Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 50

Subiect: Necazuri in familie, care pot sista pregatirea nuntii

Inregistrat
    21.06.2011

Implicit Re: Necazuri in familie, care pot sista pregatirea nuntii

Citat Postat de dayanaD Vezi mesajul
    alexandra,imi pare rau pt situatia prin care treceti,dar si eu ca si celelalte fete spun ca ar fi bine sa faci nunta anul acesta.
    sunt convinsa ca tatal tau se va vindeca,medicii din cluj sunt f buni.nici faptul ca va avea anus contra naturii nu va fi capat de lume...bunicul meu are de vreo 9-10 ani.
    rugati-va pentru el si sunt sigura ca totul va fi bine.acum opreste putin pregatirile si fi alaturi de el ca pana in septembrie mai e timp
    Multumesc! Daca ar mai trai 10 ani, as fi foarte fericita, si sa vad ca are o stare buna de spirit, sa fie vesel si mai deschis si comunicativ.
    Da, pentru moment pana in martie, ma opresc din pregatiri.

Inregistrat
    21.06.2011

Multumesc, tuturor miresicilor, pentru incurajari!
    Stiam ca am sa primesc energie pozitiva si incurajari din partea voastra, de-asta mi-am si expus situatia aici. Conteaza mult asta pentru mine, multumesc!

Inregistrat
    14.03.2010

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    Multumesc, tuturor miresicilor, pentru incurajari!
    Stiam ca am sa primesc energie pozitiva si incurajari din partea voastra, de-asta mi-am si expus situatia aici. Conteaza mult asta pentru mine, multumesc!
    Draga miresica, eu mi-am facut contul mai mult pentru a ma informa despre nunta, nicidecum de a participa la discutii. Situatia, ta, insa, m-a emotionat extrem de mult. Eu am avut nunta in iulie 2011. Cu o saptamana inaintea nuntii, mama era in spital, umblam dupa diagnostice corecte. Dat fiind faptul ca aveam nunta, au externat-o, urmand ca dupa nunta sa o interneze iar. Banuiam ca e cancer(a venit si confirmarea, ulterior) si iti spun sincer...nunta nu a mai fost nunta. Nu am putut sa ma bucur cum ar fi trebuit. Nu ai cum. Sunt sigura ca daca as fi aflat inainte, nunta nu mai avea loc. Acum depinde si foarte mult momentul in care aflam. Daca era cu o saptamana inainte, mergeam inainte, dar in cazul tau..e foarte mult timp. Iar de acum inainte urmeaza greul si aici nu ma refer la nunta. Urmeaza operatia, dupa care isi va reveni mult mai greu, mai ales ca in maxim o luna de la operatie va incepe chimioterapia, care nu e absolut deloc usoara. Va avea timp intre sedintele de chimipterapie 2 saptamani, timp in care nu se va putea reface 100%. Nu va avea putere, va fi palid(culoarea aceea galbena, specifica omului bolnav), regim si nu va putea fi prezent 100% la nunta ta. Plus ca la bolnavii de cancer nu stii de pe o zi pe alta ce se poate intampla.
    Imi pare extrem de rau ca trebuie sa iti spun asta. E usor sa primesti sfaturi de la persoane care nu au trecut prin acelasi lucru. E usor sa dai sfaturi la rece. Urmeaza o perioada crunta. In care il vezi cum se usuca si poti face absolut nimic sa il ajuti.
    In acelasi timp, trebuie sa ai grija sa nu te usuci si tu, o data cu el. Dumnezeu iti da o putere pe care nici nu banuiai ca o ai, la fel si lui. Trebuie ca tu sa fii cea tare, cea care nu plange, cea care zice ca nu se poate intampla nimic rau. Te vei preface ca esti puternica, si vei avea si tu, la randul tau, caderi. Daca nunta te ajuta sa-ti mai iei gandul de la..cancer, poti sa continui planurile. Dar nu vei reusi sa te bucuri 100% de ziua cea mare.
    Va doresc multa sanatate si, cel mai important, putere sa luptati!!

