Pagina 1 din 51 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 407

Subiect: PCOS- Sindromul ovarelor polichistice

Inregistrat
    13.12.2006

Implicit PCOS- Sindromul ovarelor polichistice

Citat Postat de raluca_m Vezi mesajul
    la mine vad ca are efect, iar dr mi-a spus ca n-am de ce sa-mi fac griji... sper ca va fi bine pana la capat. mi-a zis ca pot lua meguan, siofor, ca ambele au metformin

am si eu o intrebare....tie cum ti-a pus diagnosticul de ovare polichistice? a iesit ceva modificat la hormonale? ti-a facut ecografie? ca eu nu sunt prea lamurita cu diagnosticarea...

Inregistrat
    18.12.2007

Implicit Re: Pareri despre testele de ovulatie sau sarcina

Citat Postat de anioana Vezi mesajul
    am si eu o intrebare....tie cum ti-a pus diagnosticul de ovare polichistice? a iesit ceva modificat la hormonale? ti-a facut ecografie? ca eu nu sunt prea lamurita cu diagnosticarea...
    la eco transvaginala. l-am intrebat daca e cazul sa merg la endocrinolog pt. dozari hormonale, dar mi-a zis categoric nu

"Grow old along with me, the best is yet to be"
    "Am învățat să iubesc ca să pot să fiu iubit..."

Inregistrat
    13.12.2006

Citat Postat de raluca_m Vezi mesajul
    la eco transvaginala. l-am intrebat daca e cazul sa merg la endocrinolog pt. dozari hormonale, dar mi-a zis categoric nu
    dar tu aveai probleme cu menstruatia? sau ai mai avut alte simptome? mi se pare foarte ciudat sa se puna asa de repede diagnosticul asta...eu ma gandesc de 10 ori inainte sa iau o pastila mai ales pastile care sunt date pentru alte boli de fapt...pot aparea alte dereglari...

Inregistrat
    18.12.2007

Citat Postat de anioana Vezi mesajul
    dar tu aveai probleme cu menstruatia? sau ai mai avut alte simptome? mi se pare foarte ciudat sa se puna asa de repede diagnosticul asta...eu ma gandesc de 10 ori inainte sa iau o pastila mai ales pastile care sunt date pentru alte boli de fapt...pot aparea alte dereglari...
    de cand ma stiu am avut menstruatia neregulata, iar acum cativa ani am luat brusc (in cca 10 luni) in greutate si mi s-au marit sanii, dar dr. la care am fost atunci mi-a zis ca ar trebui sa fiu fericita, ca altele apeleaza la chirurgia estetica , iar eu ca fraiera n-am mai investigat, am pus pe seama cresterii in greutate (~+18 kg, iar la sutien am trecut de la cupa B la DD-E). desi am mai fost dupa aceea si la alti dr., cel la care merg acuma a fost primul care mi-a facut eco., eco. din care a vazut ca am simptome ale SOP si mi-a recomndat sa iau meguan sau siofor. reticenta fiind dupa ce am citit prospectul, am decis sa nu iau, iar la urmatoarea eco., la 1 an aprox., mi-a spus ca am SOP si m-a 'certat' ca n-am luat meguan. dr. mi-a spus ca sigur nu ma va afecta, am cautat pareri si pe net si am hotarat sa iau.
    Ultima editare de raluca_m : 09.08.2010 16:04:17

"Grow old along with me, the best is yet to be"
    "Am învățat să iubesc ca să pot să fiu iubit..."

Inregistrat
    29.11.2010

Implicit PCOS- Sindromul ovarelor polichistice

Cate dintre voi se confrunta cu PCOS?...Haideti sa vorbim despre tratamente, despre cum tinem acest sindrom sub control...sau cate dintre voi au ramas insarcinate avand ovare polichistice?
    Pentru mai multe informatii cititi aici:
    http://www.sfatulmedicului.ro/Chistu...lichistic_1046
    Ultima editare de yasmin : 15.03.2011 22:52:18

Implicit Re: PCOS- Sindromul ovarelor polichistice

Citat Postat de yasmin Vezi mesajul
    Cate dintre voi se confrunta cu PCOS?...Haideti sa vorbim despre tratamente, despre cum tinem acest sindrom sub control...sau cate dintre voi au ramas insarcinate avand ovare polichistice?

Buna!

Si eu am aflat de curand ca sufar de acest sindrom. In 2009 am pierdut prima sarcina la 6 saptamani, sarcina pe care o obtinusem foarte usor. La momentul respectiv mi-au spus ca am pierdut-o din cauze genetice, ca nu sunt consecinte pe viitor, etc....etc... Nici vorba de PCOS.

Si iata ca a trecut timpul si tot asteptam in fiecare luna sa raman si nu si nu... Am intrat pe forumuri, m-am documentat, am luat temperatura bazala si surpriza: ciclu anovulatoriu. Tot credeam ca am gresit eu cu luarea temperaturii. In final imi iau inima in dinti si merg la dr. La eco a vazut din prima micropolichisturile si apoi celelalte simptome s-au legat: pilozitate, acnee, predispozitie la ingrasare, in conditiile in care eu mananc foarte putin de obicei.

Mi-a dat un set de analize hormonale pe care le voi face luna viitoare, in ziua 1. La inceput am fost foarte speriata si am crezut ca nu voi avea niciodata propriul copil. Mai mult decat atat am citit pe net povesti ale fetelor care au nascut si cred ca nu as fi in stare niciodata sa fac asa ceva! mie imi e frica si sa imi ia sange pt analize, d-apoi sa nasc...

Dar stiu clar mai multe cazuri de fete care au avut acest sindrom, au facut dozarile hormonale, apoi stimulare si au bebeii lor frumosi si sanatosi. Si surpriza: dupa nastere nu au mai avut chisturile!

Asa ca trebuie si noi sa ne rugam mai mult la Doamne Doamne si sigur ne va auzi!

Inregistrat
    20.11.2007

eu am avut (sau am, ca nu mai stiu daca iau ACO) doar ovare polichistice, nu si sindromul ... am ramas insarcinata din prima luna de incercari

Inregistrat
    14.03.2011

Si eu am avut, acum 3 ani. Am facut analizele, a iesit si o mica derglare hormonala, am fost bagata pe AC 1 an de zile si sa-u retras. Am asteptat cam 6 luni pana sa ne apucam de bebe, alte 6 luni ne-am rugat sa vina, iar astazi ne uitam cu mandrie la bebelina noastra de 7 luni.

Pagina 1 din 51 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us