Pagina 2 din 28 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 222

Subiect: Drepturile si obligatiile casatoriei

Inregistrat
    02.03.2010

Implicit Re: Drepturile si obligatiile casatoriei

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    Drepturile si obligatiile casatoriei
    Nu pot sa cred!!! Abia acum am vazut ca ai deschis un nou topic.
    Nu poti sa fi si tu ca alte viitoare mirese? Mai bine cauta idei pt decor, bucte, rochie de mireasa, etc, nu iti pierde timpul citind "drepurile si obligatiile casatoriei". Sa stii ca intr-o relatie bazata pe respect, iubire si ce mai vrei nu ai nevoie de o lege care sa te ghideze, te ghideaza bunul simt si educatia. Si inainte si dupa casatorie viata e la fel, nu am inceput sa ne comportam altfel pt ca semnand o hartie am mai multe drepturi si obligatii, suntem fix la fel, facem exact aceleasi chestii ca si acum 8 ani cand ne-am cunoscut, la fel ca si acum 3 ani cand ne-am mutat impreuna "oficial" (ca neoficial oricum dormeam cam de la inceput cand la mine cand la el). Chiar nu imi dau seama ce urmaresti, care este scopul tau?

Inregistrat
    16.04.2009

Cand am vazut acest topic, am crezut ca e vreo gluma, ca nu vad eu bine (eu fiind mioapa de felul meu). Dar am dat click si am vazut ca alexandraroxana chiar a deschis un astfel de topic. Pai ce sa mai zicem? Mai nimic, dupa ce toate fetele au umplut pagini intregi cu diferite comentarii, toate incercand sa sublinieze faptul ca o casatorie nu inseamna puscarie, renuntare la viata etc. Eu totusi tind sa cred ca ea, psiholog fiind, incearca sa adune materiale pentru diferite cercetari ale ei, pentru ca altfel nu se explica aceasta alimentare continua cu mesaje din ce in ce mai contradictorii si aceasta inversunare a ei de a demonstra ca toate gresim, ca ne-am casatorim fara sa gandim ce drepturi si obligatii au partenerii, fara sa citim si sa analizam codul familiei.
    Eu pot spune doar atat ca intr-o casnicie avem dreptul de a respecta partenerul, de a-l intelege, de a-l dori cu toata fiinta, de a-l face fericit, de a-l alinta si mai ales de a-l iubi nebuneste. Acestea sunt drepturile mele si le sotului meu in casnicia si relatia noastra.

Inregistrat
    19.08.2009

Eu cred ca nu prea-si doreste sa se casatoreasca....Daca o ia cu codul familiei (pe care de altfel l-am citit si eu, unde exista explicatia definitiei de casatorie, concubinaj, drepturi si obligatii etc.) atunci tipa chiar are o problema. Ori e o problema la mansarda, ori incearca sa se convinga ca, casatoria ii va face bine, ca este pt ea. Un om normal care iubeste si-si doreste sa fie cu persoana pt care are aceste sentimente nu poate vb asa.
    E constienta ca viitorul sot indeplineste toate conditiile si nevoile pe care le are. Pt ea e o relatie f cerebrala, lipsita in totalitate de romantism. Nu cred ca-l iubeste, ci doar tine la el, ceea ce pt mine sunt doua sentimente distincte. Ii este doar bine in relatia asta, pe care eu nu o vad cu ochi buni.
    Alexandra, nu vreau sa te supar, dar ai face bine sa te gandesti de cel putin 2 ori daca iti doresti casatoria asta. Poate nu ai intalnit omul potrivit....sau poate ar tb sa lasi la o parte toata legislatia si sa fi mai umana. Sa-ti analizezi sentimentele si sa te gandesti cum ti-ar fi daca viitorul sot nu ti-ar mai fi aproape. Daca nu ai mai fi cu el, cum ti-ar fi? Ce ai simti? Te-ar durea sufletul, ai simti ca te sfarsesti....sau doar ti-ar parea rau. Iubirea o simti nu o gandesti....

Citat Postat de andrea85 Vezi mesajul
    Vai de mine, pe bune ca nu-mi vine sa cred ca exista si un asemenea topic...
    Draga Alexandra te afli in cea mai frumoasa perioada a vietii tale, in perioada pregatirilor de nunta, esti pe punctul de a-ti uni viata cu barbatul iubit si tu la astfel de lucruri te gandesti???