Inregistrat
    18.02.2010

Buna, miresici!
    M-am gandit de 2-3 ori daca sa scriu aici, sau nu pentru a ma confensa. De 2 zile am descoperit ca tatal meu este grav bolnav, diagnosticul ne-a socat atat pe mine cat si pe mama: are o tumora pe rect, cancer rectal. In prima faza nu mi-a venit sa cred, am fost in faza de negare, mi-a trebuit ceva pana am asimilat toata informatia si am acceptat aceasta nenorocire. Momentan este internat in Cluj si vineri urmeaza sa-l opereze, acum si rezultatul opereatiei va fi unul la fel de socant, mai ales pentru tatal meu, care nu prea vrea sa accepte, se va crea un anus artificial, prin abdomen, si asa va fi definitiv. Am incercat sa-l incurajez, sa-i transmit energie pozitiva si sa ma conving si pe mine ca va fi bine, este o chestiune de adaptare cu un nou stil de viata.
    Mama este mai pesimista si negativista din fire, vede totul sumbru si nu vorbeste decat despre moarte si sfarsituri tragice, se gandeste ca nu va rezista pana la nunta mea, mai facem sau nu mai facem nunta? Eu sunt convinsa ca va fi bine, si fi pe picioare si va veni la nunta mea, dar spune ca sunt egoista si ma gandesc numai la interesele mele.
    In plus o vecina bagareata se mai leaga si de mine si face comentarii jignitoare. Astazi cand am iesit de la servici in drum spre casa, am intrat in 2 magazine de electrocasnice ca sa caut 2 becuri economice, ei bine, chiar langa acele magazine, este un magazin de rochii de mireasa, care oricum nu ma intereseaza ca nu imi plac, iar acea vecina a dedus ca ma uitam dupa rochii si am intrat la magaziul de rochii in loc sa ma preocupe problema tatalui meu. Ma deranjeaza genul acesta de oameni care observa fiecare miscare pentru ca nu au altceva mai bun de facut.
    Revenind la problema mea, normal ca nu mai am momentan puterea sa ma concentrez pe detalii legate de nunta, dar nici nu vreau sa renunt total, macar pentru a-mi distrage atentia, plus ca viata isi continua cursul firesc si este vorba despre viitorul meu, pe care nu vreau sa-l ingrop, desi parca simt o acuza din partea mamei ...si a vecinilor...hmmm. Legat de tatal meu, eu sunt foarte optimista, stiu ca trebuie facute interventii, tratamente, am sa-l sustin moral, sa fie increzator si atunci evolutia bolii va fi una buna, ce rezolvam daca ne jelim atat de mult si alarmam tot orasul, cum face mama.
    Sfaturi, idei, incurajari...
    Ce sa fac cu pregatirile de nunta?
    Draga Roxana, imi pare nespus de rau ca treci prin aceasta situatie!
    Aceeasi intrebare "Ce sa fac cu pregatirile de nunta?" mi-am pus-o si eu acum 4 luni, cand am aflat ca mama are cancer la san in stagiu destul de agravat. In septembrie a inceput chimioterapia si nu stiam daca va da rezultate sau nu... Imi era teama ca daca voi continua poate in perioada nuntii va fi imobilizata la pat si eu clar nu puteam sa ma simt bine. Pe de alta parte toti m-au incurajat sa continui cu nunta, fiindca asta este ceea ce si-ar dori si mama indiferent ce se intampla. O saptamana intreaga am avut noaptea cosmaruri in genul ca a decedat mama sau tata sau amandoi...
    Imi dau seama prin ce treci si este foarte greu. La fel ca si tine, am luat o pauza de la pregatiri (dadusem doar avans la restaurant si foto-video-dj) si am asteptat sa vad cum decurge totul. In decembrie a facut operatia la Cluj si i-a extirpat intregul san. Abia atunci a aflat si ea ca are cancer...
    Oricum mama este o persoana foarte puternica si si-a revenit in cateva zile. Nici nu se vede ca a trecut prin cancer recent, atata doar ca oboseste mai repede si nu poate ridica greutati. A contat foarte mult atitudinea noastra pozitiva si mai ales a ei. Acum vorbesc cu ea de pregatirile de nunta si singurul lucru de care isi face griji e ca nu mai are par si are nevoie de o peruca draguta.
    Stiu ca este o boala vicleana cancerul si oricand se poate instala a doua oara, insa noi suntem optimisiti si viata merge mai departe...
    Stiu si ce inseamna persoana imobilizata la pat din cauza cancerului, fiindca acum 2 ani cumnata mea a murit la 28 de ani din cauza acestei boli nenorocite... I se instalase a doua oara dupa 10 ani, in alta parte a corpului si de aceasta data a fost foarte agresiv si totul in van...
    Sfatul meu este sa sistezi pregatirile acum, fiindca pana in septembrie mai este destul timp. In 2-3 luni vei vedea ca veti sti daca totul este spre vindecare sau se va agrava si consider ca atunci vei putea lua cea mai buna decizie cu putinta.
    Noi, miresicile, te sustinem si ma rog la D-zeu sa fie alaturi de voi si de tatal tau!
    Ai grija de tine si mai ales de parintii tai!

