Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 23

Subiect: Mamele cu indemnizatia in INSTANTA!!!

Inregistrat
    20.05.2010

Implicit Mamele cu indemnizatia in INSTANTA!!!

Dragele mele mamici,

Din pacate timpul a trecut in defavoarea noastra... masura de scadere a indemnizatiei cu 15% se pune in practica
    http://www.avocatnet.ro/content/arti...nsiile_nu.html

Asa cum am promis, deschid acest nou subiect cu scopul de a continua lupta.

Acest demers se adreseaza in primul rand mamelor care sunt in concediu crestere copil si care au decizia emisa. In aceste cazuri sansele de reusita sunt mari (chiar daca, personal cred ca voi primi banii cuveniti ..peste cativa ani poate, important este sa nu lasam sa treaca netaxata aceasta intentie de incalcare a legii si constitutiei, caci mai tarziu ne putem astepta si la alte intentii de acelasi tip)

Saptamana viitoare invit pe toate mamele interesate in demersul de actiune in instanta la o intalnire cu un avocat (detalii despre aceasta intalnire voi da spre finalul saptamanii, poate duminica).

La acest moment (inainte de discutia cu avocatul) cred ca cea mai buna varianta pentru cele interesate este sa ne solidarizam si sa fim reprezentate de acelasi avocat.

Lavinia Sandru, initiatoarea legii (lege fara de care aceasta discutie nu ar mai fi avut loc) este alaturi de noi si in acest demers si dpdv mediatic ne va sprijini 'vocal' oridecateori va avea ocazia.

Duminica, 11 iulie ma voi intalni cu ea la un eveniment (cu tema 'sa traim bio') la Teatrul Metropolis unde vom stabili cateva detalii legate de intalnirea de saptamana viitoare cu avocatul.

Daca printre voi este cineva care doreste sa vina si duminica va rog sa imi spuneti.

Inregistrat
    20.04.2006

Implicit Re: Mamele cu indemnizatia in INSTANTA!!!

Eu as vrea sa ma bag dar nu stiu cum sa procedez.... La Bucuresti e cam greu sa ajung.... Daca s-ar putea face o lista sa ne reprezentati... Si noi sa va mai ajutam cu banuti... Eu as vrea sa ma bag

Inregistrat
    20.05.2010

personal voi incerca sa negociez cu avocatul

sa nu ne ia bani decat la finalul procesului

si atunci putin

ceva comision din banii pe care ii castigam... nu mai mult de... (habar nu am cat)

daca e vreo fata pe aici care se pricepe e bine sa ne spuna parere avizata, sa ma duc cu lectiile facute la intalnire

Ultima editare de alinuck : 06.07.2010 10:04:19

Inregistrat
    13.08.2006

Si eu as fi interesata,... intrebarea mea e daca se poate sa"particip si eu" fara sa fie nevoie de deplasare la Bucuresti (e cam mult prea departe si in situatia actuala nu cred ca as putea )

