Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 22

Subiect: Quilling

Inregistrat
    25.11.2011

Implicit Re: Quilling

Citat Postat de millena Vezi mesajul
    Asa este. Eu m-am hotarat sa fac si aranjamentele de mese: am nevoie de circa 1500 flori, am facut pana acuma aprox 600....am mult. Dar la final cred ca va merita. Daca te hotarasti sa le faci, iti doresc spor.
    Poate ne inspiram una de la alta.....
    Eu sunt deschisa la idei noi si la schimbari :P

in sfarsit, m-am hotarat ce tema va avea nuntica mea... "cafea cu lapte" .. avand in vedere ca restaurantul este reprezentat de culorile maro-crem .. nu as avea alta posibilitate dar sunt foarte incantata, totusi.. asadar, invitatiile vor fi combinatie de maro cu ivoire si marturiile la fel..
    Stii ce vreau sa te intre, ce plicuri vei folosi la invitatiile de genul asta? sa se nu striveasca floricelele?

Inregistrat
    18.08.2011

Buna fetelor! Si eu mi-as dori sa incerc ( nu stiu daca o sa-mi si iasa) sa fac cu aceasta tehnica meniul de pe mese cred. Imi puteti spune voi de unde ati gasit sau de unde ati comandat tot ce va trebuie pentru quiling?
    Ultima editare de alexush : 28.11.2011 22:37:39

Inregistrat
    25.10.2006

Citat Postat de alexush Vezi mesajul
    Buna fetelor! Si eu mi-as dori sa incerc ( nu stiu daca o sa-mi si iasa) sa fac cu aceasta tehnica meniul de pe mese cred. Imi puteti spune voi de unde ati gasit sau de unde ati comandat tot ce va trebuie pentru quiling?
    Exista o usensila pt quilling pe care o poti comanda de pe net, exista mai multe dimensiuni (cauta "quilling tool"). Fasiile de hartie le poti lua de la aceasi furnizori sau ti le poti taia singura la dimensiunea dorita. Mai ai nevoie de un Fringer tool care face hartiuta valurita pt "fringe flowers" si template-uri din plastic cu cerculete pe care poti lucra formele. Da-i search pe google "quilling supplies" si gasesti tot ce-ti trebuie, inclusiv lipici si tehnici de quiiling.
    Va rog sa ne semnalati orice mesaj cu continut publicitar, discriminator, agresiv sau care incalca in orice fel Regulamentul folosind triunghiul rosu (Report Post).

Inregistrat
    25.11.2011

eu, de exemplu...in loc de ustensila aia folosesc o scobitoare taiata la un capat, in jumatate si mi-am cumparat o rigla...cu multe cerculete..se gaseste in librarii...eu mi-am comandat ustensile "speciale" de pe net si nu am fost multumita absolut deloc.. asadar, iti trebuie:
    - ustensila de invartit fasia de hartie (scobitoarea)
    - linia cu cerculete, unde lasi hartia rotita sa se desfaca
    - aracet
    Eu mi-am mai cumparat si forfecel cu model

Inregistrat
    18.08.2011

Multumesc fetelor pentru sfaturi o sa imi caut si eu sa imi cumpar ce imi trebuie si sper sa reusesc pana in septembrie anul viitor sa imi fac meniurile. Sper sa imi iasa dar n-am incercat pana acuma sa fac deci sunt incepatoare

Inregistrat
    25.10.2006

Citat Postat de alexush Vezi mesajul
    Multumesc fetelor pentru sfaturi o sa imi caut si eu sa imi cumpar ce imi trebuie si sper sa reusesc pana in septembrie anul viitor sa imi fac meniurile. Sper sa imi iasa dar n-am incercat pana acuma sa fac deci sunt incepatoare
    Nu e mare teorie, sigur iti vor iesi
    Va rog sa ne semnalati orice mesaj cu continut publicitar, discriminator, agresiv sau care incalca in orice fel Regulamentul folosind triunghiul rosu (Report Post).