Inregistrat
    27.09.2010

Acea vecina este o prietena de-a mamei, care m-a mai jignit cu diverse comentarii si altadata. Bineinteles ca am sa ignor, nu este genul meu de a pune asemenea lucruri la suflet, dar cad esti mai sesnibil si vulnerabil in anumite momente te afecteaza.
    Da, am sa-i sustin pe parintii mei si am sa-i incurajez ca au nevoie de asta, altfel picam, clacam cu totii. Probabil pana la 1 martie am sa pun pauza la capitolul pregatiri de nunta, sa vedem cum decurg lucrurile cu tata, pana se stabilizeaza putin si ne vom acomoda cu ideea.
    Multumesc, pentru sfaturi.
    In primul rand imi pare rau pt situatia prin care treci si stiu cum este, te inteleg. Nu cred ca sunt in masura sa-ti dau sfaturi dar am sa-ti povestesc cum am procedat eu....anul trecut in august bunica mea a fost diagnosticata cu tumoare la plamani....nu mai putea nici sa mearga pana la baie fara a ramane fara suflu...medicii i-au mai dat maxim cateva luni. Cu toate astea nu am renuntatsi am mers la alti medici pt a continua investigatiile. Intre timp am luat decizia sa facem cununia civila mai devreme...in saptembrie anul trecut....stiind ca ea isi dorea sa ma vada casatorita si nefiind sigur daca in aprilie va mai fi langa noi....
    cat despre nunta....am lasat-o in aer pt momentul respectiv....nu am decis nimic.
    Investigatiile au continuat, s-a constat ca tumoarea este defapt o recidiva a unui limfom (forma de cancer a sangelui). A inceput chimioterapia iar in septembrie deja a putut participa la cununia noastra, putand respira mult mai bine.....
    Acum, dupa 6 luni, bunica mea se simte foarte bine, gateste, face prajituri, calca,se plimba, nu mai are nici un fel de probleme de respiratie, tumoarea a disparut. Chiar si medicii s-au mirat de cat de repede si-a revenit. Noi suntem in pline pregatiri de nunta in frunte cu bunica mea...))

Ce am vrut defapt sa-ti spun....cateodata astfel de situatii par mai disperate la inceput...chiar daca medicii sunt rezervati nu stie cum va evolua.....nu dispera si asculta-ti sufletul...nu este nevoie sa iei acum o decizie definitiva....

Iti doresc multa putere si tatalui tau multa sanatate....nu renuntati chiar daca unii medici asta te sfatuiesc....

Inregistrat
    21.06.2011

Lightbulb Re: Necazuri in familie, care pot sista pregatirea nuntii

Citat Postat de licurici84 Vezi mesajul
    Draga miresica, eu mi-am facut contul mai mult pentru a ma informa despre nunta, nicidecum de a participa la discutii. Situatia, ta, insa, m-a emotionat extrem de mult. Eu am avut nunta in iulie 2011. Cu o saptamana inaintea nuntii, mama era in spital, umblam dupa diagnostice corecte. Dat fiind faptul ca aveam nunta, au externat-o, urmand ca dupa nunta sa o interneze iar. Banuiam ca e cancer(a venit si confirmarea, ulterior) si iti spun sincer...nunta nu a mai fost nunta. Nu am putut sa ma bucur cum ar fi trebuit. Nu ai cum. Sunt sigura ca daca as fi aflat inainte, nunta nu mai avea loc. Acum depinde si foarte mult momentul in care aflam. Daca era cu o saptamana inainte, mergeam inainte, dar in cazul tau..e foarte mult timp. Iar de acum inainte urmeaza greul si aici nu ma refer la nunta. Urmeaza operatia, dupa care isi va reveni mult mai greu, mai ales ca in maxim o luna de la operatie va incepe chimioterapia, care nu e absolut deloc usoara. Va avea timp intre sedintele de chimipterapie 2 saptamani, timp in care nu se va putea reface 100%. Nu va avea putere, va fi palid(culoarea aceea galbena, specifica omului bolnav), regim si nu va putea fi prezent 100% la nunta ta. Plus ca la bolnavii de cancer nu stii de pe o zi pe alta ce se poate intampla.
    Imi pare extrem de rau ca trebuie sa iti spun asta. E usor sa primesti sfaturi de la persoane care nu au trecut prin acelasi lucru. E usor sa dai sfaturi la rece. Urmeaza o perioada crunta. In care il vezi cum se usuca si poti face absolut nimic sa il ajuti.
    In acelasi timp, trebuie sa ai grija sa nu te usuci si tu, o data cu el. Dumnezeu iti da o putere pe care nici nu banuiai ca o ai, la fel si lui. Trebuie ca tu sa fii cea tare, cea care nu plange, cea care zice ca nu se poate intampla nimic rau. Te vei preface ca esti puternica, si vei avea si tu, la randul tau, caderi. Daca nunta te ajuta sa-ti mai iei gandul de la..cancer, poti sa continui planurile. Dar nu vei reusi sa te bucuri 100% de ziua cea mare.
    Va doresc multa sanatate si, cel mai important, putere sa luptati!!
    Imi pare deosebit de rau si pentru mama ta. Cum se simte acum, in ce stadiu este? Sunt convinsa ca nu ma voi mai putea bucura de nunta si ne va astepta o viata dificila, de acum inainte. Probabil ca in momentul asta nu realizez toate implicatiile negative ale bolii, si incerc sa nu imi pierd speranta, pentru ca daca asta nu mai e, nu mai stiu ce ne ramane. Sper sa se regenereze repede organismul dupa operatie, si sa puna cateva kg in plus, si sa duca o viata in proportie de 80% normala.
    Multumesc!

