Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 24

Subiect: am nevoie de un sfat...ce fac cu mama mea?

Inregistrat
    24.08.2011

Implicit am nevoie de un sfat...ce fac cu mama mea?

nici nu stiu cu ce sa incep si de unde...au trecut vreo 3 ani de cand suntem impreuna...si ne-am hotarat sa ne casatorim la anu...problema a mama...am atat cu ea un an si ceva si tot timpu ii cauta nod in papura..ba ca e aia ba ca e cealalta...si in final am decis sa stam fiecare cu ai lui din cauza banilor...fiind amandoi bugetari..de cand a plecat mama chiar ca nu l-a mai inghitit deloc...ba ca e las ba ca nu e barbat daca a fugit...asa ca mama nu il mai inghite de atunci deloc..si mai are o durere mare mama mea ca el are doar liceul si eu am facultate...in sfarsit...ne-am hotarat sa ne casatorim si incercand sa am o discutie cu ea despre maritis mi-a cam taiat macaroana..."ca daca ma marit cu el nu va veni la nunta...sa nu o trec pe invitatii sau daca o trec sa o trec in chenar...ca sa nu ma intrebe lumea de ce soacra mica nu e prezenta..si ca pe el nu il va accepta niciodata" si chestii de genu...ma doare e mama mea dar parca as vrea sa ma lase sa-mi fac viata, totusi am 30 de ani..ma gandeam la un moment sa-i zic iti convine nu iti convine asta e eu cu el ma marit...dar mi-e mila de ea..as vrea sa-mi fie alaturi...sa mearga cu mine sa-mi aleg rochia sa vada ce restaurant am ales....nu stiu ce sa fac ..ajutati-ma cu un sfat

Inregistrat
    18.03.2011

Implicit Re: am nevoie de un sfat...ce fac cu mama mea?

ufff, delicata problema....
    incearca sa-i explici mamei tale ca sufetul omului este mai important decat studiile si ca pe tine omul asta te face fericita, ca tu te simti implinita alaturi de el si ca te-ai bucura enorm sa-ti impartasasca si ea bucuria.
    sincer, mai mult de atat nu cred ca ai cum sa faci.
    daca o sa inteleaga bine , daca nu, asta e.
    daca nu o sa vina la nunta cu siguranta la un moment o sa regrete si ea treaba asta.
    in orice caz, daca va casatoriti este clar ca trebuie sa va gasiti un loc al vostru, nu veti putea sta cu mama ta daca ea nu-l va accepta pe sotul tau.
    o situatie de genul asta cred ca ar dauna si casniciei voastre si relatiei dintre tine si mama ta.

Inregistrat
    19.08.2008

stii ce se spune in timpul slujbei religioase? ca "va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevasta sa și se vor face un singur trup". e valabil si pentru femeie. Eu iti inteleg dilema: te afli la mijloc intre ceea ce simte inima ta pentru iubit si mama. Tu trebuie sa ii explici mamei tale ca el este cel care te face fericita. Ce mama nu isi doreste pentru copilul sau sa fie fericit si sa ii fie bine? Cred ca exact asta trebuie sa o intrebi pe mama ta: nu isi doreste sa fii fericita? Fara doar si poate va accepta (chiar daca ii va fi greu, pentru ca nu corespunde "cerintelor" ei) si iti va fi alaturi in ziua nuntii. Tine-ne la curent cu ceea ce ti se intampla

Inregistrat
    24.08.2011

cu siguranta nu vom sta cu mama..desi loc ar fi slava domnului dar nu mai vrem noi...ne dorim sa ne luam un loc al nostru...ma deranjeaza ca imi tot spune maica mea ca nu il poate ierta ca a plecat ca un las si ca a ranit-o...pai da ce are o relatie cu mine sau cu ea? ca nu are calitatile necesare sa fie cu mine...etc etc etc

Inregistrat
    18.03.2011

pai cum vine asta cu "a plecat si a ranit-o?"
    din cate am inteles omul s-a mutat inapoi la parinti pentru ca ei nu-i pica bine nimic din ce facea el si toata ziua ii cauta nod in papura, nu?
    acum vine si-ti zice ca el a ranit-o?
    banuiesc ca el a plecat din dorinta de a linistii apele intre ei doi si pentru a nu lasa aceste disensiuni sa ia amploare, nu vad ce legatura ar avea cu lasitatea.... era mai bine daca ramanea si se certau in parte, care pe care?
    ufff, mamele astea, cine sa le mai inteleaga, cum o dai tot prost e

