Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 50

Subiect: Necazuri in familie, care pot sista pregatirea nuntii

Inregistrat
    24.08.2009

Implicit Re: Necazuri in familie, care pot sista pregatirea nuntii

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    Acea vecina este o prietena de-a mamei, care m-a mai jignit cu diverse comentarii si altadata. Bineinteles ca am sa ignor, nu este genul meu de a pune asemenea lucruri la suflet, dar cad esti mai sesnibil si vulnerabil in anumite momente te afecteaza.
    Da, am sa-i sustin pe parintii mei si am sa-i incurajez ca au nevoie de asta, altfel picam, clacam cu totii. Probabil pana la 1 martie am sa pun pauza la capitolul pregatiri de nunta, sa vedem cum decurg lucrurile cu tata, pana se stabilizeaza putin si ne vom acomoda cu ideea.
    Multumesc, pentru sfaturi.
    Eu ma fost la o nunta, cu trei saptamani inainte de a mea, unde miresei ii murise tatal (neasteptat, din cauza unei boli descoperite f tarziu) cu vreo 8 luni inainte, cand deja era in toi cu pregatirile. Sper sa nu fie cazul vostru, din tot sufletul, trebuie sa gandesti pozitiv, sa ai incredere in medici si ca totul va fi bine...ideea e ca eu nu zic fa sau nu fa nunta, insa am facut o comparatie intre mireasa de care vorbeam si mine...nici acuma nu stiu cum sa ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut parintii langa mine la nunta...si ca ii vedeam cat de fericiti sunt

Inregistrat
    18.05.2011

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    Buna, miresici!
    M-am gandit de 2-3 ori daca sa scriu aici, sau nu pentru a ma confensa. De 2 zile am descoperit ca tatal meu este grav bolnav, diagnosticul ne-a socat atat pe mine cat si pe mama: are o tumora pe rect, cancer rectal. In prima faza nu mi-a venit sa cred, am fost in faza de negare, mi-a trebuit ceva pana am asimilat toata informatia si am acceptat aceasta nenorocire. Momentan este internat in Cluj si vineri urmeaza sa-l opereze, acum si rezultatul opereatiei va fi unul la fel de socant, mai ales pentru tatal meu, care nu prea vrea sa accepte, se va crea un anus artificial, prin abdomen, si asa va fi definitiv. Am incercat sa-l incurajez, sa-i transmit energie pozitiva si sa ma conving si pe mine ca va fi bine, este o chestiune de adaptare cu un nou stil de viata.
    Mama este mai pesimista si negativista din fire, vede totul sumbru si nu vorbeste decat despre moarte si sfarsituri tragice, se gandeste ca nu va rezista pana la nunta mea, mai facem sau nu mai facem nunta? Eu sunt convinsa ca va fi bine, si fi pe picioare si va veni la nunta mea, dar spune ca sunt egoista si ma gandesc numai la interesele mele.
    In plus o vecina bagareata se mai leaga si de mine si face comentarii jignitoare. Astazi cand am iesit de la servici in drum spre casa, am intrat in 2 magazine de electrocasnice ca sa caut 2 becuri economice, ei bine, chiar langa acele magazine, este un magazin de rochii de mireasa, care oricum nu ma intereseaza ca nu imi plac, iar acea vecina a dedus ca ma uitam dupa rochii si am intrat la magaziul de rochii in loc sa ma preocupe problema tatalui meu. Ma deranjeaza genul acesta de oameni care observa fiecare miscare pentru ca nu au altceva mai bun de facut.
    Revenind la problema mea, normal ca nu mai am momentan puterea sa ma concentrez pe detalii legate de nunta, dar nici nu vreau sa renunt total, macar pentru a-mi distrage atentia, plus ca viata isi continua cursul firesc si este vorba despre viitorul meu, pe care nu vreau sa-l ingrop, desi parca simt o acuza din partea mamei ...si a vecinilor...hmmm. Legat de tatal meu, eu sunt foarte optimista, stiu ca trebuie facute interventii, tratamente, am sa-l sustin moral, sa fie increzator si atunci evolutia bolii va fi una buna, ce rezolvam daca ne jelim atat de mult si alarmam tot orasul, cum face mama.
    Sfaturi, idei, incurajari...
    Ce sa fac cu pregatirile de nunta?
    imi pare sincer rau pt situatia in care esti acum dar trebuie sa fi increzatoare ca va fi bine si bunul Dumnezeu iti va da posibilitatea de a te bucura la nunta ta de ambii parinti,din pacate viata ne pune la grele incercari peste care trecem mai greu sau mai usor dar in final le putem depasi cu un pic de vointa si de multe ori cu ajutorul celor dragi,sunt convinsa ca si viitorul tau sot este langa voi,in alta ordine de ideei momentan o sa va ocupati de tatal tau in mare parte ceva in jur de o luna dar dupa care puteti merge mai departe pt ca la fel cum spuneau si celelalte miresici sunt la fel de convinsa ca orice parinte isi doreste tot ce este mai bun pt copilul sau la fel cum cred ca isi doreste si tatal tau sa te vada fericita alaturi de persoana iubita indiferent ce va urma tu trebuie sa-ti continui viata cu bune si cu rele.
    Iti doresc tot binele din lume iar tatalui tau sa-i dea Dumnezeu sanatate si puterea de a lupta pt a fi langa voi!

