Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 24

Subiect: Biserica Sf Imparati Constantin si Elena

Inregistrat
    23.05.2010

Implicit Biserica Sf Imparati Constantin si Elena

noi avem cununia religioasa pe 5 sept.am dat "avans" cu chitanta 200 lei restul nasi dupa cununie.aveti idee cam cat ar fi?

Inregistrat
    08.11.2009

Implicit Re: biserica sf imparati constantin si elena

Citat Postat de nicoleta_c03 Vezi mesajul
    noi avem cununia religioasa pe 5 sept.am dat "avans" cu chitanta 200 lei restul nasi dupa cununie.aveti idee cam cat ar fi?
    Asta depinde de fiecare biserica in parte, in general. Si de preoti..mai ales
    Fetele bune ajung in rai...Fetele rele??? Unde vor ele !

Inregistrat
    28.01.2009

Da , am idee, la ce tupeu are popa ala cu fata de violator in serie(parerea mea-nu-l inghit cu o tona de lamaie, iti explic imediat de ce) f mult!Daca doar taxa e 200 ron, peste 500 de ron o sa i se ceara nasului.Acum iti explic de ce nu facem nunta la aceasta biserica superba pe dinafara da cu niste preoti cu "o tinuta exemplara" inauntru ;m-am dus anu trecut in oct, sa vb cu popa despre care am vb mai sus, ala "dragutu", sa il intreb daca se poate sa vb despre nunta bla bla.M-a masurat de jos in sus si cu o sila nemaiintanlita m-a intrebat sec: "Ai 2 milioane la tine?" iar eu i-am raspuns "Nu,parinte!Am venit doar sa intreb.". Popa mi-a zis cu aceeasi sila incomensurabila "Ei, atunci cand o sa ai banii o sa si vorbim!" si mi-a intors spatele.Dupa aceasta "discutie extrem de interesanta care m-a atins in strafundul sufletului" am luat o decizie; Biserica asta cade!CLAR!
    Si m-am dus in parcul de la Casa de Cultura: aici e 50 de ron taxa, dar popa ne-a zis ca nasu tre sa plateasca 4POPI, ca ei toti servesc la cununii(in limba romana cel putin 1 milion de fes). Sotul i-a explicat calm si frumos ca acesti bani cuveniti popilor, tot noi ii dam,asa ne-am inteles cu nasii. Ok, pana acum. Popa l-a intrebat cat e dispus sa dea, sotul nu a zis nimic, decat ca noi avem 2 milioane pt popa si atat, iar daca nu le convine schimbam biserica. Asa ca popa l-a luat cu faze de genu "fiule" stii dupa posibilitati-daca atati bani aveti o sa fie slujba mai scurta. Si sotul i-a zis ok. Noi mai mult nu va dam.
    Aceasta este "fabuloasa si minunata" poveste cu popii- indrumatorii nostrii spirituali (nu zic ca sunt toti la fel) dar pe astia genul - cat mai multi bani si iti iarta Dumnezeu orice i-as linsa cu manuta mea.Exagerez!

Buna! Eu am facut cununia religioasa la aceasta Biserica. Taxa de cununie am platit-o cu 8 luni inainte si a fost 100 ron (cu chitanta).
    In saptamana nuntii am fost si ne-am spovedit si eu si sotul meu si l-am intrebat pe preot cam cat se da de preot in ziua nuntii. Ne-a spus ca dupa posibilitati, 50-100 ron.
    In ziua nuntii la slujba au participat 4 preoti plus unchiul meu (care are parohie in Galati). Dupa slujba, sotul meu cu nasul au mers sa ii "cinsteasca" pe preoti insa surpriza...au spus ca nu este nevoie, asa ca au dat un plic cu 250 ron donatie pentru Biserica. Noi ne-am gandit sa fie cate 50 ron pentru fiecare preot si 50 ron pentru cor (format din 2 persoane). Unchiului meu nu era cazul sa ii dam ceva.
    Sunt constienta ca situatia a stat asa pentru ca le-a fost rusine de unchiul meu sa ceara ceva, insa daca nu era el tot atat le-as fi dat.

Inregistrat
    23.05.2010

Citat Postat de flory2006 Vezi mesajul
    Buna! Eu am facut cununia religioasa la aceasta Biserica. Taxa de cununie am platit-o cu 8 luni inainte si a fost 100 ron (cu chitanta).
    In saptamana nuntii am fost si ne-am spovedit si eu si sotul meu si l-am intrebat pe preot cam cat se da de preot in ziua nuntii. Ne-a spus ca dupa posibilitati, 50-100 ron.
    In ziua nuntii la slujba au participat 4 preoti plus unchiul meu (care are parohie in Galati). Dupa slujba, sotul meu cu nasul au mers sa ii "cinsteasca" pe preoti insa surpriza...au spus ca nu este nevoie, asa ca au dat un plic cu 250 ron donatie pentru Biserica. Noi ne-am gandit sa fie cate 50 ron pentru fiecare preot si 50 ron pentru cor (format din 2 persoane). Unchiului meu nu era cazul sa ii dam ceva.
    Sunt constienta ca situatia a stat asa pentru ca le-a fost rusine de unchiul meu sa ceara ceva, insa daca nu era el tot atat le-as fi dat.
    sunt sigura ca le a fost rusine de unchiul tau.oricum nu cred ca v a depasi 500.

Inregistrat
    15.09.2008

Citat Postat de nicoleta_c03 Vezi mesajul
    sunt sigura ca le a fost rusine de unchiul tau.oricum nu cred ca v a depasi 500.
    si noi tot acolo am vrut sa facem nunta! cand ma fost sa intrebam anul trecut prin martie daca nu ma insel cam cat costa am vb cu doamna de la lumanari si ne-a zis k pt miri taxa este de 200lei iar cand am intrebat cam cat ar plati nasii a zis k asta se discuta cu preotul atunci......
    dupa ce ne-am lamurit aici am fost la adormirea maicii domnului2 unde taxa mirilor a fost 100lei si bineinteles k si aici am intrebat cat ar plati nasii pt k nu am vrut sa ii puneam la mari cheltuieli...doamna de acolo ne-a zis in jur de 400 de lei ...si exact atat a platit nasu in ziua nunti....eu am fost multumita de slujba si de preot...
    unii preoti mai faci si japca pe fata....se uita la tine sa vada cum esti imbracat si in fct de asta iti cere si banii....daca preotii fac din astea pai la altii...ce sa mai astepti...

Inregistrat
    28.01.2009

500 de ron, indiferent cati popi servesc mi se pare de-a dreptul aberant. cu 5 milioane faci ceva practic!nu mi se pare rezonabil, chiar daca i-ar da nasul - daca stam sa ne gandim bine pentru 5 milioane eu munces o luna intreaga, si muncesc de-mi sar capacele!

Inregistrat
    31.07.2009

Si noi facem cununia la aceasta biserica pentru ca imi place mie foarte mult.
    Am fost in martie si am vorbit, am achitat taxa de 200 lei pentru care am primit chitanta si chiar daca am insistat, intrebandu-l pe preot cat sa dea nasul, ne-a spus ca el nu ne poate obliga sa dam nimic. Daca dorim dam, cat putem, daca nu, nu dam nimic.
    Ultima editare de ancamariagadea : 06.08.2010 19:06:52

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us