Inregistrat
    15.09.2006

Art. 7 - Procedura prealabilă
    (1) Înainte de a se adresa instanței de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie să solicite autorității publice emitente sau autorității ierarhic superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.
    Art. 9*)- Acțiunile împotriva ordonanțelor Guvernului
    (1) Persoana vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim prin ordonanțe sau dispoziții din ordonanțe poate introduce acțiune la instanța de contencios administrativ, însoțită de excepția de neconstituționalitate, în măsura în care obiectul principal nu este constatarea neconstituționalității ordonanței sau a dispoziției din ordonanță.
    (2) Instanța de contencios administrativ, dacă apreciază că excepția îndeplinește condițiile prevăzute de art. 29 alin. (1) și (3) din Legea nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, republicată, sesizează, prin încheiere motivată, Curtea Constituțională și suspendă soluționarea cauzei pe fond.
    (3) După pronunțarea Curții Constituționale, instanța de contencios administrativ repune cauza pe rol și dă termen, cu citarea părților. Dacă ordonanța sau o dispoziție a acesteia a fost declarată neconstituțională, instanța soluționează fondul cauzei; în caz contrar, acțiunea se respinge ca inadmisibilă.
    (4) În situația în care decizia de declarare a neconstituționalității este urmarea unei excepții ridicate în altă cauză, acțiunea poate fi introdusă direct la instanța de contencios administrativ competentă, în limitele unui termen de decădere de un an, calculat de la data publicării deciziei Curții Constituționale în Monitorul Oficial al României, Partea I.
    (5) Acțiunea prevăzută de prezentul articol poate avea ca obiect acordarea de despăgubiri pentru prejudiciile cauzate prin ordonanțe ale Guvernului, anularea actelor administrative emise în baza acestora, precum și, după caz, obligarea unei autorități publice la emiterea unui act administrativ sau la realizarea unei anumite operațiuni administrative.
    Art. 11 - Termenul de introducere a acțiunii
    (1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoașterea dreptului pretins și repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
    a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;
    b) data comunicării refuzului nejustificat de soluționare a cererii;
    c) data expirării termenului de soluționare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluționare a cererii;
    d) data expirării termenului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în soluționarea favorabilă a cererii sau, după caz, a plângerii prealabile;
    e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
    Art. 12 - Documentele necesare
    Reclamantul anexează la acțiune copia actului administrativ pe care îl atacă sau, după caz, răspunsul autorității publice prin care i se comunică refuzul rezolvării cererii sale. În situația în care reclamantul nu a primit niciun răspuns la cererea sa, va depune la dosar copia cererii, certificată prin numărul și data înregistrării la autoritatea publică, precum și orice înscris care face dovada îndeplinirii procedurii prealabile, dacă acest demers era obligatoriu. În situația în care reclamantul introduce acțiune împotriva autorității care refuză să pună în executare actul administrativ emis în urma soluționării favorabile a cererii ori a plângerii prealabile, va depune la dosar și copia certificată după acest act.
    Art. 18 - Soluțiile pe care le poate da instanța
    (1) Instanța, soluționând cererea la care se referă art. 8 alin. (1), poate, după caz, să anuleze, în tot sau în parte, actul administrativ, să oblige autoritatea publică să emită un act administrativ, să elibereze un alt înscris sau să efectueze o anumită operațiune administrativă.
    (2) Instanța este competentă să se pronunțe, în afara situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (6), și asupra legalității operațiunilor administrative care au stat la baza emiterii actului supus judecății.
    (3) În cazul soluționării cererii, instanța va hotărî și asupra despăgubirilor pentru daunele materiale și morale cauzate, dacă reclamantul a solicitat acest lucru.
    (4) Atunci când obiectul acțiunii în contencios administrativ îl formează un contract administrativ, în funcție de starea de fapt, instanța poate:
    a) dispune anularea acestuia, în tot sau în parte;
    b) obliga autoritatea publică să încheie contractul la care reclamantul este îndrituit;
    c) impune uneia dintre părți îndeplinirea unei anumite obligații;
    d) suplini consimțământul unei părți, când interesul public o cere;
    e) obliga la plata unor despăgubiri pentru daunele materiale și morale.
    (5) Soluțiile prevăzute la alin. (1) și alin. (4) lit. b) și c) pot fi stabilite sub sancțiunea unei penalități aplicabile părții obligate, pentru fiecare zi de întârziere.
    (6) În toate situațiile, instanța poate stabili, prin dispozitiv, la cererea părții interesate, un termen de executare, precum și amenda prevăzută la art. 24 alin. (2).

Sursa: Legea contenciosului administrativ nr. 554 din 2 decembrie 2004

Inregistrat
    20.04.2006

Citat Postat de alinuck Vezi mesajul
    personal voi incerca sa negociez cu avocatul

sa nu ne ia bani decat la finalul procesului

si atunci putin

ceva comision din banii pe care ii castigam... nu mai mult de... (habar nu am cat)

daca e vreo fata pe aici care se pricepe e bine sa ne spuna parere avizata, sa ma duc cu lectiile facute la intalnire

iti spun din sursa fff sigura (sotul meu) ca avocatul ia tarif pe termen. in general se ia cam 5 -10 mil vechi pe termen si la sfarsit 10% din valoarea finala - adica daca castigi 100 mil vechi o sa ti mai ia la final inca 10 mil. plus pt fiecare termen intre 5-10 mil. acum nu stiu ce puteti face pt ca se va intra in vacanta judecatoreasca apoi cand veti incepe demersul cred ca o sa dureze f mult finalizarea - veti avea cel putin 3 termene. succes mult

Inregistrat
    05.09.2006

Citat Postat de mami_de_pisi Vezi mesajul
    iti spun din sursa fff sigura (sotul meu) ca avocatul ia tarif pe termen. in general se ia cam 5 -10 mil vechi pe termen si la sfarsit 10% din valoarea finala - adica daca castigi 100 mil vechi o sa ti mai ia la final inca 10 mil. plus pt fiecare termen intre 5-10 mil. acum nu stiu ce puteti face pt ca se va intra in vacanta judecatoreasca apoi cand veti incepe demersul cred ca o sa dureze f mult finalizarea - veti avea cel putin 3 termene. succes mult
    Hmda, pai daca e asa iar suma pt care te judeci (cei 15% pentru cat a mai ramas din CIC) reprezinta ceva de ordinul a 20-25 mil lei vechi, ii cam dai la avocat si tu ramai cu distractia.
    Oare cat de complicat sa fie sa ma reprezint singura?

Inregistrat
    14.06.2009

Citat Postat de mami_de_pisi Vezi mesajul
    Noi avem tzaspe mii de procese pe rol in acest moment, din care unul l-am castigat acum recent si nu e chiar asa. Avocatul ia o suma de 500 ROn la inceputul procesului si atat, dupa care va lua procent din castig, in general se practica 10%. Suma de 500 ROn reprezinta taxa oficiala prin care iti angajezi un avocat, si cam atat. In rest daca clientul vrea sa-i mai dea cate ceva, e la latitudinea lui, dar sincer de la noi nici un avocat ( si avem o armata) nu a cerut bani la fiecare termen si nici nu am auzit sa se practice asa ceva. dar problema e ca acum instantele sunt in vacanta, deci cel mai probabil putem obtine un termen abia prin septembrie.
    Scumpica mea Carolina

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us