Inregistrat
    12.06.2007

wow, alexandra, m-a socat povestea ta. imi pare foarte rau pentru situatia prin care treci, dar incearca sa fii optimista si sa o incurajezi si pe mama ta. Explica-i ca tatal tau are nevoie de voi optimiste si increzatoare, nu de atitudini prapastioase. Sau macar sa nu se manifeste asa de fata cu el, sa se descarce in alta parte cand nu mai poate.
    Si eu sunt de acord cu fetele sa pui nunta pe "hold" putin pana vezi cum se simte tatal tau dupa operatie, sa se linisteasca apele si apoi vei vedea cum te simti si tu daca esti in stare sa continui cu pregatirile. Oricum, din cate stiu ai rezolvat deja destule aspecte, asa ca si daca reiei pregatirile mai incolo, tot vei putea sa termini organizarea la timp.

Pe mine ma impresioneaza foarte tare cazurile de cancer, pentru ca am vazut foarte de aproape cum e, bunicul meu a murit de cancer acum aproape un an si ma apuca plansul cand imi amintesc cum era cand l-am vazut ultima oara. Nu o spun ca sa te speriu sau sa te intristez, la el a fost vorba de metastaze, facute la ani buni de la operatia pt tumoarea la prostata. In prima faza s-a refacut chiar bine si a trait linistit vreo 8-9 ani dupa operatie.
    Iar cand citesc chiar de cazuri de cancer la 28 ani cum scria o miresica mai sus, pur si simplu mi se pare ingrozitor.

Tu sa fii puternica pt tine si pt parintii tai si o sa vezi ca o sa fie bine, intr-un fel sau altul.

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de martina26 Vezi mesajul
    wow, alexandra, m-a socat povestea ta. imi pare foarte rau pentru situatia prin care treci, dar incearca sa fii optimista si sa o incurajezi si pe mama ta. Explica-i ca tatal tau are nevoie de voi optimiste si increzatoare, nu de atitudini prapastioase. Sau macar sa nu se manifeste asa de fata cu el, sa se descarce in alta parte cand nu mai poate.
    Si eu sunt de acord cu fetele sa pui nunta pe "hold" putin pana vezi cum se simte tatal tau dupa operatie, sa se linisteasca apele si apoi vei vedea cum te simti si tu daca esti in stare sa continui cu pregatirile. Oricum, din cate stiu ai rezolvat deja destule aspecte, asa ca si daca reiei pregatirile mai incolo, tot vei putea sa termini organizarea la timp.

Pe mine ma impresioneaza foarte tare cazurile de cancer, pentru ca am vazut foarte de aproape cum e, bunicul meu a murit de cancer acum aproape un an si ma apuca plansul cand imi amintesc cum era cand l-am vazut ultima oara. Nu o spun ca sa te speriu sau sa te intristez, la el a fost vorba de metastaze, facute la ani buni de la operatia pt tumoarea la prostata. In prima faza s-a refacut chiar bine si a trait linistit vreo 8-9 ani dupa operatie.
    Iar cand citesc chiar de cazuri de cancer la 28 ani cum scria o miresica mai sus, pur si simplu mi se pare ingrozitor.

Tu sa fii puternica pt tine si pt parintii tai si o sa vezi ca o sa fie bine, intr-un fel sau altul.
    As fi foarte fericita sa stiu ca mai traiestie macar 5 ani dupa operatie, ar fi un caz fericit!

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us