Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 23

Subiect: Cand NU se fac nunti in 2012

Inregistrat
    17.09.2008

Implicit Re: Cand NU se fac nunti in 2012

Citat Postat de lauraa_maria Vezi mesajul
    si eu o am tot in 2012 pe 2 iunie,si ma mir ca nu se face,in calendarul crestin-ortodox nu apare rusaliile ca zile cand nu se fac nunti...voi intreba un popa...oricum de rusalii eu stiu ca nu se tine post,se imparte la morti,si nu prea inteleg dc sa nu fac nunta atunci...eu ma voi interesa si apoi voi hotara daca schimb data.
    de rusalii e post, plus ca scrie ca nu se fac nunti in ajun de praznic imparatesc, asa cum sunt rusaliile.. de cununat de va cununa garantat, stiu multe cazuri, acum depinde de tine cat de impacata esti

Inregistrat
    18.05.2011

Citat Postat de atheaa_me Vezi mesajul
    de rusalii e post, plus ca scrie ca nu se fac nunti in ajun de praznic imparatesc, asa cum sunt rusaliile.. de cununat de va cununa garantat, stiu multe cazuri, acum depinde de tine cat de impacata esti
    cum se face ca sambata cand au fost mosii devara am vazut nunti cred ca vreo 3,una in Bucuresti si doua in Pitesti,sambata fiind in 11.Raspunde la intrebarea asta.

Inregistrat
    07.09.2009

Citat Postat de lauraa_maria Vezi mesajul
    cum se face ca sambata cand au fost mosii devara am vazut nunti cred ca vreo 3,una in Bucuresti si doua in Pitesti,sambata fiind in 11.Raspunde la intrebarea asta.
    A spus si ea ca sunt preoti care accepta si asa sau ca poti lua dispensa de la mitropolie. Dar faptul ca nu toti respecta regula nu inseamna ca nu exista. Nu e nevoie sa ii sari in cap pt ca a expus un fapt.

Inregistrat
    12.04.2011

Smile Re: Cand NU se fac nunti in 2012

Eu stiu ca anul acesta multe cupluri si-au amanat nunta din 11 iunie pentru ca preotii nu mai vroiau sa cunune atunci. Cel mai bine cand mergeti sa vorbiti cu preotul, sa ii si ziceti ce sarbatoare este, daca este in ziua respectiva, sau imediat dupa. Pentru ca unii nu isi dau seama, nu se uita pe calendar, si apoi se trezesc... Si nu fac decat sa ne strice noua planurile.
    In schimb si eu am fost la o nunta pe 11 iunie anul acesta, si preotul a zis ca o face pe proprie raspundere.

Inregistrat
    13.05.2011

Si noi am vrut sa ne facem nunta in iunie anul asta si nu am putut din cauza postului. A fost greu sa gasim sala disponibila in rest. Oricum, pana la urma a fost bine. Dar este un aspect extrem de important si pentru miri, si pentru preot si pentru familie!

Dragele mele,
    va atasez aici un calendar "amanuntit" cand EXACT nu se fac nunti pentru cei de religie ortodoxa.
    V-am pupat si sper sa va fie de folos, asa cum mi-a fost si mie si prietenelor mele miresici!

ps: zilele cu roz sunt cele nefavorabile
    Citat Postat de MissSwan Vezi mesajul
    Nu se fac nunți

• In toate zilele de post de peste an
    • In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor (2-3 iunie 2012, 5 august, 8 septembrie)
    • In saptamana lasatului de carne (20-26 februarie 2012)
    • In Postul Sfintelor Pasti (27 februarie - 14 aprilie 2012)
    • In Saptamana Luminata (16-21 aprilie 2012)
    • In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (11-28 iunie 2012)
    • In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
    • In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
    • De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)
    Imagini atasate Imagini atasate
    Ultima editare de GabrielaPetre : 03.10.2011 13:31:30

Inregistrat
    07.10.2011

Si noi am vrut sa facem pe 2 Iunie si ne-am razgandit ca nu se fac nunti... acum ne pare rau. Stiu cateva cupluri care fac nunta pe data aceatsa. Acum asta e , nu pot sa mai dau inapoi.

Inregistrat
    10.11.2011

Eu am in 08 sept si am ok-ul preotilor

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us