Pagina 128 din 128 PrimulPrimul ... 2878118126127128
Rezultate de la 1.017 la 1.022 din 1022

Subiect: Scaun de masina pentru copil

Inregistrat
    20.10.2010

Implicit Re: Scaun de masina pentru copil

Buna,

As avea si eu nevoie de o recomandare. Sunt in cautare de un scaun 9-25 kg sau chiar 9-36 kg care sa fie ok la drum lung, safe & pozitie de somn. Initial cautam fara sistem ISOFIX dar cand am vazut cat de usor se pot "misca" am zis sa fie cu.

Am gasit 2 variante:
    - Coletto Sportivo cu Isofix, pe la 750 RON
    - Britax Evolva 1-2-3 pe la 650 RON pe amazon. Nu are isofix si pentru pozitia de somn trebuie dat jos scaunul din masina. Un MARE minus!
    Stiu, cu cat se lasa scaunul mai mult (pozitie somn) cu atat mai putina protectie.

Cine are alte recomandari astept cu nerabdare

Buget maxim 750 RON.

Multumesc.

Inregistrat
    28.04.2009

Citat Postat de georgiacalinescu Vezi mesajul
    Buna,

As avea si eu nevoie de o recomandare. Sunt in cautare de un scaun 9-25 kg sau chiar 9-36 kg care sa fie ok la drum lung, safe & pozitie de somn. Initial cautam fara sistem ISOFIX dar cand am vazut cat de usor se pot "misca" am zis sa fie cu.

Am gasit 2 variante:
    - Coletto Sportivo cu Isofix, pe la 750 RON
    - Britax Evolva 1-2-3 pe la 650 RON pe amazon. Nu are isofix si pentru pozitia de somn trebuie dat jos scaunul din masina. Un MARE minus!
    Stiu, cu cat se lasa scaunul mai mult (pozitie somn) cu atat mai putina protectie.

Cine are alte recomandari astept cu nerabdare

Buget maxim 750 RON.

Multumesc.
    Eu iti recomand Joie stages este RF 0-18 , FF pana la 25 kg si se incadreaza in buget. Pentru siguranta copilului este bine sa il tii cat mai mult cu spatele la sensul de mers (minim pana la 2 ani). Nu este cu isofix

Britax evolva 123 plus l-am avut noi si e un sacun ok, mie mi-a placut (materiale de buna calitate, ofera confort copilului, raport pret/calitate bun); eu l-as alege pe asta din cele 2 modele puse de tine. Producatorul recomanda ca pana la 120 cm ai copilului scaunul sa stea in a doua pozitie (usor pe spate, adica cea de somn) deci nu v-a trebui sa te chinui cu schimbatul pozitiei.

Inregistrat
    20.10.2010

Citat Postat de Maria_P Vezi mesajul
    Eu iti recomand Joie stages este RF 0-18 , FF pana la 25 kg si se incadreaza in buget. Pentru siguranta copilului este bine sa il tii cat mai mult cu spatele la sensul de mers (minim pana la 2 ani). Nu este cu isofix

Britax evolva 123 plus l-am avut noi si e un sacun ok, mie mi-a placut (materiale de buna calitate, ofera confort copilului, raport pret/calitate bun); eu l-as alege pe asta din cele 2 modele puse de tine. Producatorul recomanda ca pana la 120 cm ai copilului scaunul sa stea in a doua pozitie (usor pe spate, adica cea de somn) deci nu v-a trebui sa te chinui cu schimbatul pozitiei.
    Scaunul este pentru un baietel de 2 ani, deci grupa 0 nu ar trebui sa conteze asa mult.
    La Britax nu imi place ca nu are pozitie de somn din mers ... daca adoarme in masina, ce fac ? Il trezesc, dau scaunul jos, il reglez, il pun inapoi si ii spun sa adoama din nou ?

Probabil o sa merg pe Coletto Sportivo cu Isofix ...

Inregistrat
    28.04.2009

Citat Postat de georgiacalinescu Vezi mesajul
    Scaunul este pentru un baietel de 2 ani, deci grupa 0 nu ar trebui sa conteze asa mult.
    La Britax nu imi place ca nu are pozitie de somn din mers ... daca adoarme in masina, ce fac ? Il trezesc, dau scaunul jos, il reglez, il pun inapoi si ii spun sa adoama din nou ?

Probabil o sa merg pe Coletto Sportivo cu Isofix ...
    Cei de la Britax recomanda ca scaunul sa fie montat in pozitia de somn, permanent, pana cand copilul atinge inaltimea de 120 cm. Deci nu vei fi nevoita sa trezesti copilul si sa ajustezi pozitia pt ca el va fi montat permanent in pozitia 2 ( de somn).
    Voiam sa spun ca pozitia RF ( cu spatele la directia de mers) nu se recomanda numai pt gr 0 ci minim 2 ani, ideal 4 sau pana cand copilul ajunge la 25 kg ( nu sunt scaune rf pt copiii cu greutate de peste 25 kg :-)

Inregistrat
    23.11.2010

Ce parere aveti de acest scaun? http://www.bebecarucior.ro/scaun-aut...-kidscare.html
    L-am vazut la Baby Boom si mi-a placut mult materialul.

Inregistrat
    02.08.2016

Citat Postat de alexxxa11 Vezi mesajul
    sper sa nu mai existe si alt subiect de acest gen. daca exista rog moderatorii sa il mute unde trebuie. deschid acest subiect pentru ca sunt intr-o mare dilema si sunt convinsa ca nu sunt singura care a trecut sau trece prin asa ceva. bebelusul meu are 5 luni, 7 kg si 69 de cm lungime. prin urmare nu mai avem loc in scoica de la carucior desi kilogramele ne-ar mai permite o perioada sa stam in ea. a venit si iarna si cu cat este mai inffofolit cu atat sta mai inghesuit. problema mea vine din faptul ca sunt o mamica ce conduce masina si merge singura cu bebelusul la platit de facturi, la mall, la cumparaturi etc. deci a nevoie de un scaun de masina care sa-i ofere siguranta si confort copilului.
    am fost pe la targul de copii in speranta ca ma voi lamuri. stiu ce o sa-mi spuneti...ca exista scaune de masina pentru grupa de varsta 0-18 kg, e piata plina de ele....l-am pus pe pitic intr-un asemenea scaun si cred ca este o solutie care va functiona doar pana pe la 9 maixim 10 luni. dupa cum probabil ati vazut si voi scaunele de masina sunt o adevarata investitie (vb reclamei: faci leasing pentru ele)...sau cel putin in conditiile in care nu il cumperi pe cel mai ieftin si risti sa nu oferi siguranta copilului.
    grupa de varsta 9-36 de kg nu intra in discutie pentru ca E nici macar nu sta in fundulet si ar insemna sa-i distrug coloana.
    in speranta ca nu voi fi sanctionata pentru reclama, va spun ca am gasit un singur scaun de masina pentru grupa de greutate 0-25 de kg de la espiro, se numeste Optima. as vrea sa stiu daca mai are cineva acest scaun, daca mai stiti si de altele pentru aceasta grupa de greutate si poate sa ma ajute cu sfaturi eventual din experienta.
    am scris o gramada...pupici!

Eu lucrez in domeniu! Si pentru ca ai mei cumnati au un baietel grasunel - aproape 9 kg la 7 luni, le-am recomandat un Ferrari de grupa 0-1. Are pozitie de somn, si e perfect, pentru ca el doarme in scaun.
    Spor la cautari!

Pagina 128 din 128 PrimulPrimul ... 2878118126127128

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us