Inregistrat
    23.02.2011

Implicit

Citat Postat de miresica87 Vezi mesajul
    eu, de exemplu...in loc de ustensila aia folosesc o scobitoare taiata la un capat, in jumatate si mi-am cumparat o rigla...cu multe cerculete..se gaseste in librarii...eu mi-am comandat ustensile "speciale" de pe net si nu am fost multumita absolut deloc.. asadar, iti trebuie:
    - ustensila de invartit fasia de hartie (scobitoarea)
    - linia cu cerculete, unde lasi hartia rotita sa se desfaca
    - aracet
    Eu mi-am mai cumparat si forfecel cu model
    Sa stii ca scobitoare este foarte buna, de asemenea se mai poate folosi si un cas de cusut cu gaura mai mare, polizat la capat. Eu mi-am luat si ustensila super profi si scumpa, dar nu prea ma ajuta pe mine. mi-am cumparat si un ac (de pe breslo) care este mai ieftin. Eu sincer le fac in mana, fara nici o ustensila, le fac si mai repede si mai usor. Fiecare face cum i se pare mai usor. Pe partea de lipici eu folosesc lipic lichid, transparent, un baton e 1-2 lei. Iar fasiile le tai cu ghilotina unui prieten.

Citat Postat de miresica87 Vezi mesajul
    in sfarsit, m-am hotarat ce tema va avea nuntica mea... "cafea cu lapte" .. avand in vedere ca restaurantul este reprezentat de culorile maro-crem .. nu as avea alta posibilitate dar sunt foarte incantata, totusi.. asadar, invitatiile vor fi combinatie de maro cu ivoire si marturiile la fel..
    Stii ce vreau sa te intre, ce plicuri vei folosi la invitatiile de genul asta? sa se nu striveasca floricelele?
    Invitatia mea va fi de marimea A5. Plicurile vor C6, cu deschidere in V. Am probat si incap. Floricele nu se strivesc daca ai grija de ele, normal ca nu stau perfect. Depinde si de latimea fasiei pentru quilling. Cel mai bine stau cele de 3 mm, pentru ca nu ies foarte mult in relief. Am probat si cu fasii de 5 mm, incap in plic si daca le "manipulezi" cu grija nu se strica. Cel mai bine ar fi cutiute in care sa le pui. Initial asa am vrut sa fac, dar e asa de multa munca si timpul nu imi va permite sa le fac. Ma gandesc sa dau floricele si cu lac special sa nu se deterioreze...
    Cel mai bine este, dupa ce te hotarasti la dimensiunea invitatie si ai gasit si plicurile care se potrivesc, sa faci o incercare si sa vezi cu arata
    A, tu ce te-ai gandit sa faci pe invitatii si marturii? bobite de cafea? Suna foarte interesant si sunt foarte curioasa...
    Ultima editare de Kalini : 01.12.2011 14:09:46 Motiv: postari consecutive

Inregistrat
    24.08.2011

Citat Postat de millena Vezi mesajul
    Sa stii ca scobitoare este foarte buna, de asemenea se mai poate folosi si un cas de cusut cu gaura mai mare, polizat la capat. Eu mi-am luat si ustensila super profi si scumpa, dar nu prea ma ajuta pe mine. mi-am cumparat si un ac (de pe breslo) care este mai ieftin. Eu sincer le fac in mana, fara nici o ustensila, le fac si mai repede si mai usor. Fiecare face cum i se pare mai usor. Pe partea de lipici eu folosesc lipic lichid, transparent, un baton e 1-2 lei. Iar fasiile le tai cu ghilotina unui prieten.

Invitatia mea va fi de marimea A5. Plicurile vor C6, cu deschidere in V. Am probat si incap. Floricele nu se strivesc daca ai grija de ele, normal ca nu stau perfect. Depinde si de latimea fasiei pentru quilling. Cel mai bine stau cele de 3 mm, pentru ca nu ies foarte mult in relief. Am probat si cu fasii de 5 mm, incap in plic si daca le "manipulezi" cu grija nu se strica. Cel mai bine ar fi cutiute in care sa le pui. Initial asa am vrut sa fac, dar e asa de multa munca si timpul nu imi va permite sa le fac. Ma gandesc sa dau floricele si cu lac special sa nu se deterioreze...
    Cel mai bine este, dupa ce te hotarasti la dimensiunea invitatie si ai gasit si plicurile care se potrivesc, sa faci o incercare si sa vezi cu arata
    A, tu ce te-ai gandit sa faci pe invitatii si marturii? bobite de cafea? Suna foarte interesant si sunt foarte curioasa...
    buna in seara asta am descoperit tehnica quilling "din cauza" ta si am ramas wow! as avea totusi 2 intrebari. se gaseste hartie quilling in librarii? ma gandeam sa iau coli colorate dar cum/cu ce lde tai? si sa zicem ca as face invitatii, confectionez floricele, frunzulite etc. dar cum le lipesc pe invitate, pe coala adica? dau cu lipici pe cant? nu se dezlipesc?
    hai k intrebarile nu au fost numai 2 subiectul e abia la inceput si tre sa invatam dom'le! cel putin eu sunt fooarte incantata
    mersi anticipat

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us