Rezultatele sondajului: Ce preferati pentru copilul vostru in timpul liber?

Voturi
58. Nu poți vota în acest sondaj
  • televizor

4 6,90%
  • computer

5 8,62%
  • carti

49 84,48%
Pagina 1 din 22 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 169

Subiect: Televizorul, computerul sau cartile?

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: Discutii Despre Bebelusi

Citat Postat de cutisor Vezi mesajul
    De cand l-am adus acasa am evitat sa stau prea mult cu el in brate,chiar si musafiri dc avem nu prea ii las sa-l ia in brate decat cateva minute,cand il las singur are si televizorul aprins.Eu zic ca am contribuit cat de cat la "invatatul asta"sau am eu un copil cuminte(mai putin noaptea)
    e uite daria e tare neastamparata ziua dar noaptea doarme de la 12 la 10 -11 ... si sa stii ca nu ii faci bine cu TV-ul ala .. cu timpul se obisnuieste cu el si nu e sanatos. adica mai bine stau cu ea si ii vb eu decat sa o las la TV, plus ca nu sta
    aaa si oricat as vrea bunicile o lauda de nu se mai poate oricat m-as opune eu si nu pot sa ma iau de ele la nesfarsit

Inregistrat
    20.04.2006

Implicit Re: Discutii Despre Bebelusi

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    e uite daria e tare neastamparata ziua dar noaptea doarme de la 12 la 10 -11 ... si sa stii ca nu ii faci bine cu TV-ul ala .. cu timpul se obisnuieste cu el si nu e sanatos. adica mai bine stau cu ea si ii vb eu decat sa o las la TV, plus ca nu sta
    aaa si oricat as vrea bunicile o lauda de nu se mai poate oricat m-as opune eu si nu pot sa ma iau de ele la nesfarsit
    Mai stiu ca nu e sanatos dar nu-l las cu fata spre tv ci doar sa-l auda.De obicei las pe muzica
    Astept si eu ca si tine ca dupa 2 luni sa vina"usorul"ca tare obosita mai sunt de am facut si o cadere de calciu,abea ma tin pe picioare de nopti nedormite.Am auzit ca dupa 2 3 luni dorm aproape toata noaptea,macar 5 ore dc mi-ar dormi fara sa se trezeasca ca eu mai am putin si cedez si psihic.Oricum tati s-a oferit ca in week-end-uri sa stea el noptile,eu sa dorm in sufragerie

Implicit Re: Desene animate Club Disney?

Dragele mele, mare atentie cu uitatul la tv!!! Nu neaparat ca puiutii isi pot strica ochii, dar se invata prea mult cu tv si vor trai mai mult in lumea desenelor... Stiu ca e mai comod sa-l lasi in fata tv-ului, iar tu sa-ti faci treaba...
    Sunt antitv mai ales la o varsta prea frageda...

Inregistrat
    20.12.2006

Citat Postat de acatiche Vezi mesajul
    Dragele mele, mare atentie cu uitatul la tv!!! Nu neaparat ca puiutii isi pot strica ochii, dar se invata prea mult cu tv si vor trai mai mult in lumea desenelor... Stiu ca e mai comod sa-l lasi in fata tv-ului, iar tu sa-ti faci treaba...
    Sunt antitv mai ales la o varsta prea frageda...
    Dreptate ai!Uite,de exemplu,sefa mea si-a obisnuit copilul cu televizorul de la doar 1 luna!!!Nu pot concepe asa ceva;bebeul s-a obisnuit practic cu zgomotul si tot timpul cand se afla in camera respectiva intoarce capusorul si cauta din priviri locul din care stie el ca veneau sunete.Ca sa nu mai spun ca a ajuns sa-l linisteasca cand plange distragandu-i atentia spre tv!!!

Inregistrat
    16.02.2007

eu l-am obisnuit pe bb cu zgomotul...si uite sambata la o petrecere bb dormea...si afara urla basul..
    si bb dorme fara nici otreaba...nici eu nu sunt de acord cu tv-ul la varsta frageda...dar il poti lasa sa mearga ...ptr ca apoi...daca doarme bb si misti ceva...imediat se trezeste...si tu te chinui ....

Inregistrat
    01.06.2006

Iata ce spun cei de la Academia Americana de Pediatrie:

“Children of all ages are constantly learning new things. The first 2 years of life are especially important in the growth and development of your child's brain. During this time, children need good, positive interaction with other children and adults. Too much television can negatively affect early brain development. This is especially true at younger ages, when learning to talk and play with others is so important.
    “Until more research is done about the effects of TV on very young children, the AmericanAcademy of Pediatrics (AAP) does not recommend television for children age 2 or younger.”

(Copiii de toate varstele invata constant lucruri noi. Primii 2 ani din viata sunt deosebit de importanti pentru cresterea si dezvoltarea creierului copilului tau. In aceasta perioada, copiii au nevoie de o interactiune buna, pozitiva, cu alti copii si adulti. Prea mult televizor poate afecta in mod negativ dezvoltarea timpurie a creierului. Aceasta este in mod special adevarata la varste fragede, cand invatarea vorbitului si a jocului cu altii este atat de importanta.
    Pana cand mai multa cercetare este facuta in legatura cu efectele televizorului asupra copiilor foarte mici, Academia Americana de Pediatrie (AAP) nu recomanda televizorul pentru copii de pana la 2 ani.)

Mai mult: http://www.med.umich.edu/1libr/yourc...etv.htm#under2

Inregistrat
    19.12.2006

Implicit Re: Nazbitiile Piticilor

bebe se uita la televizor este atras nu ii mai trebuie nimic altceva

Inregistrat
    20.04.2006

Implicit Re: Nazbitiile Piticilor

Citat Postat de kestiutza Vezi mesajul
    bebe se uita la televizor este atras nu ii mai trebuie nimic altceva
    nu il lasa sa se uite, e mult prea mic, ii face rau la ochisori!

Pagina 1 din 22 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us