Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 64

Subiect: Fara serviciu in toiul pregatirilor de nunta...

Inregistrat
    21.06.2011

Angry Fara serviciu in toiul pregatirilor de nunta...

Ce ne facem, daca am inceput pregatirile de nunta, iar unul dintre noi s-ar putea sa ramana fara servici?
    Anul asta se pare ca e destul de greu pentru noi. Din cauza crizei, cam nici un domeniu nu merge bine. Exista riscul ca logodnicul meu sa ramana fara servici, pentru ca se restructureaza posturile, tocmai astazi au fost anuntati, nu se stie daca va fi el, dar e posibil pentru ca este ultimul venit de 1 an si 5 luni.
    M-am gandit si la un plan de rezerva: sa facem doar cununia civila, sa renuntam la nunta, sa nu ne mai cumparam apartament cu doua camere, pentru ca nu am mai putea lua credit, ci sa luam o garsoniera cu banii pe care ii avem deja.
    Si daca nu isi gaseste un nou servici, in scurt timp? Ce ne facem? Salariul meu este foarte mic, si nici serviciul meu nu e chiar pe roze. Mai discutam noi, sa plecam in Canada, dar si asta mi se pare un risc mare, am anumite temeri legat de asta.
    Uff! Este atat de sumbra viata asta! Pana acum am trait intr-un palat de clestar, ca o printesa, totul era roz, si acum, totul se darama, parca, tocmai acum, cand suntem intr-un moment important al vietii noastre.

Inregistrat
    18.05.2011

Implicit Re: Fara servici in toiul pregatirilor de nunta...

Citat Postat de alexandraroxana Vezi mesajul
    Ce ne facem, daca am inceput pregatirile de nunta, iar unul dintre noi s-ar putea sa ramana fara servici?
    Anul asta se pare ca e destul de greu pentru noi. Din cauza crizei, cam nici un domeniu nu merge bine. Exista riscul ca logodnicul meu sa ramana fara servici, pentru ca se restructureaza posturile, tocmai astazi au fost anuntati, nu se stie daca va fi el, dar e posibil pentru ca este ultimul venit de 1 an si 5 luni.
    M-am gandit si la un plan de rezerva: sa facem doar cununia civila, sa renuntam la nunta, sa nu ne mai cumparam apartament cu doua camere, pentru ca nu am mai putea lua credit, ci sa luam o garsoniera cu banii pe care ii avem deja.
    Si daca nu isi gaseste un nou servici, in scurt timp? Ce ne facem? Salariul meu este foarte mic, si nici serviciul meu nu e chiar pe roze. Mai discutam noi, sa plecam in Canada, dar si asta mi se pare un risc mare, am anumite temeri legat de asta.
    Uff! Este atat de sumbra viata asta! Pana acum am trait intr-un palat de clestar, ca o printesa, totul era roz, si acum, totul se darama, parca, tocmai acum, cand suntem intr-un moment important al vietii noastre.
    trebuie sa ai incredere si sa realizezi ca palatul de clestar a fost doar un vis iar viata nu e facuta sa fie un vis, mai exista si momente grele si momente de cumpana uneori. Important este sa fiti sanatosi ca doar asta e lucrul cel mai important, restul... mai usor mai greu, se fac toate. Nu e bine nici sa stai sa te gandesti ca in poveste la drobul de sare, dar e bine si sa-ti iei masuri de precautie pentru a preintampina momentele neplacute. De ex. viitorul tau sot ar trebui sa se gandeasca de pe acum la alternative, la un alt posibil job, sa incerce sa-si "intinda antenele" cum se zice, poate gaseste altceva, poate-si mai face relatii, sa va ganditi sa puneti niste banuti deoparte ca sa supravietuiti o perioada...
    si daca-mi permiti un sfat foarte subiectiv pe care sper sa nu mi-l iei in nume de rau. Sa nu amanati nunta indiferent ce-ar fi si cum ar fi situatia cu banii. Pentru ca a fi casatorit in fata Lui Dumnezeu e cel mai important lucru. Si Dumnezeu are grija de toti cei care-L asculta si-i urmeaza poruncile, ori EL ne-a poruncit sa nu traim in pacat. Iar daca va fi sa intampinati si momente mai grele dpdv financiar, nu e bine sa traiti in pacat (casatoria civila nu are valoare in fata Lui Dumnezeu). El ajuta daca si tu ca om dai dovada ca-ti asculti parintele. El nu ne lasa la greu, trebuie doar sa avem speranta si incredere. Si pana la urma sa stii ca nunta va fi un moment special indiferent ca e facuta si cu banuti foarte putini. Mai importanta e viata in doi, casinicia, si nu doar momentul nuntii care e doar o zi (cei drept o zi foarte importanta) dar totusi, doar o singura zi dintr-o viata in doi.