Daca nici acum nu poti sa vezi viata in roz, atunci ma intreb ce topic o sa deschizi dupa 20 de ani de casnicie?!
    Nu te judec, nu e treaba mea, insa mai rar citesti de la o viitoare miresica mesaje despre drepturi, obligatii...majoritatea am fost atat de entuziasmate de acest pas important, incat cred ca nici prin vis nu ne-am fi gandit la asa ceva.
    Iti doresc sa ai parte de o casnicie fericita si reusita!
    subscriu intru totul....inaintea nuntii numai pe topicuri de rochii.decoratiuni..coafuri stateam......cine se gandeste la obligatii si drepturi

Inregistrat
    25.01.2008

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    In secolul XXI, exista un Codul familiei. Voi nu traiti in tara asta, nu respectati aceeasi legislatie? Este frumos sa privim totul intr-o aura romantica, dar trebuie sa fim realisti, traim in societate unde trebuie sa respectam anumite norme si reguli, nu cred ca traim in jungla. Dar si tu te conformezi acestor norme, dar nu vrei sa recunosti, vrei sa prezinti totul intr-o aura romantica. Dar si iubirea are pragmatsmul ei, sa nu crezi ca iti iubesti sotul asa pur si simplu, din senin, il iubesti si l-ai ales pe el, din anumite motive, pentru ca iti indeplineste nevoile (mai mult sau mai putin constientizate de tine), relatiile interumane functioneaza pe indeplinirea nevoilor, daca acele nevoi nu iti mai sunt indeplinite, nu mai functioneaza relatia, se strica o rotita a mecanismului, ce trebuie reparata.
    Nu prezint nimic ca nu suntem la nici o competitie,asa e viata mea.
    Pt mine lucrurile cele mai importante in viata sunt sotul si famila mea+cativa prieteni de suflet.Asta e tot ce conteaza,nu traim vesnic nu ma intereseaza legi,codul familiei,averi atat timp cat sunt fericita pe zi ce trece tot mai mult,cat timp DD a fost alaturi de noi si am reusit sa ne realizam visurile(casa,masina etc)Am o familie frumoasa,sunt inconjurata de oameni deosebiti ce gandesc ca si mine.
    Nu stim niciodata ce va fi maine ,nu uita ca esti neputincioasa,exact ca o furnica in fata Lui.Nu tine de tine ce ti se va intampla in viata,e de ajuns o secunda ca toate planurile tale sa se destrame.

Inregistrat
    26.10.2011

Fetelor, judecati putin pripit!

Existenta Codului Familiei inseamna ca nu demult, in urma unor mii de ani de opresiune (nu exagerez termenul) si inexistenta a drepturilor Femeii, s-a facut o reparatie morala, sociala, financiara si de ce orice fel! Nu uitati ca pana acum cateva zeci de ani, femeia nu avea drept de vot, dreptul de a invata, dreptul de a avea o slujba, dreptul de a decide ce face cu corpul ei, dreptul de a avea un copil cand doreste, DREPTUL DE A IUBI PE CINE VREA EA!

Imaginati-va ca traiti in lumea aceea, disparuta nu de mult timp! Credeti ca ati mai scrie voi acum pe un computer? Sau ca ati mai avea aceleasi drepturi si libertati ca barbatul pe care il iubiti? Sau ca v-ar mai permite cineva sa va indignati asa cum o faceti acum??

Bucurati-va de IUBIRE, de barbatul pe care-l adorati, dar sa nu uitati ca au existat Femei cu aceleasi aspiratii, dorinte si sperante ca ale voastre, dar carora prejudecatile si inechitatile sociala le inrobeau sufletele si viata!

Fiti mai atente putin, acest Cod v-a daruit voua TOATE LIBERTATILE!

Nu trebuie sa tineti cont de el, dar trebuie sa ii constientizati valoarea!
    Ultima editare de Piciorus : 30.10.2011 14:48:13

