Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 26

Subiect: Ceremonie de Casatorie Seculara- Non religioasa

Inregistrat
    12.08.2009

Implicit Ceremonie de Casatorie Seculara- Non religioasa

Buna,
    Ma tot gandesc de ceva timp cum mi-as dori sa fie ceremonia mea de casatorie. Am ajuns la concluzia ca ceremonia religioasa nu are nici un sens pentru noi si nu o vom face. totusi mi-ar placea sa avem o ceremonie care sa aiba o semnificatie pentru noi si care sa imi ramana ca o amintire frumoasa. Astazi "rasfoind" internetul am descoperit acest link cu o ceremonie seculara http://www.patheos.com/blogs/friendl...art-to-finish/
    Mi s-a parut foarte frumos prezentata si emotionanta, o ceremonie care se aseamana cu modul meu de a trai acum.

Ma intrebam daca in Bucuresti a facut cineva asa ceva pana acum, si daca da cum a fost.
    Se poate ca ofiterul de la starea civila sa oficieze asa ceva in acelasi timp cu casatoria civila in aer liber?
    Orice idei sau persoane de contact m-ar ajuta foarte mult. Mentionez ca eu apartin de sectorul 3.

Va multumesc,

Inregistrat
    19.07.2012

Implicit Re: Ceremonie de Casatorie Seculara- Non religioasa

Citat Postat de Mada_G Vezi mesajul
    Buna,
    Ma tot gandesc de ceva timp cum mi-as dori sa fie ceremonia mea de casatorie. Am ajuns la concluzia ca ceremonia religioasa nu are nici un sens pentru noi si nu o vom face. totusi mi-ar placea sa avem o ceremonie care sa aiba o semnificatie pentru noi si care sa imi ramana ca o amintire frumoasa. Astazi "rasfoind" internetul am descoperit acest link cu o ceremonie seculara http://www.patheos.com/blogs/friendl...art-to-finish/
    Mi s-a parut foarte frumos prezentata si emotionanta, o ceremonie care se aseamana cu modul meu de a trai acum.

Ma intrebam daca in Bucuresti a facut cineva asa ceva pana acum, si daca da cum a fost.
    Se poate ca ofiterul de la starea civila sa oficieze asa ceva in acelasi timp cu casatoria civila in aer liber?
    Orice idei sau persoane de contact m-ar ajuta foarte mult. Mentionez ca eu apartin de sectorul 3.

Va multumesc,
    Buna, noi initial am zis sa nu facem religioasa, apoi am zis sa facem un compromis de dragul bunicilor si rudelor ce ar dori sa ne vada casatoriti "pe bune", dar in nici un caz in biserica, ci n gradina restaurantului, apoi am facut cercetari si e complicat sa vina preotul, am avut si cateva refuzuri, si alergatura mare pentru aprobari de la mitropolie etc, spovedit-impartasit, si nu vrem sa facem atatea sacrificii de la ne-credinta noastra.
    Am vazut linkul tau si mi se pare foarte frumoasa ceremonia de acolo. Inclinam si noi din ce in ce mai mult spre acest tip de ceremonie, scapam si de niste cheltuieli: preotul (in jur de 800-1000 lei) si lumanarile (cred ca 600-800 lei, nu isi mai au rostul lumanarile clasice).
    Problema ar fi cu nasii, pe care deja ii avem, si ei sunt credinciosi. Oare vor dori sa ne mai fie nasi in aceste conditii, si oare isi mai au rostul nasii intr-o asemenea ceremonie? In nunta din link nu e nici o precizare despre nasi, cred ca la straini nici nu e traditie cu nasi de nunta, ci doar de botez.

Inregistrat
    19.07.2012

Buna,
    Noi cununia civila o vom face clasic, la primarie, cu cateva zile inaintea nuntii, dar ne vom prezenta doar noi doi, eventual nasi+parinti, nu voi spune altor persoane.

Inregistrat
    12.08.2009

Problema ar fi cu nasii, pe care deja ii avem, si ei sunt credinciosi. Oare vor dori sa ne mai fie nasi in aceste conditii, si oare isi mai au rostul nasii intr-o asemenea ceremonie? In nunta din link nu e nici o precizare despre nasi, cred ca la straini nici nu e traditie cu nasi de nunta, ci doar de botez.[/QUOTE]

Eu ma gandeam sa ne punem niste nasi simbolici niste prieteni sa stea la masa cu noi la petrecere, si sa fie martori la cununia civila. Dar in ceremonia asta nu e nevoie. In legatura cu nasii tai, daca sunteti prieteni eu nu vad de ce nu ar accepta, pana la urma e dorinta voastra si nu pot impune ceva. Eu am tot spus prietenilor despre dorinta mea si toti initial au avut reactii de genul " pai cum asa, de ce sa nu faci religioasa ca aia nu e nunta etc", si dupa ce am explicat motivele pt care nu vreau, toti au inteles si au zis ca sunt alaturi de noi, cum si eu sunt alaturi de cei care isi fac cununie religioasa. Ideea e sa sarbatoreasca impreuna cu noi la o petrecere intima oficializarea relatiei ...

