Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678
Rezultate de la 57 la 60 din 60

Subiect: Probleme legislative CIC 1 - CIC 2

Inregistrat
    24.02.2010

Implicit Re: Probleme legislative CIC 1 - CIC 2

Citat Postat de iubilix_asterix Vezi mesajul
    Salut. Sunt in aceeasi situatie ca tine. Indemnizatia pt cic se va calcula pe baza indemnizatiei de la primul copil+indemnizatie concediu medical (12 luni in urma datei nasterii celui de al doilea copil). Ai dreptul la concediu medical. Cand iesi din cic 1 te duci la locul de munca sa iti faca decizia de incetare a suspendarii contractului de munca. Apoi iti vor elibera o adeverinta de salariat cu care mergi la medicul de familie pt concediul medical. Daca sunt oameni ok, nu-ti vor cere sa te intorci la locul de munca pt 2-3 zile pana se rezolva cu actele. Cel putin asa a fost cazul meu. Valoarea indemnizatiei pt medical se va calcula in f de salariul din ultimele 6luni inainte de suspendarea cim pt primul cic. Sper ca m-am facut inteleasa.
    Concediul medical se calculeaza ca medie a veniturilor din ultimele 6 luni, nu conteaza ca a fost somaj sau indemnizatie prntru crestere copil. Se aduce adeverinta cu veniturile incasate in cic si de acolo se calculeaza baza. Noi cel putin asa procedam cu mamicile proaspat revenite si care au medical.
    Sper ca nu v-am zapacit mai tare

MASCOTA MIRESICILOR DE 2011

Inregistrat
    24.02.2010

Citat Postat de blueeyes22 Vezi mesajul
    Eu o sa intru din CIC1 in CIC2, cu aproximativ o luna de suprapunere. Ce acte trebuie sa depun pentru CIC2 si cand? Multumesc!
    cand se termina cic 1 mergi la firma cu certificatul de nastere la bebe 2 si iti vor face o noua suspendare pe 1 an sau 2 depinde de optiunea ta. Ideal ar fi sa anunti firma dinainte ca vei intra intr-un nou cic. Noi asa le cerem mamicilor si s-au obisnuit ca atunci cand mai au cateva saptamani pana la nastere sa ne anunte
    Multa bafta!

MASCOTA MIRESICILOR DE 2011

Inregistrat
    07.10.2008

Am o fetita de 1 an si 2 luni si acum sunt iar insarcinata cu termen aprilie 2014. Pana pe 16 iunie am stat in CCC1, din 17.06-07.08 am avut concedu crestere copil fara plata si pe 07 aug mi s-a inchis ctr de munca pentru a incepe pe 19 aug la ul alt angajator. Pe data de 25.09 mi s-a inchis ctr de munca si aici , i-am anuntat ca sunt insarcinata si m-au data afara, niste oameni de nimic .....Acum vreau sa intru in somaj si apoi in concediu medical. Imi poate spune cineva cum se calculeaza concediu medical in cazul meu, ce venituri se considera pentru acele 6 luni anterioare? multumesc anticipat pt ajutor.

Inregistrat
    17.09.2008

revin cu o intrebare. indemnizatia pentru cic 2 se calculeazape baza indemnizatiei de cic1? (eventual concediul de prenatal intre data de terminare a cic 1 si nasterea bebe 2 fiind 2 luni) a avut cineva un caz concret?
    multumesc

Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us