem de aproape 6 ani impreuna, stam de ceva vreme amadoi in aceeasi casa si nu avem salariile la comun, fiecare cheltuie banii lui, desi ne intelegem super bine.
    problema la noi e ca salariile sunt mici (maxim 10 mil de fiecare, cu tot cu veniturile extra) deci cumva ne ajung banii de pe o luna pe alta si nu avem ce sa mai punem la comun. la cheltuieli ori ne impartim ori platim fiecare cate ceva.
    dupa nunta am ramas cu niste banuti si i-am pus in banca, iar acum aceia sunt banii la comun.

dar daca e sa schimbe ceva necesar la masina pun si eu, in schimb nu contribui daca-si mai pune el nu stiu ce nebunii pe la motor sau daca isi pune folie ca asa are el chef.... eu imi iau o rochie si el sa-si puna ce vrea pe masina

noua ne e bine asa ca aveam o vreme cand imi zicea ca-mi iau toata ziua haine si chiar puteam sa-i zic ca fac ce vreau cu salarul meu si el la fel
    Ultima editare de aryanna : 21.05.2010 15:34:10
    "Grammar": the difference between knowing your shit and knowing you're shit !

Inregistrat
    20.01.2009

Citat Postat de aryanna Vezi mesajul
    noi spre exemplu suntem de aproape 6 ani impreuna, stam de ceva vreme amadoi in aceeasi casa si nu avem salariile la comun, fiecare cheltuie banii lui, desi ne intelegem super bine.
    problema la noi e ca salariile sunt mici (maxim 10 mil de fiecare, cu tot cu veniturile extra) deci cumva ne ajung banii de pe o luna pe alta si nu avem ce sa mai punem la comun. la cheltuieli ori ne impartim ori platim fiecare cate ceva.
    dupa nunta am ramas cu niste banuti si i-am pus in banca, iar acum aceia sunt banii la comun.

dar daca e sa schimbe ceva necesar la masina pun si eu, in schimb nu contribui daca-si mai pune el nu stiu ce nebunii pe la motor sau daca isi pune folie ca asa are el chef.... eu imi iau o rochie si el sa-si puna ce vrea pe masina

noua ne e bine asa ca aveam o vreme cand imi zicea ca-mi iau toata ziua haine si chiar puteam sa-i zic ca fac ce vreau cu salarul meu si el la fel
    si eu cred ca e mai bine asa le-am incercat pe ambele in relatii diferitesi tragand linie variantacu separat e cea mai corecta,fara reprosuri ,nervi in plus

Inregistrat
    08.06.2008

Citat Postat de aryanna Vezi mesajul

Ce sa zic? Mie mi se pare cam deplasat, dar respect optiunea voastra! Insa noi nu am procedat niciodata asa! Am stat impreuna inainte de casatorie vreo 5 ani si de la bun inceput veniturile au fost la comun. Cum s-ar zice am imprtit si saracia si bogatia . Erau dati cand ramaneam fara niciun ban, aveam salarii micute, abia terminasem facultatea, abia ne descurcam, apoi au venit vremuri mai bune, venituri mai mari ( concedii frumoase), insa prin toate astea am trecut impreuna si chiar am iesit mai uniti din ele.Asa ca acum facem haz de acele episoade mai putin fericite din punct de vedere financiar!
    Eu consider ca intr-o relatie primeaza iubirea si increderea asa ca din toate punctele de vedere trebuie sa fii UNUL, un intreg! Nu stiu dar eu n-as mai simti ca suntem un cuplu, daca nu ne-am face planuri de viitor in functie de veniturile noastre, mai ales ca acum avem si un bebelus..., dar cum spuneam fiecare cu parerea sa.

Inregistrat
    20.01.2009

cand ai si datorii proprii gen rate la banci,pensii alimentare de platit lucrurile se complica putin.In cazul meu ambii aveam rate facute inainte ,cheltuieli cu intretinerea/reparatia masinilor ,el trimitea si pensiile la fete dar chiria de pe vremea aceea plus utilitatile le imparteam egal plus strictul necesar la mancare .Nu am avut nici un conflict pe tema banilor pe tot parcursul relatiei de aproape 3ani de stat impreuna,nu am avut pretentia sa plateasca el mai mult desi ca director de achizitii ramanea cu mai mult .Ieseam destul de des dar fiecare isi achita partea,biletele de concediu facute la 1/2....
    Eu nu suport sa depind de nimeni si nici in al doilea caz nu am fost in aceasta situatie dar reprosuri mi-am auzit ,la o contributie de aproape 2 ori mai mare mi-au numarat pachetele de tigari si restul cheltuielilor, unde mai pui ca daca a cerut de la parinti branza,jambon si bani acum vrea inapoi.
    Daca reusesc sa am o relatie in viitor e exclusa posibilitatea share-ului total,eventual o contributie egala pt casa si cam atat.

Inregistrat
    21.05.2010

Question Re: Cum impartim banii?

Tocmai am aflat de FFSN (fondul fara stirea nevestei) Adica oficial impartim banii, dar neoficial am un cont separat.
    Ce spuneti de asta?

Pagina 1 din 43 12311 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us