Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789
Rezultate de la 65 la 70 din 70

Subiect: Ventriculomegalie intrauterina !

Inregistrat
    28.08.2008

Implicit Re: Ventriculomegalie intrauterina !

Vesti bune, bb e ok, ventriculii s-au mai inchis 7.9.

Inregistrat
    09.12.2007

Citat Postat de GabitzaBulinuta Vezi mesajul
    Vesti bune, bb e ok, ventriculii s-au mai inchis 7.9.
    Super vesti, n-ai de ce sa iti mai faci griji. Ma bucur. E clar, ventriculii se retrag pe parcursul sarcinii.

Inregistrat
    12.02.2011

Salutare, burtici!

Nu am mai intrat de mult timp pe site ul asta, dar azi am gasit acest subiect care ma intereseaza pentru ca si eu sunt in situatia asta (doar ca mai grav zic eu :-( ). Bebe meu din burtica are 22 saptamani si 4 zile. Saptamana trecuta am fost sa fac echografie de morfolofie fetala trim II (4D). Pe bebe l-au diagnosticat cu ventriculomegalie unilaterala. Unul dintre ventriculi este cu mult peste limita normala, 17.7 mm. Pana acum, nimeni nu a observat nimic, ori nu avea problema asta acum o luna, ori avea si nu s-a vazut la 2D. M-a mai incurajat putin ce am citit la voi (faptul ca a mai scazut odata cu cresterea copilului) dar la el e totusi foarte marit. Ma rog zi si noapte sa scada aceasta valoare si sa fie bebe bine. Nu stiu daca e bine, dar vineri vreau sa ma mai duc si la alt doctor, sa vad si alta parere. Sper sa nu fie problema, in sensul ca fac prea des echo 4D. Totodata vreau sa intreb, a mai fost cineva in situatia asta? Adica sa fie atat de mariti ventriculii la 22 saptamani?

Multa sanatate va doresc, voua si bebelinilor! :-)
    Ultima editare de Marushk23 : 18.09.2012 17:03:41

Inregistrat
    16.04.2009

Citat Postat de Marushk23 Vezi mesajul
    Salutare, burtici!

Nu am mai intrat de mult timp pe site ul asta, dar azi am gasit acest subiect care ma intereseaza pentru ca si eu sunt in situatia asta (doar ca mai grav zic eu :-( ). Bebe meu din burtica are 22 saptamani si 4 zile. Saptamana trecuta am fost sa fac echografie de morfolofie fetala trim II (4D). Pe bebe l-au diagnosticat cu ventriculomegalie unilaterala. Unul dintre ventriculi este cu mult peste limita normala, 17.7 mm. Pana acum, nimeni nu a observat nimic, ori nu avea problema asta acum o luna, ori avea si nu s-a vazut la 2D. M-a mai incurajat putin ce am citit la voi (faptul ca a mai scazut odata cu cresterea copilului) dar la el e totusi foarte marit. Ma rog zi si noapte sa scada aceasta valoare si sa fie bebe bine. Nu stiu daca e bine, dar vineri vreau sa ma mai duc si la alt doctor, sa vad si alta parere. Sper sa nu fie problema, in sensul ca fac prea des echo 4D. Totodata vreau sa intreb, a mai fost cineva in situatia asta? Adica sa fie atat de mariti ventriculii la 22 saptamani?

Multa sanatate va doresc, voua si bebelinilor! :-)
    Noi am avut problema asta si a fost descoperita tot la morfologia de trim 2. Bebe a fost diagnosticat cu ventriculomegalie borderline si ventriculii aveau 10,76 mm. Medicul care a facut ecografia a zis ca nu trebuie sa ne ingrijoram, ca trebuie doar sa revin la control si ca in 99% din cazuri, acestia se retrag pana la nastere. Intradevar, cand am fost la control, masurau 9,31 mm. E drept ca pot creste din nou, valorile pot oscila pana la nastere dar nu vreau sa ma mai gandesc ca exista posibilitatea sa creasca din nou.
    Ce pot eu sa-ti spun din ce am citit (mai mult pe forumuri din America):