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de macris Vezi mesajul
    Si mie imi pare foarte rau pentru situatia delicata in care te afli. Indiferent de decizia pe care o iei cu privire la nunta, acum e momentul sa fii alaturi de parintii tai si sa intrerupi un pic pregatirile. Abia atunci cand e totul in regula cu tatal tau, o sa iei o decizie. Nu are rost sa te gandesti acum la asta. De asemenea as vrea sa-ti spun ca nu esti deloc egoista asa cum spune mama ta si este perfect normal sa-ti pui intrebari cu privire la nunta dar mai asteapta putin pana se clarifica sitiatia cu sanatatea tatalui tau. Eu nu stiu ce as face daca as fi in locul tau si nu-mi doresc asta, dar viata ne surprinde de fiecare data. Inarmeaza-te cu rabdare si atitudine pozitiva pentru ca vei avea nevoie de asta. Incearca sa o intelegi si pe mama ta, probabil ca e foarte speriata acum.
    Da, am sa opresc pentru o perioada pana la primavara pregatirile, ca sa depasim aceasta etapa de criza din familie si sa se stabilizeze lucrurile, speram sa ne adaptam cu totii, si sa ne sustinem reciproc.

Inregistrat
    07.05.2010

Imi pare rau ca treci prin aceste incercari . Sunt de acord cu restul miresicilor ce ti-au raspuns .
    Tatal meu a murit din pacate cu 2 luni inainte de nunta mea in urma unei comotii cerebrale ,fiind majoritatea detaliilor puse la punct, rudele au insistat sa nu amanam nunta .... a fost greu dar am trecut si peste asta , chiar daca am fi amanat cu un an sa zicem tot greu ar fi fost . Nu cred ca tatal tau ar vrea sa stea in calea visurilor tale . Nu se stie ce iti rezerva viitorul , poate peste un an sau doi se poate intampla ceva cu o alta ruda atunci ce faci mai amani odata nunta ?
    Insa stai calma, in ziua de azi medicina a avansat foarte mult si sunt sigura ca tatal tau va trece cu usurinta peste operatie .
    Pupici si fii tare !

Inregistrat
    07.12.2008

alexandra,imi pare rau pt situatia prin care treceti,dar si eu ca si celelalte fete spun ca ar fi bine sa faci nunta anul acesta.
    sunt convinsa ca tatal tau se va vindeca,medicii din cluj sunt f buni.nici faptul ca va avea anus contra naturii nu va fi capat de lume...bunicul meu are de vreo 9-10 ani.
    rugati-va pentru el si sunt sigura ca totul va fi bine.acum opreste putin pregatirile si fi alaturi de el ca pana in septembrie mai e timp