Iti doresc sa va fie bine si sa nu aveti totusi probleme cu job-urile.
    Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel)

Theodor 8 luni

Inregistrat
    11.08.2009

Thumbs up Re: Fara servici in toiul pregatirilor de nunta...

Acelasi lucru l-am patit noi , el arhitect daca intra clienti pe usa bine daca nu ... naspa ... iar eu cu un job pe care il urasc si care ma frustreaza si care m-a adus in pragul de a merge la servici inghitind sedaive de la prima ora a diminetii . Ne-am trezit cu 2 luni inaintea nuntii ca nu avem bani de verighete si mai rau sotul n-avea proiecte de vreo 2-3 luni asa ca intr-un moment de disperare am cedat nervos si am inceput sa plang incontrolabil mamei ( care saraca ma ajutase enorm si nu mai vroiam s-o ipovarez ) si cu urmatoarea ocazie cand ne-am vazut cu bunicii mei am primit cadou o pereche de verighete vechi de 50 ani cumparate de bunicul meu din Damasc pe vremea cand lucra acolo. A fost cel mai minunat gest pe care l-au facut pentru noi si chiar daca suna siropos in momentul ala chiar am realizat ca totul va fi bine atat timp cat am familia si prietenii langa mine/noi.
    Sincer decat sa stai sa te gandesti la drobul de sare mai bine linisteste-te ca totul va fi bine si important e sa va intelegeti , luati taurul de coarne gasiti noi job-uri , orice dar nu dispera , stii vorba aia " ia sticla si bea" macar ziua de azi va fi mai buna " tomorrow is another day!!!"

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de catalina_oana Vezi mesajul
    trebuie sa ai incredere si sa realizezi ca palatul de clestar a fost doar un vis iar viata nu e facuta sa fie un vis, mai exista si momente grele si momente de cumpana uneori. Important este sa fiti sanatosi ca doar asta e lucrul cel mai important, restul... mai usor mai greu, se fac toate. Nu e bine nici sa stai sa te gandesti ca in poveste la drobul de sare, dar e bine si sa-ti iei masuri de precautie pentru a preintampina momentele neplacute. De ex. viitorul tau sot ar trebui sa se gandeasca de pe acum la alternative, la un alt posibil job, sa incerce sa-si "intinda antenele" cum se zice, poate gaseste altceva, poate-si mai face relatii, sa va ganditi sa puneti niste banuti deoparte ca sa supravietuiti o perioada...
    si daca-mi permiti un sfat foarte subiectiv pe care sper sa nu mi-l iei in nume de rau. Sa nu amanati nunta indiferent ce-ar fi si cum ar fi situatia cu banii. Pentru ca a fi casatorit in fata Lui Dumnezeu e cel mai important lucru. Si Dumnezeu are grija de toti cei care-L asculta si-i urmeaza poruncile, ori EL ne-a poruncit sa nu traim in pacat. Iar daca va fi sa intampinati si momente mai grele dpdv financiar, nu e bine sa traiti in pacat (casatoria civila nu are valoare in fata Lui Dumnezeu). El ajuta daca si tu ca om dai dovada ca-ti asculti parintele. El nu ne lasa la greu, trebuie doar sa avem speranta si incredere. Si pana la urma sa stii ca nunta va fi un moment special indiferent ca e facuta si cu banuti foarte putini. Mai importanta e viata in doi, casinicia, si nu doar momentul nuntii care e doar o zi (cei drept o zi foarte importanta) dar totusi, doar o singura zi dintr-o viata in doi.

Iti doresc sa va fie bine si sa nu aveti totusi probleme cu job-urile.
    Pana acum am trait o viata cu adevarat roz, in care am avut doar realizari, si lumea la picioare. Iar acum tocmai in acest an in care ar trebui sa ma bucur, toate merg prost, suntem in picaj in declin. De sanatate, ce sa mai spun, cand tatal meu e grav bolnav, si tot in perioada asta, in ultimele 3 saptamani am avut parte doar de vesti proaste.
    Logodnicul meu este foarte descurcaret si competent, si-a schimbat servciul acum 1 an si 5 luni, pentru a merge la un salar mai bun si nu a stat nici o zi fara servici. Dar acum nu mai depinde de el, ci de situatia asta economica foarte proasta, piata muncii merge prost, mai ales in orasele mici, si sa vrei nu ai unde sa te angajezi. Am dat o ocheada peste joburi dar putine 2-3 care sunt pe domeniul, lui. Incerc sa-l sustin cat pot, dar deja optimismul nu-si mai are locul.
    Pentru mine este mai importanta cununia civila, dar asta nu inseamna ca renunt la cea religioasa. Putem sa facem cununia religioasa, si sa nu facem nunta, care in fond este doar o petrecere extrem de scumpa. Acum de platit am platit un avans la sala, biserica si mi-am cumparat pantofi si pahare de sampanie. Chiar daca renunt pe parcurs, nu-mi pare rau, doar ca e totul nesigur si parca nu mai avem chef sa facem ceva, sa platim avansul la foto, mi-a pierit cheful.
    Viata asta este mult mai grea si mult mai sumbra decat am crezut. Uff!

