Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 17 la 23 din 23

Subiect: Mamele cu indemnizatia in INSTANTA!!!

Inregistrat
    15.09.2006

Implicit Re: Mamele cu indemnizatia in INSTANTA!!!

Citat Postat de HighCookie Vezi mesajul
    Am citit ce-ati scris, si Alina a pus punctul pe "i", din pacate multora dintre noi le lipseste timpul si disponibilitatea.
    Sumo, si eu am observat ca reactiile cele mai hotarate le au mamele cu venituri mai mari, care pierd sume importante prin reducerea aceasta.
    De exemplu eu am un venit mediu si, cum cei 15% nu reprezinta o avere, m-am gandit in prima faza sa ma reprezint singura in instanta, pentru ca sincer n-am pofta sa dau amaratii aia de 15% unui avocat. Adica, oricum am da-o, noi tot cu ponosul si altii cu folosul...
    Dar, odata ce nu am reusit sa ajung la intalnire, (recunosc, am avut altele de rezolvat, din pacate mai urgente in momentul ala, si am anuntat abia tarziu la "Barfe..." ca nu voi ajunge) mi-a fost clar ca un proces ar fi incomparabil mai solicitant ca resurse de timp si implicare.

Asa ca in concluzie, Alina te rog sa ma treci si pe mine pe lista mamelor care vor sa fie reprezentate de un ONG in actiunea aceasta.
    Si data viitoare cand ne intalnim sper sa pot ajunge.
    Multumesc.
    Chiar si la indemnizatia de 4000 lei, pierderea este de 600 lei lunar. In functie de cat mai ai de stat in CIC, este o suma mai mare sau mai mica, dar clar nu o avere. In cazul meu, mai am 6 luni. Un total de 3600 ron. O vacanta sau nici macar. Dar este vorba de principiu, de faptul ca este neconstitutional si ilegal, de faptul ca este dreptul tau...si daca ar fi fost 1 leu, tot as fi actionat in acelasi sens.

Inregistrat
    12.05.2010

Citat Postat de calina Vezi mesajul
    Chiar si la indemnizatia de 4000 lei, pierderea este de 600 lei lunar. In functie de cat mai ai de stat in CIC, este o suma mai mare sau mai mica, dar clar nu o avere. In cazul meu, mai am 6 luni. Un total de 3600 ron. O vacanta sau nici macar. Dar este vorba de principiu, de faptul ca este neconstitutional si ilegal, de faptul ca este dreptul tau...si daca ar fi fost 1 leu, tot as fi actionat in acelasi sens.
    Sunt si eu de aceiasi parere, ca nu doar pierderea unei sume este importanta, dar si principiul in sine... Eu am optat pentru darea in judecata cu ajutorul ong-ului, si inteleg si ideea de comunicat de presa din acelasi motiv - 'luptam' pentru un principiu, pentru un drept.
    Deja nu mai este vorba doar de bani, e ceva mai mult. Mai mult ca sigur ca in instanta mediatizarea sau comunicatele nu fac diferenta... dar nu asta le e scopul.

Inregistrat
    20.05.2010

Salutare, dragelor.
    In cursul zilei de maine se va pubilica AICI http://laviniasandru.wordpress.com/ formularul pe care fiecare mamica (sau tatic) interesat/a de subiectul acesta trebuie sa il completeze.

Inregistrat
    20.05.2010

dragele mele,

am gasit un avocat probono prin prg '100 avocati pentru Romania' / av piperea are legatura cu acesta pt cine doreste amanunte in plus

aseara, 01 sept a avut loc intalnirea despre care va spuneam

impreuna cu Mary (Marybell de aici), presedinta Asociatiei MAME, am discutat cu avocata AnaMaria Gram posibilele cai de actiune

A fost de parere ca implicarea dumneaei si demersul nostru sunt posibile numai cu sustinerea unui temei legal ft bine argumentat..
    pe care a reusit sa il gaseasca!

O sa revin cu detalii despre asta, chiar cu o informare a dumneaei pe aceasta speta (pe care o va face in cateva zile)

sa auzim de bine!

Inregistrat
    20.05.2010

Citat Postat de alinuck Vezi mesajul
    Salutare, dragelor.
    In cursul zilei de maine se va pubilica AICI http://laviniasandru.wordpress.com/ formularul pe care fiecare mamica (sau tatic) interesat/a de subiectul acesta trebuie sa il completeze.
    din pacate am renuntat la aceasta varianta

deoarece am gasit una mai la indemana

Inregistrat
    23.01.2009

Din cate vad nu s-a rezolvat nimic...dar asta nu este tot...dupa ce au taiat cu nerusinare ( in cazul meu cam 500 lei) nici nu au acordat-o integral ci doar pana in luna in care copilul a implinit 2 ani, desi plata efectiva a inceput cu cca 2 luni intarziere....probabil ca stiti deja cat dureaza de la aprobarea dosarului pana la prima plata...
    Cu toata cererea de recalculare depusa de avocat...nimic...
    Traim in Romania...ar trebui sa ne mandrim cu tara noastra?

Citat Postat de adelaeu Vezi mesajul
    Din cate vad nu s-a rezolvat nimic...dar asta nu este tot...dupa ce au taiat cu nerusinare ( in cazul meu cam 500 lei) nici nu au acordat-o integral ci doar pana in luna in care copilul a implinit 2 ani, desi plata efectiva a inceput cu cca 2 luni intarziere....probabil ca stiti deja cat dureaza de la aprobarea dosarului pana la prima plata...
    Cu toata cererea de recalculare depusa de avocat...nimic...
    Traim in Romania...ar trebui sa ne mandrim cu tara noastra?
    Si in cazul meu a fost la fel, tot vreo 500 lei mi-au taiat Am depus dosarul in 15 mai si am primit banii pe 16 august, deci a durat 3 luni, dar am primit banii pe 2 luni ( iunie si iulie).

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us