Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 17 la 23 din 23

Subiect: Cand NU se fac nunti in 2012

Inregistrat
    07.09.2010

Implicit Re: Cand NU se fac nunti in 2012

Buna tuturor,

eu am avut nunta in 2011 pe 7 mai, dupa ce initial alesesem 11 iunie (ajun de Rusalii). Am schimbat-o in urma discutiei cu un preot. Argumentul lui a fost: "esti sigura ca vrei sa-ti incepi viata de familie cu vesnica pomenire"?

As vrea sa spun viitoarelor mirese ca evident ca pot face nunta atunci cand doresc (eu pe 11 iunie tot am fost pana la urma la o nunta, a unei prietene ), un preot disponibil vor gasi cu siguranta. Intrebarea este: chiar doresc acest lucru? sa faca nunta (a se citi cununia religioasa) intr-o zi in care in mod obisnuit nu se fac nunti? Daca sunteti persoane credincioase aveti deja raspunsul.

Va doresc pregatiri usoare, calm si multa rabdare! Iar la petrecere - distrati-va la maxim !

Oana

Inregistrat
    18.05.2011

Astazi am fost la biserica unde vrem sa facem nunta,si cum noi avem data pe 2 iunie ,nu a zis nimik preotul ca facem pe aceea data.Am tot citit pe forumuri diferite opinii in legatura cu acesta data si sincera sa fiu nu ma deranjeaza cu nimik ca in aceea zi se face pomenirea mortiilor.....mortii cu mortii si vii cu vii.....fiecare e liber sa decida daca are vreun resentiment fata de acest lucru.Eu una sunt inpacata cu ideea.Va pupik si spor la pregatiri

Inregistrat
    30.08.2011

noi avem nunta in 21 aprilie.
    nu am stiut ca in prima sambata dupa paste nu se fac nunti...decat cand am ajuns la biserica...deja pregatirile (restaurantul, anuntarea nasilor...) erau incepute.
    ni s-a spus ca nu se fac nunti atunci, dar preotul ne-a dat o dispensa ca sa ne putem face cununia religioasa atunci.
    si mai tare ne-am linistit cana am vorbit si cu unchi preot care ne-a asigurat ca nu este "pacat", si mai ales (ne-am amintit) ca si fiica lui a avut nunta tot intr-o prima sambata dupa paste...
    asa ca...ne vom casatori in prima sambata dupa paste...

Inregistrat
    06.09.2011

Buna fetelor. din motive pe care nici nu mai are rost sa le explic am amanat si noi a mia oara nunta. se pare ca putem face doar in iunie, si cum ne-am trezit prea tarziu toate sambetele sunt ocupate. totusi nu avem alta alternativa decat sa facem vinerea. ne gandeam sa facem pe 29 iunie, de Sf Petru si Pavel. crediti k asta este o problema? stiu ca postul este doar pana pe 28. soacra mea spune ca nu e bine sa facem vinerea si mai ales de sarbatoare...voi ce credeti?
    plsss help

Inregistrat
    07.09.2009

Citat Postat de mariza Vezi mesajul
    Buna fetelor. din motive pe care nici nu mai are rost sa le explic am amanat si noi a mia oara nunta. se pare ca putem face doar in iunie, si cum ne-am trezit prea tarziu toate sambetele sunt ocupate. totusi nu avem alta alternativa decat sa facem vinerea. ne gandeam sa facem pe 29 iunie, de Sf Petru si Pavel. crediti k asta este o problema? stiu ca postul este doar pana pe 28. soacra mea spune ca nu e bine sa facem vinerea si mai ales de sarbatoare...voi ce credeti?
    plsss help
    Toate zilele de vineri sunt considerate zile de post, ma indoiesc ca se poate desi cine stie, poate se gaseste vreun preot dispus... N-ar fi mai bine sa cautati o duminica totusi?

Inregistrat
    14.09.2011

Citat Postat de mariza Vezi mesajul
    plsss help
    mai, vinerea e zi de post si scrie clar in calendar ca nu se fac nunti miercurea si vinerea. de ce nu stabiliti fie duminica, fie un pic mai tarziu (octombrie, noiembrie). ai vorbit cu un preot? sigur te cununa?

Inregistrat
    06.09.2011

Citat Postat de MissSwan Vezi mesajul
    Toate zilele de vineri sunt considerate zile de post, ma indoiesc ca se poate desi cine stie, poate se gaseste vreun preot dispus... N-ar fi mai bine sa cautati o duminica totusi?
    iti multumesc pt ajutor, cu atata stres nici nu m-am mai gandit ca nu se fac nunti miercurea si vinerea. totusi am intrat pe google si am vazut ca daca vinerea este cu harti sau dezlegare se pot face, de asemenea se poate si daca cununia are loc dupa ora 18:oo...nu stiu ce sa mai zic si nici cum sa fac. nu avem prea mult timp la dispozitie. duminica e un pic aiurea pentru ca noi vrem sa petrecem toata noaptea, majoritatea vor pleca dupa miezul noptii, toata lumea lucreaza.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us