Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 17

Subiect: Nu vreau nunta...inca...

Inregistrat
    17.02.2010

Implicit Re: Nu vreau nunta...inca...

Deeafily...am citit ce ai postat pana cum si ce pot sa spun...majoritatea barbatilor de cam tem de casatorie...insa asa cum ziceau si fetele mai sus...daca stai mereu sa te gandesti ca nu ai bani, ca ce veti face dupa si asa mai departe nu vei ajunge niciodata nicaieri...pt ca bani niciodata nu sunt...si in plus atunci cand hotarasti sa te casatoresti nimeni nu prea are toti banii necesari gramada....luna asta da avans pt ceva, luna urmatoare pt altceva...si apoi...daca spui ca la ai lui ar fi loc sa stati impreuna incearca asa pt o perioada sa vedeti cum va intelegeti...discuta si cu el si cu tatal lui si faceti un compromis...e intradevar dificil sa stai cu socrii dar daca alta solutie nu e si nici cu chirie nu va puteti muta, atunci ce e mai bine, sa stati cu socrii care va toaca nervii dar sa fiti impreuna, sa va iubiti ajutati si sprijiniti sau sa stati separat toata viata?
    discuta si cu el aspectul asta...arata-i ca esti dispusa sa faci acest sacrificiu, ca in felul asta poate vor fi mai putine cheltuieli si veti putea pune un ban deoparte...apoi dupa nunta poate reusiti sa dati avans la o gasoniera, sa faceti un credit (desi contractul este pe per determinata, sunt banci care accepta si asa, daca el a fost prelungit cel putin o data, sunt banci care ofera facilitati bugetarilor...) totul este VOINTA, daca vrei le rezolvi pe toate...si chiar daca ar fi sa mai stati inca 2-3 ani cu socrii...gandul ca veti putea avea ceva al vostru va va da putere sa treceti peste toate obstacolele...
    dupa parerea mea ceea ce spune el ca ce faceti dupa nunta nu este o justificare pt care nu vrea nunta...daca va gandi asa niciodata nu va face...pt ca doar daca va castiga la loto va avea dintr-o data 20-30-40 de mii de euro pt un apartament si in plus inca vrei 10 mii pt mobilat etc...si inca pe atat pt o nunta...

sper sa reusesti sa ajungi la un numitor comun din punctul asta de vedere cat mai curand...explica-i si lui ca timpul trece si ca totul se face la vremea lui...degeaba faci un copil la 40 de ani, daca la 60, cand el e in floarea varstei si are nevoie de ajutorul vostru voi sunteti prea batrani pt a-l ajuta....

Ma gandeam si la varianta unei "mese" după o eventuala cununie, daca nu se poate o nunta chiar asa cum iti doresti, sa va mutati impreuna la ai lui (are 4 camere totusi), poate asa va accepta, poate asa nu i se va parea ca este nevoie de chiar atat de multi bani pentru ca voi doi sa traiti impreuna casatoriti.

Si sincer eu nu consider asa cum spunea cineva mai sus ca pe tine te intereseaza mai mult nunta ca si persoana cu care o faci, pentru ca este normal ca tu sa-ti doresti o nunta asa ca majoritatea fetelor... nu le inteleg pe cele care vin cu asemenea afirmatii. Nu mi se pare nimic deplasat in ce iti doresti tu... la 31 de ani, daca ai avea 20 s-ar mai putea discuta...

Inregistrat
    12.09.2010

Citat Postat de CeliBia Vezi mesajul
    Ma gandeam si la varianta unei "mese" după o eventuala cununie, daca nu se poate o nunta chiar asa cum iti doresti, sa va mutati impreuna la ai lui (are 4 camere totusi), poate asa va accepta, poate asa nu i se va parea ca este nevoie de chiar atat de multi bani pentru ca voi doi sa traiti impreuna casatoriti.

