Pagina 2 din 35 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 280

Subiect: Bujori

Inregistrat
    04.09.2006

Implicit Re: Bujori

Citat Postat de angelic_dolphine Vezi mesajul
    Bujori infloriti????In iunie ar mai fi.
    Buna ideea cu semintele.........

Sunt superbe!

Am citit acum insa mai multe despre plantarea lor si cred ca infloresc cel mai devreme anul urmator dupa plantare. Se pare ca cel mai bun pamant pentru ei este cel din musuroaiele de cartite.
    Daca imi venea ideea asta creata asta-toamna, cred ca as fi avut bujori plantati de mine la nunta...Cred ca acum e prea tarziu....

O sa sun la magnolia sa vad ce spun si ei.
    Ultima editare de Kalini : 06.07.2012 13:18:38 Motiv: repetitie

Inregistrat
    25.10.2006

Smile Bujorii

Familia - Ranunculaceae
    Origine Europa, Asia, America.
    Specii.
    Trebuie sa se faca distinctie intre speciile arbustive pentru decorarea gradiniloe si cele erbacee care decoreaza gradinile si arata foarte frumos si ca flori taiate.

Specia Paeonia officinalis este originara din Europa si are inaltimea de 70-80 cm. Este o tufa bogata alcatuita din frunze mari si tulpini florale cu cate o singura floare.
    Radacinile sunt mari si carnoase.
    Infloreste in aprilie, mai.
    Din aceasta specie cel mai cultivat soi este Rubra Plena cu tije florale scurte, flexibile si florile sunt rosu inchis, iar inflorirea este precoce.

Paeonia lactiflora este de origine din China. Tijele florale sunt mai inalte de 70-100cm si ramificate in partea superioara. Au multi boboci pe tulpina florala, dar pentru inflorire se lasa unul singur. Florile sunt simple sau batute, parfumate, variat colorate.
    La soiul Fleur de pecher, florile sunt roz (precoce), Edulis Superba -roz (semitimpuriu ).
    Soiuri cu flori rosii: Adolphe Rousseau (semitimpuriu), General Mac Mahon (semitimpuriu).
    Soiuri cu flori albe: tenuifolia, peregrina, corallina.
    Imagini atasate Imagini atasate

Inregistrat
    25.10.2006

Smile

alti bujori..............

Inregistrat
    25.10.2006

Smile Bujori

Bujorii sunt unele dintre cele mai longevive plante perene, putand sa traiasca peste 20 ani! In plus, sunt rezistente la frig si daunatori.

Lumina și temperatura:
    Au nevoie de cel putin 6 ore de soare pe zi pentru a face flori.

Flori, frunze, fructe:
    Indepartati florile de pe planta dupa ce s-au ofilit; nu le lasati sa faca seminte pentru ca consuma din energia plantei.
    Toamna tarziu dupa ce un inghet mai puternic da un aspect maroniu sau negru frunzelor tundeti planta la nivelul solului. Ajuta la prevenirea bolilor.

Udarea:
    Udati bine in timpul perioadelor de seceta in special dupa inflorire pentru ca aceasta este perioada in care se formeaza mugurii ce vor da flori in anul urmator. Udarea se face la baza plantei pentru a nu se uda frunzele. Ajuta la prevenirea bolilor.

Inmulțire:
    Crescuti din seminte infloresc dupa 5-7 ani.
    Bujorii pot fi lasati nederanjati nelimitat pentru ca nu se vor raspandi dincolo de aria alocata. Toamna este cea mai potrivita perioada pentru plantare, dar se pot planta si primavara. Coletul trebuie sa fie doar la 3.5-5 cm sub sol. Nu ii plantati mai adanc pt ca nu vor inflori. Nu tineti radacinile mult timp scoase din pamant.
    Inmultirea prin divizarea tufei se face in septembrie. Aruncati partea centrala a plantei care de obicei este moarta si desfaceti restul plantei cu mare grija in 2-3 bucati pe care le puteti planta unde doriti. Fiecare bucata trebuie sa aiba cel putin 2-3 muguri (lastari) pentru ca sansa de a inflori in anul urmator sa creasca. Retineti totusi ca ating maximul infloririi dupa 4 ani.

Îngrijire, particularități:
    Pentru buchete, daca taiati florile cand sunt inca nedesfacute vor rezista de doua ori mai mult timp decat atunci cand taiati flori deja desfacute. Taiati astfel incat sa nu luati mai mult de 2-3 frunze, pentru ca indepartarea frunzelor slabeste rezistenta plantei. Cel mai potrivit timp pentru a taia bujori este dimineata. Rezista in vaza 2 saptamani.
    Va rog sa ne semnalati orice mesaj cu continut publicitar, discriminator, agresiv sau care incalca in orice fel Regulamentul folosind triunghiul rosu (Report Post).

Miru Guest

multumesc din suflet pt topic si poze ...imi plac la nebunie, nici nu stiam ca sunt asa frumosi...acuma urmeaza 2 intrebari: cam cat tine un buchet de mireasa din bujori? si care este sezonul lor?

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de Miru Vezi mesajul
    multumesc din suflet pt topic si poze ...imi plac la nebunie, nici nu stiam ca sunt asa frumosi...acuma urmeaza 2 intrebari: cam cat tine un buchet de mireasa din bujori? si care este sezonul lor?
    avem nunta in aceeasi zi. si eu voi avea buchet de bujori. pe mine nu ma intereseaza cat tin

Miru Guest

Citat Postat de ryanaro Vezi mesajul
    avem nunta in aceeasi zi. si eu voi avea buchet de bujori. pe mine nu ma intereseaza cat tin
    daca incep sa se desfaca si sa le pice petalele ce faci?

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de Miru Vezi mesajul
    daca incep sa se desfaca si sa le pice petalele ce faci?
    pai buchetul ala va sta la mine in mana fix 3 ore. dupa aia ce se intampla cu el, e treaba cui l-a prins.

Pagina 2 din 35 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us