Rezultate de la 1 la 4 din 4

Subiect: kinetoterapia dupa nasterea naturala

Inregistrat
    10.03.2007

Implicit kinetoterapia dupa nasterea naturala

am deschis acest subiect pt ca nu l-am gasit in alta parte, dar daca exista rog moderatorii sa il mute acolo.
    nu stiu foarte multe despre acest subiect dar as vrea sa aflu pareri daca exista mamici care au facut aceste sedinte de kinetoterapie dupa o nastere pe cale vaginala. Aici unde locuiesc eu la 1 luna dupa nastere se incepe kine pe parcursul a 18 sedinte.Ce anume se face nu stiu, dar medicul mi-a zis ca sunt recomandate pentru a evita incontinenta urinara care poate aparea si pt o mai buna tonifiere a musculaturii vaginului, zice ca
    asa isi revine mult mai bine si mai repede la conditia anterioara nasterii.
    Daca exista mamici care au facut asa ceva as fi curioasa sa ne impartasasca idei.

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: kinetoterapia dupa nasterea naturala

Citat Postat de hbiutza Vezi mesajul
    am deschis acest subiect pt ca nu l-am gasit in alta parte, dar daca exista rog moderatorii sa il mute acolo.
    nu stiu foarte multe despre acest subiect dar as vrea sa aflu pareri daca exista mamici care au facut aceste sedinte de kinetoterapie dupa o nastere pe cale vaginala. Aici unde locuiesc eu la 1 luna dupa nastere se incepe kine pe parcursul a 18 sedinte.Ce anume se face nu stiu, dar medicul mi-a zis ca sunt recomandate pentru a evita incontinenta urinara care poate aparea si pt o mai buna tonifiere a musculaturii vaginului, zice ca
    asa isi revine mult mai bine si mai repede la conditia anterioara nasterii.
    Daca exista mamici care au facut asa ceva as fi curioasa sa ne impartasasca idei.
    Nu am facut, insa exercitiile sunt bune (cel mai probabil Kegel): incordezi si relaxezi musculatura vaginului, sau pe o minge mare faci "tilt" - nu-mi vine in romana (tilt the pelvis). Si eu am nascut natural si am suferit de incontinenta urinara destul de mult, cam 2 luni jumatate. Faceam pipi pe mine la fiecare stranut sau ras. De cand am inceput sportul, e mult mai bine.

Inregistrat
    12.06.2010

nu se prea incadreaza bine problema mea dar cred ca are o oarecare legatura....
    ma durea spatele cand eram gravi iar acum incepe sa ma doara zilnic. daca deja tre sa car 9kg ... si e doar inceputul...
    ceva exercitii pt coloana stiti? sau e de mers la doc? sau la un sport cu axare pe ex pt coloana?

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de whitesnow Vezi mesajul
    nu se prea incadreaza bine problema mea dar cred ca are o oarecare legatura....
    ma durea spatele cand eram gravi iar acum incepe sa ma doara zilnic. daca deja tre sa car 9kg ... si e doar inceputul...
    ceva exercitii pt coloana stiti? sau e de mers la doc? sau la un sport cu axare pe ex pt coloana?
    Cel mai bun sport e pilates, sau orice exercitiu care lucreaza muschii fesieri, muschii coapsei, ai abdomenului, muschii spatelui, toti muschii care sustin coloana. Eu nu recomand purtarea copiilor in brate pe termen lung, precum nici purtarea sau ridicarea de greutati pe termen lung. Iar cand te apleci sa iei ceva, intotdeauna sa indoi genunchii si sa incordezi abdomenul.

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us