Si sincer eu nu consider asa cum spunea cineva mai sus ca pe tine te intereseaza mai mult nunta ca si persoana cu care o faci, pentru ca este normal ca tu sa-ti doresti o nunta asa ca majoritatea fetelor... nu le inteleg pe cele care vin cu asemenea afirmatii. Nu mi se pare nimic deplasat in ce iti doresti tu... la 31 de ani, daca ai avea 20 s-ar mai putea discuta...
    cred ca faci referire la postul meu. si da, imi mentin afirmatia, chiar daca nu e usor de digerat. si iti explic si de ce...

ea ia in calcul posibilitatea de a-l lasa si de a-si cauta pe altcineva, dar apoi spune ca este constienta ca ar dura prea mult pana ar avea din nou posibilitatea sa puna problema casatoriei, asa ca mai bine ramane cu baiatul asta, ca are mai multe sanse sa-l convinga. si nu vorbeste nicaieri de IUBIRE (chestia aia faina care ne ia mintile si ne determina sa facem toata nebunia asta cu nunta, indiferent de greutatile intampinate ), ci spune ca tine la el si CREDE ca si el tine la ea. daca astea sunt premisele unei casatorii, atunci eu sunt cea care nu va intelege pe voi, ca o incurajati sa se afunde intr-o astfel de relatie, doar pentru ca are 30 de ani, in loc de 21.

dorinta de a face nunta, de a te casatori ar trebui sa vina ca urmare a unei iubiri profunde, a unei relatii bazata pe intelegere si sprijin reciproc, si nu ca urmare a presiunii sociale de a "intra in randul lumii", cum ni se tot spune de cand crestem putin si sarutam primul baiat...

Citat Postat de Katiush Vezi mesajul
    cred ca faci referire la postul meu. si da, imi mentin afirmatia, chiar daca nu e usor de digerat. si iti explic si de ce...

ea ia in calcul posibilitatea de a-l lasa si de a-si cauta pe altcineva, dar apoi spune ca este constienta ca ar dura prea mult pana ar avea din nou posibilitatea sa puna problema casatoriei, asa ca mai bine ramane cu baiatul asta, ca are mai multe sanse sa-l convinga. si nu vorbeste nicaieri de IUBIRE (chestia aia faina care ne ia mintile si ne determina sa facem toata nebunia asta cu nunta, indiferent de greutatile intampinate ), ci spune ca tine la el si CREDE ca si el tine la ea. daca astea sunt premisele unei casatorii, atunci eu sunt cea care nu va intelege pe voi, ca o incurajati sa se afunde intr-o astfel de relatie, doar pentru ca are 30 de ani, in loc de 21.

dorinta de a face nunta, de a te casatori ar trebui sa vina ca urmare a unei iubiri profunde, a unei relatii bazata pe intelegere si sprijin reciproc, si nu ca urmare a presiunii sociale de a "intra in randul lumii", cum ni se tot spune de cand crestem putin si sarutam primul baiat...
    Inteleg ce zici si tu, dar in aceste cazuri in care lucrurile nu se intampla asa cum ar trebuie sa se intample (adica dupa o relatie de N ani, care evident implica sentimente profunde, el sa vina cu cererea si asa cei doi sa se gandeasaca la nunta, apoi sa planuieasca step by step evenimentul etc), repet, in aceste cazuri... cum ar trebui sa procedezi? Oare nu sa intorci situatia pe toate partile si sa gasesti cea mai buna rezolvare? Oare chiar este despartirea o solutie?
    Mie mi se pare ca din moment ce miresica in cauza a pus problema nuntii si a viitorului comun, este vorba de iubire. Pe ce considerente te-ai putea gandi la aceste perspective? Evident ca ea este acum suparata, dorea si ea sa i se intample asa ca celorlalte (o cerere in casatorie, planuri de viitor care sa vine din partea barbatului iubit).
    Peste asta, eu sper sa nu se supere nimeni pe mine, dar cred ca este si varsta un factor. Una gandesti la 20-25 de ani (gen, ei lasa mai am timp) si alta la 30-35 cand toate prietenele tale sunt casatorite si cu copii. Nu este vorba aici doar de statutul social si de gura lumii ci si de felul in care te simti tu ca femeie (una care isi doreste o familie, nu una care inca viseaza la cai verzi pe pereti ca sunt din acelea destule).
    Nu cred ca cele care i-au spus sa nu ia hotararea de a se desparti imediat de un el, ce-i drept foarte nehotarat in alegeri, au incurajat-o sa se complaca in situatie ci mai repede au dorit (asta si este si cazul meu) sa o faca sa vada povestea reala (cu bune si rele) pentru a lua cea ma buna hotarare pentru ei.

