Pagina 1 din 128 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 1022

Subiect: Scaun de masina pentru copil

Inregistrat
    30.06.2008

Implicit Scaun de masina pentru copil

sper sa nu mai existe si alt subiect de acest gen. daca exista rog moderatorii sa il mute unde trebuie. deschid acest subiect pentru ca sunt intr-o mare dilema si sunt convinsa ca nu sunt singura care a trecut sau trece prin asa ceva. bebelusul meu are 5 luni, 7 kg si 69 de cm lungime. prin urmare nu mai avem loc in scoica de la carucior desi kilogramele ne-ar mai permite o perioada sa stam in ea. a venit si iarna si cu cat este mai inffofolit cu atat sta mai inghesuit. problema mea vine din faptul ca sunt o mamica ce conduce masina si merge singura cu bebelusul la platit de facturi, la mall, la cumparaturi etc. deci a nevoie de un scaun de masina care sa-i ofere siguranta si confort copilului.
    am fost pe la targul de copii in speranta ca ma voi lamuri. stiu ce o sa-mi spuneti...ca exista scaune de masina pentru grupa de varsta 0-18 kg, e piata plina de ele....l-am pus pe pitic intr-un asemenea scaun si cred ca este o solutie care va functiona doar pana pe la 9 maixim 10 luni. dupa cum probabil ati vazut si voi scaunele de masina sunt o adevarata investitie (vb reclamei: faci leasing pentru ele)...sau cel putin in conditiile in care nu il cumperi pe cel mai ieftin si risti sa nu oferi siguranta copilului.
    grupa de varsta 9-36 de kg nu intra in discutie pentru ca E nici macar nu sta in fundulet si ar insemna sa-i distrug coloana.
    in speranta ca nu voi fi sanctionata pentru reclama, va spun ca am gasit un singur scaun de masina pentru grupa de greutate 0-25 de kg de la espiro, se numeste Optima. as vrea sa stiu daca mai are cineva acest scaun, daca mai stiti si de altele pentru aceasta grupa de greutate si poate sa ma ajute cu sfaturi eventual din experienta.
    am scris o gramada...pupici!

Inregistrat
    15.03.2007

Implicit Re: Scaunul de masina

Citat Postat de alexxxa11 Vezi mesajul
    sper sa nu mai existe si alt subiect de acest gen. daca exista rog moderatorii sa il mute unde trebuie. deschid acest subiect pentru ca sunt intr-o mare dilema si sunt convinsa ca nu sunt singura care a trecut sau trece prin asa ceva. bebelusul meu are 5 luni, 7 kg si 69 de cm lungime. prin urmare nu mai avem loc in scoica de la carucior desi kilogramele ne-ar mai permite o perioada sa stam in ea. a venit si iarna si cu cat este mai inffofolit cu atat sta mai inghesuit. problema mea vine din faptul ca sunt o mamica ce conduce masina si merge singura cu bebelusul la platit de facturi, la mall, la cumparaturi etc. deci a nevoie de un scaun de masina care sa-i ofere siguranta si confort copilului.
    am fost pe la targul de copii in speranta ca ma voi lamuri. stiu ce o sa-mi spuneti...ca exista scaune de masina pentru grupa de varsta 0-18 kg, e piata plina de ele....l-am pus pe pitic intr-un asemenea scaun si cred ca este o solutie care va functiona doar pana pe la 9 maixim 10 luni. dupa cum probabil ati vazut si voi scaunele de masina sunt o adevarata investitie (vb reclamei: faci leasing pentru ele)...sau cel putin in conditiile in care nu il cumperi pe cel mai ieftin si risti sa nu oferi siguranta copilului.
    grupa de varsta 9-36 de kg nu intra in discutie pentru ca E nici macar nu sta in fundulet si ar insemna sa-i distrug coloana.
    in speranta ca nu voi fi sanctionata pentru reclama, va spun ca am gasit un singur scaun de masina pentru grupa de greutate 0-25 de kg de la espiro, se numeste Optima. as vrea sa stiu daca mai are cineva acest scaun, daca mai stiti si de altele pentru aceasta grupa de greutate si poate sa ma ajute cu sfaturi eventual din experienta.

Din pacate nu stiu nimic despre scaunul de care zici tu, si nici de altul din aceasta grupa.Totusi, vreau sa-ti spun ca eu am senzatia ca te inseli in ceea ce priveste scaunele 0-18Kg. Noi avem un astfel de scaun, copilul are 1 an si 5 luni, si sigur o sa mai incapa o vreme buna.Nu e vb de un copil mic, are 85 cm si vreo 12 kg si ceva, deci nu sunt asa mici cum ti s-au parut tie. De fapt , majoritatea au niste pernute reductoare, bune doar la bebelusi, care apoi se scot si sunt suficient de incapatoare.

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de irriinna Vezi mesajul
    Din pacate nu stiu nimic despre scaunul de care zici tu, si nici de altul din aceasta grupa.Totusi, vreau sa-ti spun ca eu am senzatia ca te inseli in ceea ce priveste scaunele 0-18Kg. Noi avem un astfel de scaun, copilul are 1 an si 5 luni, si sigur o sa mai incapa o vreme buna.Nu e vb de un copil mic, are 85 cm si vreo 12 kg si ceva, deci nu sunt asa mici cum ti s-au parut tie. De fapt , majoritatea au niste pernute reductoare, bune doar la bebelusi, care apoi se scot si sunt suficient de incapatoare.
    Baietelul nasilor are 3 ani (nu stiu cate kile, dar e un copil normal, nicidecum mic si slab) si sta inca in scaunul Chicco Proxima, care e grupa 0/1 (0-18 kg), probabil va mai sta ceva vreme pentru ca l-am vazut vineri si era ok in el

Inregistrat
    15.03.2007

Noi avem un Britax First Class Plus. Copilul incape bine mersi in scaun, problema e masina....da cu picioarele in scaunul din fata, mai ales in pozitia de somn.Sunt totusi convinsa ca problema ar fi aceeasi indiferent de scaun.

Inregistrat
    22.10.2007

Cand va creste si genunchii vor ajunge la marginea scaunului va sta cu picioarele normal

Inregistrat
    14.06.2009

Citat Postat de alexxxa11 Vezi mesajul
    Copilul poate sta linistit pana la 2-3 ani intr-un scaun de 0-18 kg, si noi avem unul de la Brevi de 0-18 kg, fetita mea are un an si are 11 kg si 76 cm si sta ff bine in el, si mai e loc suficient,a sa ca sunt sigura ca il vom folosi pana la 2-3 ani. Deci eu zic sa-i iei unul de 0-18 kg sunt ff OK.
    Scumpica mea Carolina

Inregistrat
    15.03.2007

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Cand va creste si genunchii vor ajunge la marginea scaunului va sta cu picioarele normal

Imi imaginam asta, probl e acum, cand adoarme eu il trag pe spate si ii raman picioarele intepenite daca nu ma uit sa le asez corect

Inregistrat
    30.06.2008

wow! super! multumesc mult de raspunsuri. mi-au fost de mare folos. intr-adevar nu l-am probat pe micul gigant in scaunul de 0-18 si fara husa aceea pentru bebici mici sa vad cum incape. si , da, la aceasta optiune voi ramane pentru ca nu am alta acum si nu ma joc pe sanatatea copilului. suntem intr-un momnt foarte [rost dpdv financiar dar gasim noi solutia mai ales cand e vb de el.
    pupici fetele!

Pagina 1 din 128 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us