Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 16

Subiect: Perioada de proba

Inregistrat
    31.10.2007

Implicit Perioada de proba

Buna ziua!
    Este primul meu mesaj pe acest forum pe care il urmaresc de mult.
    Am nevoie de putin ajutor..am fost astazi la un interviu.
    Un domn vrea sa isi deschida o firma de constructii,a depus actele si are nevoie de o persoana,secretara,care sa umble pe la Registrul Comertului si pe unde mai este nevoie.
    Ideea este ca mi-a spus ca faptul ca il voi ajuta sa cu actele pentru firma,este proba de munca si abia pe urma vom vedea daca vom ajunge sa colaboram,adica sa facem contract de munca.
    Cum sa procedez?Adica..eu in perioada asta cum voi lucra,la negru?Firma nefiind inca deschisa banuiesc ca nu are cum sa faca contract de munca de acum,dar pana la urma eu cum voi lucra?Nu il cunosc,nu ma cunoaste,mergem doar pe incredere?Mi-e putin frica sa ma arunc asa desi am nevoie de un loc de munca si de bani.
    Va multumesc.

Inregistrat
    09.08.2006

Implicit Re: Perioada de proba

Citat Postat de Ella154 Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Un domn vrea sa isi deschida o firma de constructii,a depus actele si are nevoie de o persoana,secretara,care sa umble pe la Registrul Comertului si pe unde mai este nevoie.
    Ideea este ca mi-a spus ca faptul ca il voi ajuta sa cu actele pentru firma,este proba de munca si abia pe urma vom vedea daca vom ajunge sa colaboram,adica sa facem contract de munca.
    Cum sa procedez?Adica..eu in perioada asta cum voi lucra,la negru?Firma nefiind inca deschisa banuiesc ca nu are cum sa faca contract de munca de acum,dar pana la urma eu cum voi lucra?Nu il cunosc,nu ma cunoaste,mergem doar pe incredere?Mi-e putin frica sa ma arunc asa desi am nevoie de un loc de munca si de bani.
    Va multumesc.
    Ha, ha...tocmai ce ne construim casa si pot spune ca in constructii, in general(exceptiile sunt foarte rare) se iau tepe mari, noi tocmai ce am renuntat la vechea echipa, am gasit alta nu stiu daca mai buna sau rea...nu-s ce sa zic, la negru, in regie proprie, nu prea ai cum sa-i tragi la raspundre iar ei stiu asta...
    Neaparat sa faci ceva scris, poate te ajuta cineva, altfel ramai cu munca neplatita....orice cale legala sa fii acoperita si sa-ti primesti banii, NU pe incredere...NU pe vorbe.

Inregistrat
    31.10.2007

Multumesc pentru raspuns!

Pai tocmai de aia imi este frica,sa nu imi iau o teapa mare.
    Din cate am inteles,omul are nevoie mai mult de o persoana care sa il ajute cu firma si abia pe urma de o secretara.Oricum,mi-a spus asa mai subtil ca dupa ce se termina nebunia asta de la inceput nu o sa mai fie chiar asa mult de munca si ca poate salariul o sa fie in functie de rezultate
    Pe mine ma interesa daca as putea acum cumva,sa colaborez cu el,sa il ajut cu firma,actele,utilitati si ce mai e nevoie si pe urma vedem daca continuam sau nu..daca tot imi repeta ca "daca vom ajunge sa colaboram dupa ce deschidem firma,facem si contractul".
    Imi este frica sa nu ma tina doar ca sa il ajut cu firma,ca o perioada de proba si pe urma sa imi zica ca nu mai are nevoie si sa raman si fara bani.

Inregistrat
    09.08.2006

Multumesc pentru raspuns!

Pai tocmai de aia imi este frica,sa nu imi iau o teapa mare.
    Din cate am inteles,omul are nevoie mai mult de o persoana care sa il ajute cu firma si abia pe urma de o secretara.Oricum,mi-a spus asa mai subtil ca dupa ce se termina nebunia asta de la inceput nu o sa mai fie chiar asa mult de munca si ca poate salariul o sa fie in functie de rezultate
    Pe mine ma interesa daca as putea acum cumva,sa colaborez cu el,sa il ajut cu firma,actele,utilitati si ce mai e nevoie si pe urma vedem daca continuam sau nu..daca tot imi repeta ca "daca vom ajunge sa colaboram dupa ce deschidem firma,facem si contractul".
    Imi este frica sa nu ma tina doar ca sa il ajut cu firma,ca o perioada de proba si pe urma sa imi zica ca nu mai are nevoie si sa raman si fara bani.
    Asa sunt ei...promit marea cu sarea...si noua ne-au zis pe 15 oct e gata casa si pe 9 nov abia turnam placa pe parter...cere avans, cere o dovada ca munca ta va fi platita...altfel nu te inhama, incearca sa dai de muncitorii lui sa vezi cum e, ce vechime au la el...sa ajungi la vreun beneficiar mai greu, trebuie sa vezi ce om e.
    Ii stii numele, da cautare, de obicei pe net mai gasesti povestile celor ce-si iau tepe.

Inregistrat
    06.04.2009

Buna ziua!
    Va multumesc.
    exista firma ? sau inca nu exista, si tu ar trebui sa "ajuti" la infiintarea ei ?

Inregistrat
    31.10.2007

De abia a depus actele la Registrul Comertului si eu ar trebui sa incep sa ma duc sa le ridic cand sunt gata si de aici tot ce mai urmeaza.

Inregistrat
    06.04.2009

De abia a depus actele la Registrul Comertului si eu ar trebui sa incep sa ma duc sa le ridic cand sunt gata si de aici tot ce mai urmeaza.
    mie nu-mi miroase bine. nu dureaza o vesnicie sa infiintezi o firma. Tin minte ca tata si-a terminat actele in 2 zile. eu mi-am facut pfa intr-o zi.

oricum, te-ar ajuta sa citesti codul muncii ca il gasesti pe net.
    ideea este ca : perioada de proba pentru un post ca asta e de 3 zile maxim. din a patra zi, chiar daca nu ai contract de munca scris esti considerata anagajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata ( problema aici e ca salariul se presupune minimul pe economie). insa toate astea sunt valabile numai dupa ce firma este infiintata

Inregistrat
    31.10.2007

Multumesc.
    Citesc acum codul muncii.
    Daca am inteles..ok,muncesc trei zile de proba,ii scot actele dar dupa ce firma este infiintata deja ar trebui sa semnam un contract,nu?
    Nici mie nu imi prea miroase a bine..probabil ca daca nu as fi fost atat de disperata sa ma angajez(caut de ceva vreme) nici nu m-as fi incurcat.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us