Inregistrat
    21.06.2011

Cool Re: Necazuri in familie, care pot sista pregatirea nuntii

Citat Postat de andi5 Vezi mesajul
    Eu ma fost la o nunta, cu trei saptamani inainte de a mea, unde miresei ii murise tatal (neasteptat, din cauza unei boli descoperite f tarziu) cu vreo 8 luni inainte, cand deja era in toi cu pregatirile. Sper sa nu fie cazul vostru, din tot sufletul, trebuie sa gandesti pozitiv, sa ai incredere in medici si ca totul va fi bine...ideea e ca eu nu zic fa sau nu fa nunta, insa am facut o comparatie intre mireasa de care vorbeam si mine...nici acuma nu stiu cum sa ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut parintii langa mine la nunta...si ca ii vedeam cat de fericiti sunt
    Da, este foarte important ca toata familia sa fie fericita, ca sa te poti bucura de eveniment, acum sper sa fim bine cu totii si sa nu avem surprize mai mari decat asta si pas cu pas sa rezolvam problemele.

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de mihaelastroe Vezi mesajul
    imi pare sincer rau pt situatia in care esti acum dar trebuie sa fi increzatoare ca va fi bine si bunul Dumnezeu iti va da posibilitatea de a te bucura la nunta ta de ambii parinti,din pacate viata ne pune la grele incercari peste care trecem mai greu sau mai usor dar in final le putem depasi cu un pic de vointa si de multe ori cu ajutorul celor dragi,sunt convinsa ca si viitorul tau sot este langa voi,in alta ordine de ideei momentan o sa va ocupati de tatal tau in mare parte ceva in jur de o luna dar dupa care puteti merge mai departe pt ca la fel cum spuneau si celelalte miresici sunt la fel de convinsa ca orice parinte isi doreste tot ce este mai bun pt copilul sau la fel cum cred ca isi doreste si tatal tau sa te vada fericita alaturi de persoana iubita indiferent ce va urma tu trebuie sa-ti continui viata cu bune si cu rele.
    Iti doresc tot binele din lume iar tatalui tau sa-i dea Dumnezeu sanatate si puterea de a lupta pt a fi langa voi!
    Multumesc!
    Da, si viitorul sot ma incurajeaza foarte mult, iar familia lui este alaturi de noi.

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de stefisor Vezi mesajul
    Imi pare rau ca treci prin aceste incercari . Sunt de acord cu restul miresicilor ce ti-au raspuns .
    Tatal meu a murit din pacate cu 2 luni inainte de nunta mea in urma unei comotii cerebrale ,fiind majoritatea detaliilor puse la punct, rudele au insistat sa nu amanam nunta .... a fost greu dar am trecut si peste asta , chiar daca am fi amanat cu un an sa zicem tot greu ar fi fost . Nu cred ca tatal tau ar vrea sa stea in calea visurilor tale . Nu se stie ce iti rezerva viitorul , poate peste un an sau doi se poate intampla ceva cu o alta ruda atunci ce faci mai amani odata nunta ?
    Insa stai calma, in ziua de azi medicina a avansat foarte mult si sunt sigura ca tatal tau va trece cu usurinta peste operatie .
    Pupici si fii tare !
    Imi pare deosebit de rau pentru tatal tau, Dumnezeu sa-l ierte! Inseamna ca ati fost foarte tari, ca imediat dupa 2 luni de la inmormantare sa organizati nunta. Este adevarat ca si daca amani se poate intampla altceva. Si bunica mea are 91 de ani, este imobilizata la pat, desi in rest este bine, destuld e puternica si lucida, mai demult ne faceam griji pentru ea, asa ca nu se stie niciodata.
    Operatia in sine sunt sigura ca va fi reusita pentru ca este la unul dinre cei mai buni medici, pe acest domeniu. Problema ar fi totusi sa se adapteze cu noul stil de viata si sa recupereze din greutate, pentru ca a slabit 9 kg, si acum la 1,81 m, are doar 79 kg; sa suporte chimioterapia si sa nu apara complicatii in timp, sa apara tumora in alta parte, sau infectii locale, in jurul stomei de pe abdomen.

Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us