Rezultate de la 1 la 6 din 6

Subiect: Gypsofila

Inregistrat
    25.10.2006

Post Gypsofila

Gypsophilla este un gen de aproximativ 100 de specii de plante florifere, originare din Europa, Asia si Nordul Africii. Dintre acestea, cele mai cunoscute specii sunt G. elegans (Asia si Europa), G. paniculata (G. obisnuita) si G. repens (G. alpina).

Denumirea stiintifica a plantei este Gypsophila L.; etimologic numele provine din cuvintele elene "gypsos" = gips si "philos" = iubitor, facand aluzie la faptul ca reprezentantele genului sunt iubitoare de calciu.

Gypsophila creste intre 45-60 cm, producand o abundenta de flori albe sau roz. Exista si variante colorate artificial, daca optati pentru o alta culoare in aranjamentele voastre.

La noi este cunoscuta sub numele de "Floarea miresei" si este des intalnita in buchete sau aranjamente.

Floricele mici, de 3-10 mm diametru cresc in inflorescente mari, bogate.
    Imagini atasate Imagini atasate
    Va rog sa ne semnalati orice mesaj cu continut publicitar, discriminator, agresiv sau care incalca in orice fel Regulamentul folosind triunghiul rosu (Report Post).

Inregistrat
    25.10.2006

Implicit Re: Gypsofila

O puteti folosi in buchete sau orice alte accesorii si aranjamente singurica, de sine statatoare.
    Va rog sa ne semnalati orice mesaj cu continut publicitar, discriminator, agresiv sau care incalca in orice fel Regulamentul folosind triunghiul rosu (Report Post).

Inregistrat
    25.10.2006

Dar, cel mai frecvent o intalniti in combinatie cu alte flori, punandu-le in valoare.

Desi in buchetul de la civila a predominat dalia , la nunta mi-ar place gypsofila unde mai pui ca nici nui-i scumpa

Inregistrat
    03.12.2011

eu vreau sa fac lumanarea pt botez cu aceasta floare, dar oare e greu de facut ? si nu stiu cat este de rezistenta
    la primul botez tot eu am facut lumanarea din mini rose si m a costat doar 70 de lei cu 19 fire , iar la florarie imi cere 2, 5 mil si foloseau doar 9 fire de mini rose
    asa ca mai bine imi fac singurica ce mi doresc , nici nu dureaza mult

Citat Postat de lorecita_29 Vezi mesajul
    eu vreau sa fac lumanarea pt botez cu aceasta floare, dar oare e greu de facut ? si nu stiu cat este de rezistenta
    la primul botez tot eu am facut lumanarea din mini rose si m a costat doar 70 de lei cu 19 fire , iar la florarie imi cere 2, 5 mil si foloseau doar 9 fire de mini rose
    asa ca mai bine imi fac singurica ce mi doresc , nici nu dureaza mult
    Felicitari Lorecita!!! Esti indemanatica Eu din pacate am doua maini stangi ....

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us