Scuze daca s-a transmis deplasat mesajul, dar mie chiar nu mi se pare aiurea ce-si doreste ea dupa o relatie de 5 ani
    Ultima editare de CeliBia : 20.02.2011 17:07:12

Inregistrat
    18.03.2010

Bine punctat CeliBia , ai dreptate in tot ceea ce spui.

Inregistrat
    18.03.2009

@ deeafily - Sunt o multime de tineri care nu au unde locui, si cu toate astea au facut tot ce a fost posibil pentru a se muta impreuna (casatoriti sau nu), au cautat o solutie care sa le permita sa se trezeasca zi de zi impreuna, in acelasi pat, in aceeasi casa, pentru ca se iubeau si nu mai puteau trai separat, unii si-au cautat o locuinta de inchiriat, altii s-au mutat la bunicii unuia dintre ei, cu parintii samd, dupa cum le-a permis bugetul. Si daca te uiti prin subiectele de pe forum, chiar daca bunicii, parintii nu-s cei mai placuti oameni din lume, cu toate astea multe cupluri fac efortul sa treaca peste niste treburi tocmai pentru ca au foarte clar in minte motivul pentru care au ales sa se mute acolo.

Poate ca prietenul tau nu doreste o casnicie, poate ca ii place relatia voastra asa cum este, ne vedem, ne iubim, ne plimbam si apoi merge fiecare la ai lui. "No strings attached".
    Tu spui ca la ai tai nu aveti loc.
    La ai lui aveti loc, dar nu vrea el pentru ca ai lui sunt dificili.
    Bani nu aveti sa inchiriati o locuinta in care sa locuiti numai voi doi.
    Mutatul impreuna pentru el este echivalentul notiunii de casnicie pentru tine.
    Eu inteleg asa: nu vrea mai mult decat aveti in clipa de fata.
    Mie mi se pare puerila motivatia lui, ca nu aveti bani de ajuns, este doar un pretext sa nu mergeti mai departe, sa ramaneti asa cum sunteti.
    Ochi pentru ochi...si lumea va deveni mai oarba - Dalai Lama
    Cine vrea sa traiasca in pace, aude, vede si tace - proverb popular.

Inregistrat
    18.03.2010

Asa simt si eu cum spuneti voi.Lui i este bine asa.Eu i-am spus ca pe mine nu ma intereseaza nimic , nici nu imi tre vila , nici palat doar sa fiu cu el intr-o camera de 2 metri patrati dar sa sa stiu ca suntem impreuna , facem totul impreuna , planuri , calatori etc.La fel au spus si cunoscutii nostri cand au aflat care sunt de fapt problemele pt care el nu vrea nunta inca-lipsa unei sigurante financiare , a locuintei- ca daca astepti sa aduni bani ca sa faci nunta sau sa iti intemeiezi o familie, nu o sa faci niciodata pt ca intotdeauna vor fi lipsuri.Va multumesc pt pareri si raspunsuri, am vrut sa vad daca eu sunt aia care poate e intr-o ureche sa zic asa,sunt eu altfel de imi tre mie nunta , familie, ceea ce mi se pare firesc la o varsta, sau e el realist si poate sunt eu mai demodata.Astept sa vad zilele astea ce se va intampla

Citat Postat de deeafily Vezi mesajul
    Asa simt si eu cum spuneti voi.Lui i este bine asa.Eu i-am spus ca pe mine nu ma intereseaza nimic , nici nu imi tre vila , nici palat doar sa fiu cu el intr-o camera de 2 metri patrati dar sa sa stiu ca suntem impreuna , facem totul impreuna , planuri , calatori etc.La fel au spus si cunoscutii nostri cand au aflat care sunt de fapt problemele pt care el nu vrea nunta inca-lipsa unei sigurante financiare , a locuintei- ca daca astepti sa aduni bani ca sa faci nunta sau sa iti intemeiezi o familie, nu o sa faci niciodata pt ca intotdeauna vor fi lipsuri.Va multumesc pt pareri si raspunsuri, am vrut sa vad daca eu sunt aia care poate e intr-o ureche sa zic asa,sunt eu altfel de imi tre mie nunta , familie, ceea ce mi se pare firesc la o varsta, sau e el realist si poate sunt eu mai demodata.Astept sa vad zilele astea ce se va intampla
    Deea, sa auzim de bine, indiferent ce acest bine o fi insemnand

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us