Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 9 la 13 din 13

Subiect: Idei practice de reutilizare a lumanarilor de cununie...

Implicit Re: Idei practice de reutilizare a lumanarilor de cununie...

Citat Postat de laura_b22 Vezi mesajul
    Eu nu am mai auzit de asta pana acum,insa stiu ca se mai merge cu lumanarile sa va citeasca ceva la 7 zile de la nunta.Si atunci unii preoti zic sa duci toata lumanarea si ramane acolo iar altii sa tai putin din ea si restul iti ramane tie.
    Poate asa se face in zona ta....dar mi se pare cam ciudat.
    Pai in zona mea, la Timisoara, lumanarile se pastreaza. La sibiu....se doneaza pentru ceara. Nu-i problema de donatie ca pot sa donez lumanari, dar parca imi pare rau sa le donez pe acelea...

Inregistrat
    17.02.2010

Citat Postat de antonia2011 Vezi mesajul
    Pai voi luati acasa lumanarile?
    Noua ne-a spus preotul ca trebuie lasate la biserica.
    Si sunt asa frumoase....
    Citat Postat de laura_b22 Vezi mesajul
    Eu nu am mai auzit de asta pana acum,insa stiu ca se mai merge cu lumanarile sa va citeasca ceva la 7 zile de la nunta.Si atunci unii preoti zic sa duci toata lumanarea si ramane acolo iar altii sa tai putin din ea si restul iti ramane tie.
    Poate asa se face in zona ta....dar mi se pare cam ciudat.

in unele zone lumarile se duc la biserica dupa 7-8 cand nasii scot finii la biserica. Li se citeste o rugaciune si lumanarile raman acolo (intregi sau o parte din ele)

Noi cum am avut 4 lumanari, ale nasilor le-au oprit la biserica si cu ale noastre am plecat acasa.

Cat despre reutilizarea lor. Din punctul meu de vedere este un mare NU. Pt ca ele in timpul cununiei religioase au fost sfintite si vreau sa ramana in aceeasi forma. Stiu ca atunci cand in casa este o anumita tensiune sau certuri etc se poat aprinde acele lumanari.

Dar, bineinteles, asta este la alegerea fiecareia dintre noi. Ar putea iesi ceva frumos reutilizandu-le, insa dpdv spiritual si emotional eu refuz aceasta practica .

Citat Postat de Roxynutza Vezi mesajul
    in unele zone lumarile se duc la biserica dupa 7-8 cand nasii scot finii la biserica. Li se citeste o rugaciune si lumanarile raman acolo (intregi sau o parte din ele)

Noi cum am avut 4 lumanari, ale nasilor le-au oprit la biserica si cu ale noastre am plecat acasa.

Cat despre reutilizarea lor. Din punctul meu de vedere este un mare NU. Pt ca ele in timpul cununiei religioase au fost sfintite si vreau sa ramana in aceeasi forma. Stiu ca atunci cand in casa este o anumita tensiune sau certuri etc se poat aprinde acele lumanari.

Dar, bineinteles, asta este la alegerea fiecareia dintre noi. Ar putea iesi ceva frumos reutilizandu-le, insa dpdv spiritual si emotional eu refuz aceasta practica .
    Si eu am patru, ca am doua perechi de nasi. Cred ca voi face acelasi lucru. Voi pastra doua din ele.

Inregistrat
    17.02.2010

Citat Postat de antonia2011 Vezi mesajul
    Si eu am patru, ca am doua perechi de nasi. Cred ca voi face acelasi lucru. Voi pastra doua din ele.
    Noi am avut patru cu o singura pereche de nasi
    In zona unde am facut noi nunta au lumanari si nasii si mirii.

Inregistrat
    15.12.2012

Si noi le-am pastrat , nu stiam ca sunt atatea obiceiuri...nici nu ma gandeam sa nu le pastrez !

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us