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de IuliaAlexandra Vezi mesajul
    Acelasi lucru l-am patit noi , el arhitect daca intra clienti pe usa bine daca nu ... naspa ... iar eu cu un job pe care il urasc si care ma frustreaza si care m-a adus in pragul de a merge la servici inghitind sedaive de la prima ora a diminetii . Ne-am trezit cu 2 luni inaintea nuntii ca nu avem bani de verighete si mai rau sotul n-avea proiecte de vreo 2-3 luni asa ca intr-un moment de disperare am cedat nervos si am inceput sa plang incontrolabil mamei ( care saraca ma ajutase enorm si nu mai vroiam s-o ipovarez ) si cu urmatoarea ocazie cand ne-am vazut cu bunicii mei am primit cadou o pereche de verighete vechi de 50 ani cumparate de bunicul meu din Damasc pe vremea cand lucra acolo. A fost cel mai minunat gest pe care l-au facut pentru noi si chiar daca suna siropos in momentul ala chiar am realizat ca totul va fi bine atat timp cat am familia si prietenii langa mine/noi.
    Sincer decat sa stai sa te gandesti la drobul de sare mai bine linisteste-te ca totul va fi bine si important e sa va intelegeti , luati taurul de coarne gasiti noi job-uri , orice dar nu dispera , stii vorba aia " ia sticla si bea" macar ziua de azi va fi mai buna " tomorrow is another day!!!"
    Este greu cu profesiile liberale, depinzi mult de clienti.
    Nici eu nu sunt extrem de incantata de servici, imi lispeste ceva o motivate financiara mai puternica, in rest am un colectiv ok de colege si un mediu placut de lucru, dar am un gol in stomac si o nemultumire permanenta, si de multe ori pierd vremea intentionat.
    Cadoul din partea bunicilor este extrem de frumos si plin de semnificatii. Felicitari, sa le purtati cu placere!
    Da, este important sa ai intreaga familie alaturi.

Inregistrat
    17.08.2009

eu zic sa mergi mai departe cu nunta. daca spui ca aveti bani pt o garsoniera... mai ia de acolo ceva bani si fa nunta si sigur scoti dupa nunta si completezi inapoi suma. meniurile oricum le platesti dupa nunta... eu acum ma refeream la banii de avansuri si alte cumparaturi.

Dumnezeu o sa va ajute!

Inregistrat
    21.06.2011

Citat Postat de Anca1711 Vezi mesajul
    eu zic sa mergi mai departe cu nunta. daca spui ca aveti bani pt o garsoniera... mai ia de acolo ceva bani si fa nunta si sigur scoti dupa nunta si completezi inapoi suma. meniurile oricum le platesti dupa nunta... eu acum ma refeream la banii de avansuri si alte cumparaturi.
    .
    Dumnezeu o sa va ajute!
    Banii pentru locuinta sunt separat, iar banii pentru nunta sunt altii, nu trebuie sa apelam la cei pentru locuinta. Acum dupa nunta foarte multi nu vom scoate, ma tem sa nu pierdem, ca atunci e mai rau, lumea nu mai este asa dornica sa vina la nunti, toti au probleme financiare. Da meniurile le platim dupa, oricum, noi avem banii stransi pentru restul avansurilor si cheltuielilor.

Inregistrat
    11.08.2009

Draga mea , degeaba am salaiul pe care-l visez daca restul este un compromis ... as da orice sa am colegi de munca nu dusmani care nu stiu cum te sape iar sefi care daca nu le raspunzi la telefon in timpul tau liber iti cer nr sotului si iti reproseaza ca nu ai raspuns pt ca ei te platesc la timp si cat iti platesc salariul pt care tu oricum muncesti
    Si eu am o nemultumire permanenta si un gol in stomac pt ca accept aceste lucruri care sincer imi afecteaza viata , casnicia si relatia cu prietenii si parintii. In momentul in care am primit verighetele mi-am promis ca voi renunta la acest job si asta fac si sunt dispusa sa mananc coaja de copaci si sa platesc chirie o viata sau sa ma mut la soacra-mea si stam 10 in casa decat sa ma mai umilesc asa , pana la urma o viata avem !

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us