Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 70

Subiect: Ventriculomegalie intrauterina !

Inregistrat
    09.12.2007

Implicit Ventriculomegalie intrauterina !

Buna tuturor,

M-am gandit sa deschid acest topic deoarece as vrea sa aflu mai multe informatii de la mamici care sint / au fost in situatia ca si mine in care bebe sa fie diagnosticat intrauterin cu ventriculomegalie. Sint curioasa de evolutia / involutia dimensiunii ventriculilor pe parcursul sarcinii voastre, ce v-au mai sfatuit medicii la care ati fost....
    Din ce am inteles eu, ventriculii pana la 10 mm sint considerati in grafic, apoi intre 10 - 15 mm sint ventriculi "borderline", iar de la 15 mm in sus se pot dezvolta complicatii gen hidrocefalie, sindromul Dandy Walker si altele... Mie mi s-a spus ca nu exista tratament intrauterin, iar din ce am citit de pe internet este ca dupa nastere se poate face operatie fie sa i extraga surplusul de lichid rahidian sau sa ii puna un tub in capsor care sa redirectioneze lichidul in stomac undeva.
    Daca aveti nelinisti, idei, noutati, va rog scrieti, poate ne mai incurajam una pe alta.

Implicit Re: Ventriculomegalie intrauterina !

Citat Postat de anca_toader Vezi mesajul
    Buna tuturor,

M-am gandit sa deschid acest topic deoarece as vrea sa aflu mai multe informatii de la mamici care sint / au fost in situatia ca si mine in care bebe sa fie diagnosticat intrauterin cu ventriculomegalie. Sint curioasa de evolutia / involutia dimensiunii ventriculilor pe parcursul sarcinii voastre, ce v-au mai sfatuit medicii la care ati fost....
    Din ce am inteles eu, ventriculii pana la 10 mm sint considerati in grafic, apoi intre 10 - 15 mm sint ventriculi "borderline", iar de la 15 mm in sus se pot dezvolta complicatii gen hidrocefalie, sindromul Dandy Walker si altele... Mie mi s-a spus ca nu exista tratament intrauterin, iar din ce am citit de pe internet este ca dupa nastere se poate face operatie fie sa i extraga surplusul de lichid rahidian sau sa ii puna un tub in capsor care sa redirectioneze lichidul in stomac undeva.
    Daca aveti nelinisti, idei, noutati, va rog scrieti, poate ne mai incurajam una pe alta.
    Imi pare rau ca nu te pot ajuta. Nu am fost mamica dar incerc sa citesc cat mai mult si sa invat din experientele voastre. Momentan eu incerc sa vindec ceva si apoi ne vom apuca de bebe. Sper ca bebelusul tau sa fie sanatos si sigur vor fi miresici care au trecut prin aceiasi experienta si iti vor spune ca totul a fost bine.
    Multa sanatate tie si lui bebe !!

Inregistrat
    09.12.2007

Citat Postat de larryssa83 Vezi mesajul
    Imi pare rau ca nu te pot ajuta. Nu am fost mamica dar incerc sa citesc cat mai mult si sa invat din experientele voastre. Momentan eu incerc sa vindec ceva si apoi ne vom apuca de bebe. Sper ca bebelusul tau sa fie sanatos si sigur vor fi miresici care au trecut prin aceiasi experienta si iti vor spune ca totul a fost bine.
    Multa sanatate tie si lui bebe !!
    Da, am citit despre tine pe la topicul de Preconceptie, sper sa rezolvi repede si bine, sa aveti si voi un bebe. Multumesc de urari.

Inregistrat
    19.03.2008

Buna tuturor,

Bebele meu fusese diagnosticat intrauterin ecografic cu Sd. Dandy WalKer Varianta si s-a infirmat in timpul sarcinii cand am facut RMN fetal. Apoi la nastere s-a dovedit, de asemenea, ca diagnosticul ecografic era eronat. Ti-am mai povestit ceva vreme in urma toata tarasenia. Iti doresc sa fie doar o eroare a celor care vad si interpreteaza imaginile ecografice.
    "Grijile zilei de maine, cu regretele zilei de ieri, iti fura ziua de astazi" spunea Anca Sigartau. Asa ca hai sa ne bucuram de ziua de azi
    Gabriel, baiatul mamei

Amalia, fetita mamei

Inregistrat
    09.12.2007

Citat Postat de doctodicty Vezi mesajul
    Bebele meu fusese diagnosticat intrauterin ecografic cu Sd. Dandy WalKer Varianta si s-a infirmat in timpul sarcinii cand am facut RMN fetal. Apoi la nastere s-a dovedit, de asemenea, ca diagnosticul ecografic era eronat. Ti-am mai povestit ceva vreme in urma toata tarasenia. Iti doresc sa fie doar o eroare a celor care vad si interpreteaza imaginile ecografice.
    RMN fetal unde se face ? Ca as face si de asta pana la urma... ca mi se pare ciudat ca ecografe diferite, din orase diferite (Ploiesti si Bucuresti) sa spuna cam acelasi lucru. Pupam pe bebe care are 5 saptamani si 5 zile La mai multe.

Inregistrat
    23.10.2008

Stiam ca se face RMN fetal la CMU.
    Draga Anca, va tin pumnii si tie, si Emiliei, sa fie totul bine si - de ce nu - sa fie un diagnostic gresit, ca si in cazul lui doctodicty!

Inregistrat
    19.03.2008

RMN fetal unde se face ? Ca as face si de asta pana la urma... ca mi se pare ciudat ca ecografe diferite, din orase diferite (Ploiesti si Bucuresti) sa spuna cam acelasi lucru. Pupam pe bebe care are 5 saptamani si 5 zile La mai multe.
    RMN fetal am facut la Sanador la Dr. Ionescu Virgil. Este cel mai bun din cate stiu eu si apoi am vorbit si cu Dr Sergiu Stoica de la Budimex. Dansul e cel mai bun neurochirurg de copii. Dansul te poate sfatui cel mai bine legat de posibilele probleme legate de acest diagnostic. Este o persoana absolut deosebita si abordabila fara milioane de fitze. Ecografe diferite, din Romania si unul din Suedia au vazut prost. Asa ca ce-mi e Ploiesti, ce-mi e Bucuresti. Ti-am zis ca la eco, singurul care a vazut bine a fost Dr. Pop. La urmatoarea sarcina ma duc direct la dansul.

Si noi va pupam pe voi si va dorim sa fiti sanatosi!!
    "Grijile zilei de maine, cu regretele zilei de ieri, iti fura ziua de astazi" spunea Anca Sigartau. Asa ca hai sa ne bucuram de ziua de azi
    Gabriel, baiatul mamei

Amalia, fetita mamei

Inregistrat
    18.06.2010

Si noi ne confruntam cu aceeasi problema!Dr.mea cand mi-a dat "verdictul"nici nu a vrut sa imi dea DVD-ul acasacu morfologia,m-a sfatuit sa imi pun perfuzii si sa ma linistesc dar tot nu mi-a dat lamuriri,mi-a spus doar ca a mai intalnit cazuri si ca de cele mai multe ori dimensiunea lor se reduce ! Cred ca abia la 32 saptamani este clar cum or sa evolueze lucrurile!Si inca ceva am citit pe undeva ,ca daca ar fi fost hidrocefalie se vedea la morfologia de la 22 saptamani!Ne rugam doar ca sa fie laturi de noi si sa ne protejeze.MULT CURAJ!!!

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us