• valorile pot oscila
    • ventriculi mariti nu inseamna neaparat o problema
    • este intalnit mai des la baieti decat la fete pentru ca ei oricum au capul mai mare decat fetele
    • se putea observa si la 2d daca medicul se uita in mod special la acest aspect si daca era specializat si pe eco morfofetala, daca aparatul era suficient de performat, daca bebe statea intr-o pozitie care sa permita masurarea ventriculilor; e foarte posibil ca el sa nu fi avut aceasta problema cand ai facut cealalta ecografie pentru ca am inteles ca dimensiunea lor se poate modifica intr-un timp destul de scurt.
    • poti sa intri aici sa citesti si vei gasi multe cazuri care s-au rezolvat pana la nastere. E foarte bine ca vei cere si o alta parere, si eu aveam de gand sa fac asta daca la control nu ar fi fost bine. Dar e foarte important sa ai o atitudine pozitiva, sa faci tot posibilul sa nu te gandesti la ce e mai rau si sa ai increde ca totul va fi bine. Eu m-am rugat mult si inca o mai fac si acest lucru m-a ajutat sa trec mai usor peste acea perioada. Multa sanatate si sper sa vii cu vesti bune!

Inregistrat
    12.02.2011

Multumesc mult de info!

Am ctitit si eu ca pot oscila foarte mult si de asemenea am citit despre situatii in care dimensiunile au scazut, insa imi faceam mari griji (inca imi mai fac, dar incerc sa nu ma gandes tot timpul la asta) ca 17.7 mm mi se parea foarte mult. Si plus de asta m-a speriat cam tare doctorita la care merg eu de obicei - mi-a zis si de posibilitatea de a renunta la sarcina si nu imi place deloc cum a pus problema. Eu nu cred ca asta e motiv de avort, dar... cam asa se intampla in ziua de azi. Doctorii astia mai rau te zapacesc.

Chiar ma uitam pe ce mi-ai trimis si am citit despre un caz in care ventriculii au scazut de la 18 mm. M-am mai linistit. Vineri va anunt cum mai e bebe, cu toate ca vor trece doar 9 zile de la ultima echografie pana atunci.
    Ai dreptate, pe cat posibil trebuie sa stau linistita, sa nu ii fac rau lui bebe.

Inregistrat
    16.04.2009

Citat Postat de Marushk23 Vezi mesajul
    Multumesc mult de info!

Am ctitit si eu ca pot oscila foarte mult si de asemenea am citit despre situatii in care dimensiunile au scazut, insa imi faceam mari griji (inca imi mai fac, dar incerc sa nu ma gandes tot timpul la asta) ca 17.7 mm mi se parea foarte mult. Si plus de asta m-a speriat cam tare doctorita la care merg eu de obicei - mi-a zis si de posibilitatea de a renunta la sarcina si nu imi place deloc cum a pus problema. Eu nu cred ca asta e motiv de avort, dar... cam asa se intampla in ziua de azi. Doctorii astia mai rau te zapacesc.

Chiar ma uitam pe ce mi-ai trimis si am citit despre un caz in care ventriculii au scazut de la 18 mm. M-am mai linistit. Vineri va anunt cum mai e bebe, cu toate ca vor trece doar 9 zile de la ultima echografie pana atunci.
    Ai dreptate, pe cat posibil trebuie sa stau linistita, sa nu ii fac rau lui bebe.
    Nu cred ca se poate pune problema de a renunta la sarcina, cel putin medicul la care am facut eu morfologia nici macar nu a pomenit asa ceva, iar medicul meu ginecolog cu care voi naste m-a intrebat doar atat: Acum s-a rezolvat problema? Daca da ,e tot ce conteaza si nu are rost sa vorbim despre altceva. Daca sa zicem ca nu scad si acumuleaza lichid cefalorahidian, sunt solutii. Se pot face operatii, se poate corecta, nu mai suntem pe vremea bunicii si medicina a evoluat foarte mult. Cauta un medic ecografist foarte bun care sa te monitorizeze si nu mai pune la suflet ce spun medicii fara suflet.

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us