Pagina 1 din 28 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 219

Subiect: V-ati cerut iubitul in casatorie?

Inregistrat
    26.10.2011

Implicit V-ati cerut iubitul in casatorie?

Faceti parte dintre acele fete curajoase, sigure pe ele si care stiu sa-si conduca viata dupa propriile dorinte, si nu dupa cutume si traditii?!?

Poate acest topic va schimba, in timp, putin cate putin, prejudecati si gandiri invechite!

De ce n-ar fi EA cea care ii cere mana LUI?

Daca aveti in plan deja, cum va fi facuta cererea in casatorie?

Cum ati vedea voi un astfel de moment?

Si ca sa fiu si hazlie, pentru cele atat de stapane pe viata lor, cum i-ati cere mana si de la parintii lui?!? (hi, hi, hi, hi...)

Inregistrat
    25.10.2009

Implicit Re: V-ati cerut iubitul in casatorie?

Citat Postat de Piciorus Vezi mesajul
    Faceti parte dintre acele fete curajoase, sigure pe ele si care stiu sa-si conduca viata dupa propriile dorinte, si nu dupa cutume si traditii?!?

Poate acest topic va schimba, in timp, putin cate putin, prejudecati si gandiri invechite!

Si ca sa fiu si hazlie, pentru cele atat de stapane pe viata lor, cum i-ati cere mana si de la parintii lui?!? (hi, hi, hi, hi...)
    Niciodata n-as face asa ceva...nu pot sa spun ca sunt foarte conservativa sau traditionalista, insa cred ca tine de gavalerismul unui barbat sa ceara EL mana unei femei...si asta nu inseamna deloc ca eu NU sunt stapana pe viata mea.

P.S. mi se pare chiar caraghios argumentul, pentru care ar trebui sa ceara femeia mana unui barbat.

"Everything you do is based on the choices you make. It’s not your parents, your past relationships, your job, the economy, the weather, an argument, or your age that is to blame. You and only you are responsible for every decision and choice you make. Period!"

Inregistrat
    14.03.2011

...eu chiar nu inteleg....poate sunt mai grea de cap la ora asta...
    DA, sunt curajoasa, sigura pe mine, stapana pe viata mea, nici eu nu pot spune ca sunt mare traditionalista si cu toate astea...NU l-am cerut si nici NU l-as cere daca nu as fi deja casatorita.
    Se poate numi orgoliu, incapatanare, cum vreti voi, dar chiar nu vad legatura....I-am lasat lui placerea asta, emotiile momentului, etc.
    Nu am nimic cu cele care aleg sa faca asta, dar nu are legatura cu faptul ca sunt sau nu stapane pe viata lor, aici cred ca ai pus putin gresit problema.
    De ex, cumnatul meu te-ar sustine, el asteapta sa fie cerut el, dar va astepta mult si bine.

Inregistrat
    26.10.2011

...si daca acel cavaler () cam uita sa ceara mana?!?...ce ne facem cu fetele care ASTA asteapta?!?...

Dar eu pun altfel problema.

Romantismul apartine amandurora!

Dreptul de a initia un moment unic in viata este dreptul amandurora, nu numai al lui!

O cerere in casatorie facuta de ea, nu e mai putin romantica, spectaculoasa, de neuitat, ca cea facuta de el!

A-l cere tu pe el, nu il face pe barbat sa fie mai putin barbat, puternic sau masculin, iarasi este o prejudecata adanc imprimata in constiintele oamenilor!

La cat sunt fetele de inventive si cu idei, s-ar crea niste momente tulburatoare si la fel de emotionante ca ale baietilor, ba uneori poate chiar mai deosebite!

De ce n-ar fi fata capabila sa hotarasca inceputul legal al vietii in doi? De ce ar trebui sa astepte pana se hotaraste distinsul cavaler?...

Eu zic ca orice fata cu curaj, care stie ce vrea de la viata, de la partener, care isi doreste si isi implineste visuri si teluri, poate la fel de bine sa faca acest gest...

Si da, tine si de curaj si de personalitate, tine si de cat de stapana esti pe viata ta! Ca una e sa fii o fata timida, care depinde financiar (sau in alt fel) de parinti sau de viitorul sot, si alta e sa fii un om cu pareri proprii, cu putere de decizie, DE A-TI DECIDE PROPRIA VIATA. Aproape niciodata nu vei vedea o fata crescuta in prejudecati, cu frica de biserica, de oameni, de societate, ca face ea acest pas! De cele mai multe ori, o fata educata ca trebuie sa stea la cratita, la curatenie, si a carei singura menire este sa faca copii si sa-si asculte barbatul (ohooo, din pacate inca sunt o groaza de familii care isi educa astfel fetele), nu va indrazni in veci sa faca acest pas!

Asta nu inseamna ca voi, fetelor, cele care l-ati lasat pe el sa faca pasul asta, nu sunteti puternice!
    Dar nu inseamna nici ca daca altele aleg asta, atunci distrug romantismul momentului!

Da, eu consider ca o fata ar putea la fel de bine sa fie ea initiatoarea acestui gest unic si de neuitat al cuplului!
    Ultima editare de Piciorus : 12.11.2011 09:48:22

Inregistrat
    16.11.2007

Citat Postat de andrea85 Vezi mesajul
    Niciodata n-as face asa ceva...nu pot sa spun ca sunt foarte conservativa sau traditionalista, insa cred ca tine de gavalerismul unui barbat sa ceara EL mana unei femei...si asta nu inseamna deloc ca eu NU sunt stapana pe viata mea.

