Pagina 13 din 13 PrimulPrimul ... 3111213
Rezultate de la 97 la 103 din 103

Subiect: Traditii si superstitii in Maramures

Inregistrat
    02.03.2010

Implicit Re: Traditii si superstitii in Maramures

Fetelor am si eu o intrebare. Nu stiti ceva traditii si obiceiruri de nunta din MM, in principal din zona Cavnic, Ocna Sugatag? Imi zicea verisoara mirelui ca ea a trebuit sa il intepe pe cumnatul ei cu un ac dar nu a stiu sa imi zica semnificatia. As vrea sa ii fac soacrei mele o bucurie si sa adopt cateva obiceiuri din MM chiar daca facem nunta la Cluj.
    Merci.

Inregistrat
    13.08.2009

mirele meu este chiar de langa Cavnic, dar soacra nu mi-a zis de nici o traditie zonala care trebuie respectata... numai traditiile clasice, daca vrei sa te tii de ele...

cumnatul ei avand ce calitate la nunta? scuze ca pricep mai greu
    Citat Postat de MedaT Vezi mesajul
    Fetelor am si eu o intrebare. Nu stiti ceva traditii si obiceiruri de nunta din MM, in principal din zona Cavnic, Ocna Sugatag? Imi zicea verisoara mirelui ca ea a trebuit sa il intepe pe cumnatul ei cu un ac dar nu a stiu sa imi zica semnificatia. As vrea sa ii fac soacrei mele o bucurie si sa adopt cateva obiceiuri din MM chiar daca facem nunta la Cluj.
    Merci.

Inregistrat
    02.03.2010

Citat Postat de violena Vezi mesajul
    mirele meu este chiar de langa Cavnic, dar soacra nu mi-a zis de nici o traditie zonala care trebuie respectata... numai traditiile clasice, daca vrei sa te tii de ele...

cumnatul ei avand ce calitate la nunta? scuze ca pricep mai greu
    Si al meu e de langa Cavinc, din Budesti.
    Cumnatul respectiv era mirele, scuze trebuia sa fiu mai specifica.
    Stiu ca la ei in sat vin cu caii impodobiti, evident ca asta nu o sa o facem, dar ma gandeam ca sunt ceva obiceiuri care se pastreaza in zonele respective. Nu vreau sa o intreb pe soacra pt ca vreau sa fie o surpriza.

Inregistrat
    13.08.2009

... aaa... in Budesti sunt tot felul de traditii care se pastreaza... nu ai de la altcineva de la cine sa te interesezi, sora mirelui? matusi? prietene ale mirelui? daca tot vrei sa ii faci o surpriza soacrei tale

Citat Postat de MedaT Vezi mesajul
    Si al meu e de langa Cavinc, din Budesti.
    Cumnatul respectiv era mirele, scuze trebuia sa fiu mai specifica.
    Stiu ca la ei in sat vin cu caii impodobiti, evident ca asta nu o sa o facem, dar ma gandeam ca sunt ceva obiceiuri care se pastreaza in zonele respective. Nu vreau sa o intreb pe soacra pt ca vreau sa fie o surpriza.

Inregistrat
    02.03.2010

Red face Re: Traditii si superstitii in Maramures

... aaa... in Budesti sunt tot felul de traditii care se pastreaza... nu ai de la altcineva de la cine sa te interesezi, sora mirelui? matusi? prietene ale mirelui? daca tot vrei sa ii faci o surpriza soacrei tale
    Mirele are un frate care a fost plecat 10 ani din ro si nici el nu a facut nunta in mm. De acolo din sat eu nu stiu pe nimeni cu exceptia verisoarei care nu prea cunoaste obiceiurile. Dar ma mai interesez desi nu prea mai am mult timp.

Inregistrat
    10.04.2010

noi am vrea sa mergem imbracati in costume populare la starea civila... mi se pare ca ar arata foarte fain si ar iesi niste poze superbe... insa daca facem in aceeasi zi starea civila cu nunta nu prea avem cum sa ne schimbam... mai ales ca sunt asa multe chestii de imbracat si eu sunt asa de nepriceputa....
    Super ideea. Cred ca ar fi grozav. Problema e ca si costumele sunt scumpe. Era bine sa le puteti inchiria.

Inregistrat
    13.08.2009

nu e problema de costume, bunica prietenului meu coase de mana costume populare, eu am un singur costum, insa al meu are si costume extrem de vechi... iar daca ii spunem de ideea asa atunci sigur o sa ne faca unele speciale sau o sa ne faca rost de unele vechi foarte frumoase

Citat Postat de CarmenBarbu Vezi mesajul
    Super ideea. Cred ca ar fi grozav. Problema e ca si costumele sunt scumpe. Era bine sa le puteti inchiria.

Pagina 13 din 13 PrimulPrimul ... 3111213

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us