Inregistrat
    21.06.2011

Implicit

Citat Postat de zorzonica Vezi mesajul
    Cand am vazut acest topic, am crezut ca e vreo gluma, ca nu vad eu bine (eu fiind mioapa de felul meu). Dar am dat click si am vazut ca alexandraroxana chiar a deschis un astfel de topic. Pai ce sa mai zicem? Mai nimic, dupa ce toate fetele au umplut pagini intregi cu diferite comentarii, toate incercand sa sublinieze faptul ca o casatorie nu inseamna puscarie, renuntare la viata etc. Eu totusi tind sa cred ca ea, psiholog fiind, incearca sa adune materiale pentru diferite cercetari ale ei, pentru ca altfel nu se explica aceasta alimentare continua cu mesaje din ce in ce mai contradictorii si aceasta inversunare a ei de a demonstra ca toate gresim, ca ne-am casatorim fara sa gandim ce drepturi si obligatii au partenerii, fara sa citim si sa analizam codul familiei.
    Eu pot spune doar atat ca intr-o casnicie avem dreptul de a respecta partenerul, de a-l intelege, de a-l dori cu toata fiinta, de a-l face fericit, de a-l alinta si mai ales de a-l iubi nebuneste. Acestea sunt drepturile mele si le sotului meu in casnicia si relatia noastra.
    Da, ai drepate: cele mai importante obligatii pe care le avem sunt sa ne intelegem sa ne respectam, sa ne iubim reciproc, sa ii doresti binele celuilalt, sa-l faci fericit si sa realizezi multe lucruri impreuna.

Citat Postat de Piciorus Vezi mesajul

Existenta Codului Familiei inseamna ca nu demult, in urma unor mii de ani de opresiune (nu exagerez termenul) si inexistenta a drepturilor Femeii, s-a facut o reparatie morala, sociala, financiara si de ce orice fel! Nu uitati ca pana acum cateva zeci de ani, femeia nu avea drept de vot, dreptul de a invata, dreptul de a avea o slujba, dreptul de a decide ce face cu corpul ei, dreptul de a avea un copil cand doreste, DREPTUL DE A IUBI PE CINE VREA EA!

Imaginati-va ca traiti in lumea aceea, disparuta nu de mult timp! Credeti ca ati mai scrie voi acum pe un computer? Sau ca ati mai avea aceleasi drepturi si libertati ca barbatul pe care il iubiti? Sau ca v-ar mai permite cineva sa va indignati asa cum o faceti acum??

Bucurati-va de IUBIRE, de barbatul pe care-l adorati, dar sa nu uitati ca au existat Femei cu aceleasi aspiratii, dorinte si sperante ca ale voastre, dar carora prejudecatile si inechitatile sociala le inrobeau sufletele si viata!

Asa este, ai perfecta dreptate.

Citat Postat de tudma Vezi mesajul
    Eu cred ca nu prea-si doreste sa se casatoreasca....Daca o ia cu codul familiei (pe care de altfel l-am citit si eu, unde exista explicatia definitiei de casatorie, concubinaj, drepturi si obligatii etc.) atunci tipa chiar are o problema. Ori e o problema la mansarda, ori incearca sa se convinga ca, casatoria ii va face bine, ca este pt ea. Un om normal care iubeste si-si doreste sa fie cu persoana pt care are aceste sentimente nu poate vb asa.
    E constienta ca viitorul sot indeplineste toate conditiile si nevoile pe care le are. Pt ea e o relatie f cerebrala, lipsita in totalitate de romantism. Nu cred ca-l iubeste, ci doar tine la el, ceea ce pt mine sunt doua sentimente distincte. Ii este doar bine in relatia asta, pe care eu nu o vad cu ochi buni.
    Alexandra, nu vreau sa te supar, dar ai face bine sa te gandesti de cel putin 2 ori daca iti doresti casatoria asta. Poate nu ai intalnit omul potrivit....sau poate ar tb sa lasi la o parte toata legislatia si sa fi mai umana. Sa-ti analizezi sentimentele si sa te gandesti cum ti-ar fi daca viitorul sot nu ti-ar mai fi aproape. Daca nu ai mai fi cu el, cum ti-ar fi? Ce ai simti? Te-ar durea sufletul, ai simti ca te sfarsesti....sau doar ti-ar parea rau. Iubirea o simti nu o gandesti....
    Il iubesc foarte multe, am avut parte de multe momente pline de romantism, ma bucur atunci cand il vad, cand ne petrecem timpul impreuna, relatia noastra a evoluat mult si am realizat multe impreuna. Chiar este persoana potrivita pentru mine.
    Ultima editare de Kalini : 31.10.2011 08:54:22 Motiv: postari consecutive

Inregistrat
    06.09.2007

Citat Postat de Piciorus Vezi mesajul

Exagerezi. Codul este doar punerea pe hartie a schimbarilor de paradigma, la trecerea de la patriarhat la o societate in care ambele sexe au drepturi egale. Codul nu a schimbat nimic; oamenii si-au pus pe hartie noua conduita dupa care isi doresc sa traiasca.

p.s. ah, la naiba. acum am vazut cine a deschis topicul. ma scuzati ca am trecut pe aici
    Ultima editare de miromulus : 30.10.2011 22:14:44

Pagina 2 din 28 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us