Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 9 la 14 din 14

Subiect: Doua nunti in biserica , catolica si ortodoxa ?

Inregistrat
    14.09.2009

Implicit Re: Doua nubti in biserica , catolica si ortodoxa ?

Citat Postat de nicol_sav Vezi mesajul
    Buna fetelor. Eu am fost deja in situatia asta.Eu sunt ortodoxa iar sotul catolic. E cam greu sa-l faci pe un catolic sa se cunune la ortodoxi, asa ca m-am cununat eu in biserica cat, dar la copii nici nu ma gandesc sa-i botez altfel decat religia mea, pentru ca mi-ar fi mult mai usor sa-i educ. Este posibil sa faci si doua cununii, dar biserica catolica nu va accepta acest lucru, din partea otodoxilor nu-i nici o problema.
    draga mea, nu te-a pus preotul inainte de cununie sa semnezi o "declaratie", mai degraba un formular in care promiti solemn sa iti botezi copii in ritul catolic? la mine asa a fost, eu sunt ortodoxa, el e catolic.

Inregistrat
    04.01.2010

Citat Postat de MireasaEmotionata Vezi mesajul
    draga mea, nu te-a pus preotul inainte de cununie sa semnezi o "declaratie", mai degraba un formular in care promiti solemn sa iti botezi copii in ritul catolic? la mine asa a fost, eu sunt ortodoxa, el e catolic.
    Si daca m-a pus ce?Eu am zis ca nu sunt de acord sa semnez si el m-a obligat amenintandu-ma ca nu ma cununa.Oricum e pacat sa fortezi pe cineva.
    nikiniki

Inregistrat
    19.05.2011

Implicit Re: Doua nunti in biserica , catolica si ortodoxa ?

ce preot ortodox a-ti gasit voi care este de acord sa cunune un catolic cu un ortodox intr-o biserica ortodoxa? Eu stiu ca in BOR nu se accepta cununii mixte.
    Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel)

Theodor 8 luni

Inregistrat
    14.09.2009

Implicit Re: Doua nunti in biserica , catolica si ortodoxa ?

Citat Postat de catalina_oana Vezi mesajul
    ce preot ortodox a-ti gasit voi care este de acord sa cunune un catolic cu un ortodox intr-o biserica ortodoxa? Eu stiu ca in BOR nu se accepta cununii mixte.
    pai nici nu se accepta, crede-ma ca am fost si eu in situatia asta si m-am interesat. eventual cu ceva spaga, atunci vine, dar mie nu imi place sa dau spaga, asa ca am renuntat la idee si m-am casatorit in biserica catolica. oricum, eu doream sa participe un anumit preot la cununia mea, l-am intrebat, acesta a spus ca nu poate veni in biserica catolica ca sa co-oficieze casatoria ...

Inregistrat
    14.09.2009

Citat Postat de nicol_sav Vezi mesajul
    Si daca m-a pus ce?Eu am zis ca nu sunt de acord sa semnez si el m-a obligat amenintandu-ma ca nu ma cununa.Oricum e pacat sa fortezi pe cineva.
    intrebam sa vad daca au mai patit si alte fete la fel. ma gandeam ca o fi numai la catedrala unde m-am casatorit eu, sau pe aici prin bucuresti. nici mie nu mi-a placut ca a tb sa semnez, preotul si-a dat seama, a zis ca nu are valoare de juramant, ci mai degraba de angajament si ca daca iese cu scandal mare atunci biserica catolica ar accepta sa fie botezat ortodox, decat sa se ajunga la certuri intre sotzi sau ura ...

Inregistrat
    13.08.2013

Exclamation Re: Doua nubti in biserica , catolica si ortodoxa ?

Citat Postat de kurudma Vezi mesajul
    buna!
    dupa cum spuneam noi vom avea o casatorie mixta (sotul va ramane ortodox) cu ceremonia predominant catolica (cea cu juraminte si schimb de verighete, ritual binecunoscut din filme dar si cu participarea unui preot ortodox care la sfarsit ne va da o binecuvantare. ar trebui sa te interesezi la un preot ortodox cum se procedeaza invers. eu din cate stiu daca casatoria se face in biserica ortodoxa, sotul catolic trebuie sa adopte si el confesiunea ortodoxa, dar poate gresesc...
    Buna,

Situatia mea e relativ similara: eu ortodoxa, el protestant. Noi am vorbit cu un pastor protestant care a propus o ceremonie mixta oficiata de ambii preoti (pastori), cel mai probabil la biserica protestanta.
    Kurudma, din cate am inteles, voi stiti un preot ortodox in Bucuresti care a fost de acord sa participe intr-o cununie ecumenica. Poti sa-mi dai si mie detaliile lui de contact ?

Multumesc frumos,
    Bianca

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us