P.S. mi se pare chiar caraghios argumentul, pentru care ar trebui sa ceara femeia mana unui barbat.
    Sunt sigura ca putine fetei cer in casatorie barbatul. Dar ia ganditi va cate femei imping de la spate barbatul ca sa le ceara asa ca intr un fel tot femeia face primul pas dese ori

Semnati petitia: http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/ acordati copiilor abandonati dreptul de a trai intr o familie

Inregistrat
    26.10.2011

.....asta cam asa e...

...si daca acel cavaler () cam uita sa ceara mana?!?...ce ne facem cu fetele care ASTA asteapta?!?...

Dar eu pun altfel problema.

Romantismul apartine amandurora!

Dreptul de a initia un moment unic in viata este dreptul amandurora, nu numai al lui!

O cerere in casatorie facuta de ea, nu e mai putin romantica, spectaculoasa, de neuitat, ca cea facuta de el!

A-l cere tu pe el, nu il face pe barbat sa fie mai putin barbat, puternic sau masculin, iarasi este o prejudecata adanc imprimata in constiintele oamenilor!

La cat sunt fetele de inventive si cu idei, s-ar crea niste momente tulburatoare si la fel de emotionante ca ale baietilor, ba uneori poate chiar mai deosebite!

De ce n-ar fi fata capabila sa hotarasca inceputul legal al vietii in doi? De ce ar trebui sa astepte pana se hotaraste distinsul cavaler?...

Eu zic ca orice fata cu curaj, care stie ce vrea de la viata, de la partener, care isi doreste si isi implineste visuri si teluri, poate la fel de bine sa faca acest gest...

Si da, tine si de curaj si de personalitate, tine si de cat de stapana esti pe viata ta! Ca una e sa fii o fata timida, care depinde financiar (sau in alt fel) de parinti sau de viitorul sot, si alta e sa fii un om cu pareri proprii, cu putere de decizie, DE A-TI DECIDE PROPRIA VIATA. Aproape niciodata nu vei vedea o fata crescuta in prejudecati, cu frica de biserica, de oameni, de societate, ca face ea acest pas! De cele mai multe ori, o fata educata ca trebuie sa stea la cratita, la curatenie, si a carei singura menire este sa faca copii si sa-si asculte barbatul (ohooo, din pacate inca sunt o groaza de familii care isi educa astfel fetele), nu va indrazni in veci sa faca acest pas!

Asta nu inseamna ca voi, fetelor, cele care l-ati lasat pe el sa faca pasul asta, nu sunteti puternice!
    Dar nu inseamna nici ca daca altele aleg asta, atunci distrug romantismul momentului!

Da, eu consider ca o fata ar putea la fel de bine sa fie ea initiatoarea acestui gest unic si de neuitat al cuplului!
    Tocmai am raspuns la alt topic despre aceeasi tema...da, eu l-am cerut pe el (el mi-a daruit inainte cu 2-3 luni inelul de logodna). Si convietuiam de 3 ani impreuna nu de 10 ca sa credeti ca ma stresam eu cu idei de genul "de ce nu ma cere". Si nasa mea tot la fel a facut, sunt casatoriti de aproape 10 ani si se iubesc rau de tot.
    Nu distruge deloc romantismul, nu are de ce, suntem romantici amandoi si tinem la momentele de acest gen...am senzatia de multe ori ca el e mult mai romantic decat mine. Nu m-a cerut in acel moment dar probabil ar fi facut-o dupa un alt an sau 2 dar sincer chiar nu conteaza cine a facut-o...Important in orice relatie este iubirea, intelegerea si increderea unul in celalalt...Restul vine de la sine, va garantez ;)

Inregistrat
    02.06.2010

Citat Postat de lorieda Vezi mesajul
    Tocmai am raspuns la alt topic despre aceeasi tema...da, eu l-am cerut pe el (el mi-a daruit inainte cu 2-3 luni inelul de logodna). Si convietuiam de 3 ani impreuna nu de 10 ca sa credeti ca ma stresam eu cu idei de genul "de ce nu ma cere". Si nasa mea tot la fel a facut, sunt casatoriti de aproape 10 ani si se iubesc rau de tot.
    Nu distruge deloc romantismul, nu are de ce, suntem romantici amandoi si tinem la momentele de acest gen...am senzatia de multe ori ca el e mult mai romantic decat mine. Nu m-a cerut in acel moment dar probabil ar fi facut-o dupa un alt an sau 2 dar sincer chiar nu conteaza cine a facut-o...Important in orice relatie este iubirea, intelegerea si increderea unul in celalalt...Restul vine de la sine, va garantez ;)
    Lori, eu nu contest faptul ca tu ai adresat intrebarea. Si nu contest nici faptul ca a fost romantic. Dar micul detaliu pe care tu ni l-ai impartasit ( faptul ca sotul tau ti-a daruit inelul de logodna cu 2-3 luni inainte de cererea ta), ma face sa ma gandesc ca tu i-ai luat-o putin inainte cu cererea si atat. Probabil ca si el planuia sa te ceara, pentru ca barbatii sunt foarte constienti ca o logodna se termina in cele mai multe cazuri cu o casatorie.
    Nu te certa niciodata cu un prost ...
    Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta sa.

Fii intotdeauna cine esti! Si daca acest lucru nu e de ajuns pentru cineva ,acel cineva nu e de ajuns pentru tine.

Pagina 1 din 28 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us