Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 11

Subiect: Cununia civila in aceeasi zi cu ceremonia religioasa?

Inregistrat
    06.07.2012

Implicit Cununia civila in aceeasi zi cu ceremonia religioasa?

Nu stiu ce sa aleg... Sa fac cununia civila cu o zi inainte sau nu... Ceva sfaturi? Multumesc!

Inregistrat
    28.08.2012

Implicit Re: Cununia civila in aceeasi zi cu ceremonia religioasa?

eu o să le am pe ambele cununii în aceeași zii, vreau să măsimt mireasă până la capăt. Așa am ales noi, pe ambele odată, chiar dacă e obositor pentru noi, mai ales, dar consider că acest lucru face ziua mult mai deosebită, de o importanță mai mare. Pentru mine e plăcut să-mi amintesc de ziua cea mare ca fiind cea în care am spus da la primărie, apoi am fost binecuvântați de Dumnezeu și legați pe vecie, apoi am sărbătorit până în zori de zii, cum o tonă de emoții și trăiri irepetabile în viață!

Inregistrat
    10.05.2011

Citat Postat de Aimee23 Vezi mesajul
    Nu stiu ce sa aleg... Sa fac cununia civila cu o zi inainte sau nu... Ceva sfaturi? Multumesc!

Eu am facut cu 2 zile inainte, pentru ca vineri oricum e o zi plina si nu am vrut sa ma extenueze acea zi.Am preferat sa fac joi civilul iar vineri am repetat dansul, am mers la cosmetica si am rezolvat lucurile de ultim moment.Daca ar fi sa mai fac o data nunta cu siguranta as proceda exact la fel.

Citat Postat de ioanaechim21 Vezi mesajul
    eu o să le am pe ambele cununii în aceeași zii, vreau să măsimt mireasă până la capăt. Așa am ales noi, pe ambele odată, chiar dacă e obositor pentru noi, mai ales, dar consider că acest lucru face ziua mult mai deosebită, de o importanță mai mare. Pentru mine e plăcut să-mi amintesc de ziua cea mare ca fiind cea în care am spus da la primărie, apoi am fost binecuvântați de Dumnezeu și legați pe vecie, apoi am sărbătorit până în zori de zii, cum o tonă de emoții și trăiri irepetabile în viață!
    Adica daca am facut cununia civila separat am fost mai putin mireasa?

Puteti discuta pe acest subiect aici: http://www.miresici.ro/forum/showthr...t=4982&page=52
    Rog un moderator sa mute discutia.
    Ultima editare de Flamingo : 10.10.2012 10:32:18

Inregistrat
    28.08.2012

Adica daca am facut cununia civila separat am fost mai putin mireasa?

Cred că am fost mai deficitară în a explica exact și de aceea m-ai înțeles greșit Mara! Nu consider că cei care aleg altă zi pentru civilă sunt mai puțin mire și mireasă, nicidecum ba sunt chiar de de două ori mire și mireasă, au de sărbărorit două zile de nuntă, civilă și religioasă, de organizat două zile pentru nunți, totul la puterea a 2-a
    Pentru mine însă vreau o singură zi în care să fiu mireasă, asta ține strict de cum dorește fiecare să-și organizeze nunta, cununiile, tot. Îmi imaginez că va fi foarte obositor, dar vreau să le fac pe toate odată și cred că trăirile de la civilă, când semnezi, cu cele de la religioasă sunt un pic diferite, iar eu vreau să le simt pe toate în aceeași zi. De aceea eu vreau să le cumulez pe toate într-o singură zi! alegerea e a fiecăruia.

Inregistrat
    06.07.2012

Multumesc pentru raspunsurile voastre! Eu cred ca o sa ma casatoresc civil cu o zi inainte, chiar daca presupune niste cheltuieli in plus...Asta ar fi singurul dezavantaj din punctul meu de vedere(implica cheltuieli vestimentatie atat pentru miri cat si pentru familie, problema fotografului...si dupa ar trebui sa mergem la un restaurant ceva...)
    Ca si avantaje: nu o fie o zi foarte aglomerata in ziua nuntii (aici o sa ma simt mireasa, in schimb la civila o sa fie ceva mai intim, si sincer nu am emotiile alea de mireasa cand ma gandesc la cele 3 minute plus 2 semnaturi de la starea civila). Asa as avea mai mult timp pentru o ceremonie religioasa mai speciala (cam 1 ora jumate dupa cum am vb cu preotul nostru) si sa avem timp de sedinta foto (care necesita de asemenea ceva pregatiri in aceeasi zi)...
    Inca oscilez intre cele 2 optiuni. Pentru mine nu ar fi atat de mare cheltuiala(pentru civila ma pot machia-coafa singura), dar cel mai mult ma gandesc la restul familiei...

Inregistrat
    12.12.2011

Eu am avut cununiile in aceeasi zi dar nu cred ca as mai repeta experienta. A fost o zi plina plina de dimineata pana noaptea. Cred ca programarea cununiei civile cu cateva zile inainte iti da o libertate mult mai mare si mai putin stres pentru marea zi. Spor la miresit!

Inregistrat
    13.04.2012

Buna,
    Sfatul meu este sa te casatoresti civil cu doua zile inainte, ziua dinaintea nuntii este foarte aglomerata.
    Eu am avut cununia civila vinerea, am ocupat cateva ore in care ne puteam ocupa de altceva si din cauza asta au ramas cu cateva detalii de care nu am mai reusit sa ma ocup.
    Ziua nuntii a fost mult mai relaxata pentru ca nu am mers la starea civila, recomand tuturor miresicilor sa faca cununia civila in alta zi.
    Spor la pregatiri!

Multumesc pentru raspunsurile voastre! Eu cred ca o sa ma casatoresc civil cu o zi inainte, chiar daca presupune niste cheltuieli in plus...Asta ar fi singurul dezavantaj din punctul meu de vedere(implica cheltuieli vestimentatie atat pentru miri cat si pentru familie, problema fotografului...si dupa ar trebui sa mergem la un restaurant ceva...)
    Ca si avantaje: nu o fie o zi foarte aglomerata in ziua nuntii (aici o sa ma simt mireasa, in schimb la civila o sa fie ceva mai intim, si sincer nu am emotiile alea de mireasa cand ma gandesc la cele 3 minute plus 2 semnaturi de la starea civila). Asa as avea mai mult timp pentru o ceremonie religioasa mai speciala (cam 1 ora jumate dupa cum am vb cu preotul nostru) si sa avem timp de sedinta foto (care necesita de asemenea ceva pregatiri in aceeasi zi)...
    Inca oscilez intre cele 2 optiuni. Pentru mine nu ar fi atat de mare cheltuiala(pentru civila ma pot machia-coafa singura), dar cel mai mult ma gandesc la restul familiei...

Inregistrat
    10.05.2011

Citat Postat de malii Vezi mesajul
    Buna,
    Sfatul meu este sa te casatoresti civil cu doua zile inainte, ziua dinaintea nuntii este foarte aglomerata.
    Eu am avut cununia civila vinerea, am ocupat cateva ore in care ne puteam ocupa de altceva si din cauza asta au ramas cu cateva detalii de care nu am mai reusit sa ma ocup.
    Ziua nuntii a fost mult mai relaxata pentru ca nu am mers la starea civila, recomand tuturor miresicilor sa faca cununia civila in alta zi.
    Spor la pregatiri!
    Si eu sunt de aceeasi parere.E bine sa faci civilul cu cel putin 2 zile inainte.Ziua dinaintea nuntii e una aglomerata, e foarte adevarat.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us