Inregistrat
    23.03.2008

Citat Postat de bubulina0506 Vezi mesajul
    nici nu stiu cu ce sa incep si de unde...au trecut vreo 3 ani de cand suntem impreuna...si ne-am hotarat sa ne casatorim la anu...problema a mama...am atat cu ea un an si ceva si tot timpu ii cauta nod in papura..ba ca e aia ba ca e cealalta...si in final am decis sa stam fiecare cu ai lui din cauza banilor...fiind amandoi bugetari..de cand a plecat mama chiar ca nu l-a mai inghitit deloc...ba ca e las ba ca nu e barbat daca a fugit...asa ca mama nu il mai inghite de atunci deloc..si mai are o durere mare mama mea ca el are doar liceul si eu am facultate...in sfarsit...ne-am hotarat sa ne casatorim si incercand sa am o discutie cu ea despre maritis mi-a cam taiat macaroana..."ca daca ma marit cu el nu va veni la nunta...sa nu o trec pe invitatii sau daca o trec sa o trec in chenar...ca sa nu ma intrebe lumea de ce soacra mica nu e prezenta..si ca pe el nu il va accepta niciodata" si chestii de genu...ma doare e mama mea dar parca as vrea sa ma lase sa-mi fac viata, totusi am 30 de ani..ma gandeam la un moment sa-i zic iti convine nu iti convine asta e eu cu el ma marit...dar mi-e mila de ea..as vrea sa-mi fie alaturi...sa mearga cu mine sa-mi aleg rochia sa vada ce restaurant am ales....nu stiu ce sa fac ..ajutati-ma cu un sfat
    cuvintele astea le-am auzit si eu de la ai mei cand i-am anunta ca ma marit cu alesul inimii..pentru ca nu-l placeau. tot timpul erau reprosuri, din partea lor, dar eu mi-am vazut de pregatirile de nunta, si am ignorat ce spuneau ei...pana la urma cand au vazut k treaba e serioasa si ca noi chiar facem nunta, au cedat..au venit la nunta, au vazut cu timpul ca au gresit si acum isi cresc cu drag si nepotica, fiica celui care acum ceva timp nu le era drag. dar vad cat sunt de fericita cu el si imi repeta mereu ca nu au facut bine ca s-au bagat k pana la urma e alegerea fiecaruia cu cine sa-si faca viata

Inregistrat
    02.02.2011

Am trecut si eu prin ceva asemanator dar cei care erau impotriva erau socri mei. Nu acceptau sub nici o forma ca eu sa devin sotia fiului lor. Motivele lor au fost cu totul altele si le-am inteles, dar pana la un punct (au trecut printr-o suferinta ingrozitoare si erau distrusi, nu-i mai alina nimic). Am, incercat si eu sa vb cu ei dar mi-au zis ca atata timp cat ei traiesc noi doi nu o sa fim impreuna (desi locuiam deja impreuna). Nu ne-am lasat descurajati si ne-am hotarat sa ne casatorim. Nici nu au vrut sa auda asa ceva, dar dupa cateva zile s-au razgandit. Al meu a avut o discutie serioasa cu ei, le-a explicat ca eu sunt cea care il face fericit, care ii sunt mereu aproape si ca nu-si poate imagina viata alaturi de alta femeie. De atunci ma considera fiica lor si fac tot ce le sta in putinta sa ne ajute cu pregatirile pt nunta. Am stat si eu de vorba cu ei si am hotarat sa lasam trecutul in urma si sa stergem din suflet orice fel de resentimente.
    Eu cred ca ar trebui sa stai doar tu cu ea de vorba, sa-i explici ce simti, dar fara nervi, fara reprosuri ci pur si simplu vorbeste-i din suflet. Fa-o sa simta emotia din sufletul tau atunci cand vb despre el si daca reusesti sa o šinmoiš mergeti si vorbiti amandoi cu ea. Iubitul tau sa-i spuna ca a plecat de la voi tocmai din respect pt ea, sa nu o supere, sa nu o deranjeze si sa nu o forteze sa-i accepte prezenta daca inca nu e pregatita sa-l primeasca. Sa-i explice cat de mult te iubeste, ca o sa-ti fie mereu alaturi, ca o sa faca tot ce-i sta in putinta sa te faca fericita si sa nu-ti lipseasca nimic. O mama care isi iubeste copilul intotdeauna va vrea sa-l vada fericit.
    Nu te descuraja
    Ultima editare de mihaelah : 19.09.2011 18:43:16

Inregistrat
    25.10.2009

Cred ca la varsta de 30 de ani esti deja capabila sa iei singura o decizie, mai ales cand e vorba despre viata ta si alesul inimii tale. Eu cred ca mama te incearca sa te santajeze sentimental, insa daca tu esti hotarata pana la urma va ceda si ea...sau ar trebui sa cedeze macar de dragul tau. Iar daca nu se intampla acest lucru, viata de acum inainte o vei trai cu barbatul ales de tine, nu cu mama ta.

"Everything you do is based on the choices you make. It’s not your parents, your past relationships, your job, the economy, the weather, an argument, or your age that is to blame. You and only you are responsible for every decision and choice you make. Period!"

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us