Inregistrat
    19.07.2012

In legatura cu nasii tai, daca sunteti prieteni eu nu vad de ce nu ar accepta, pana la urma e dorinta voastra si nu pot impune ceva.
    Nasi vor fi fata nasilor mei de botez, care imi este si verisoara, e o chestie veche din familie si ma simt bucuroasa ca pot continua traditia, sunt niste oameni deosebiti. Am fost in vizita la ei sa le propunem "oficial" calitatea de nasi si au acceptat cu mare placere, apoi le-am spus ca nu suntem credinciosi si ca nu am vrea sa facem in biserica, dar vom face in aer liber, si parca au cam inghitit in sec. Mi-e teama acum daca le spun ca nu mai facem deloc... Imi doresc totusi sa aiba un rol special in nunta noastra.

Tinem legatura pe masura ce mai organizam ceva in privinta asta Eu oricum vad ca am nunta cu 3 luni inaintea ta, asa ca vei afla mai multe atunci

Inregistrat
    12.08.2009

bafta! Noi nu am stabilit inca data, am pus-o orientativ ca vreau sa fie intr-o perioada de post sa nu ma stresez ca o sa fie si alte nunti si nu pot prietenii sa vina, sau nu sunt locuri la restaurante. Cred ca abia la inceputul lui 2013 ne vom hotara serios la data/restaurant etc.
    Referitor la rolul impt in nunta, daca ii numiti nasi oricum vor avea un rol important in viata voastra dupa. ( Pot boteza copilul de ex, daca veti alege sa faceti asta) sau va reuniti la sarbatori daca e o traditie etc; impt ar fi sa va inteleaga si sa accepte sa va fie nasi cu sufletul, nu neaparat prin prisma ceremoniei in biserica.

Citat Postat de teodorescu.anca Vezi mesajul
    Nasi vor fi fata nasilor mei de botez, care imi este si verisoara, e o chestie veche din familie si ma simt bucuroasa ca pot continua traditia, sunt niste oameni deosebiti. Am fost in vizita la ei sa le propunem "oficial" calitatea de nasi si au acceptat cu mare placere, apoi le-am spus ca nu suntem credinciosi si ca nu am vrea sa facem in biserica, dar vom face in aer liber, si parca au cam inghitit in sec. Mi-e teama acum daca le spun ca nu mai facem deloc... Imi doresc totusi sa aiba un rol special in nunta noastra.

Tinem legatura pe masura ce mai organizam ceva in privinta asta Eu oricum vad ca am nunta cu 3 luni inaintea ta, asa ca vei afla mai multe atunci

Inregistrat
    06.03.2012

bafta! Noi nu am stabilit inca data, am pus-o orientativ ca vreau sa fie intr-o perioada de post sa nu ma stresez ca o sa fie si alte nunti si nu pot prietenii sa vina, sau nu sunt locuri la restaurante. Cred ca abia la inceputul lui 2013 ne vom hotara serios la data/restaurant etc.
    Referitor la rolul impt in nunta, daca ii numiti nasi oricum vor avea un rol important in viata voastra dupa. ( Pot boteza copilul de ex, daca veti alege sa faceti asta) sau va reuniti la sarbatori daca e o traditie etc; impt ar fi sa va inteleaga si sa accepte sa va fie nasi cu sufletul, nu neaparat prin prisma ceremoniei in biserica.
    sper sa nu mi-o iei in nume de rau, e doar o curiozitate, dar daca nu ai nici o treaba religia, ce sarbatoresti de "sarbatori" si de ce?

Inregistrat
    12.08.2009

Citat Postat de bre.alexandra Vezi mesajul
    sper sa nu mi-o iei in nume de rau, e doar o curiozitate, dar daca nu ai nici o treaba religia, ce sarbatoresti de "sarbatori" si de ce?
    Eu de sarbatori NU sarbatoresc "nasterea sau invierea" domnului,(astea sunt niste conventii, nu cred ca scrie undeva in biblie ca pe 25 decembrie sarbatorim craciunul si pe x pastele).

Pur si simplu ma bucur ca am cateva zile libere si le petrec cu prieteni/parintii. Stiu ca foarte multe persoane se intalnesc cu nasii de craciun/paste si de asta i-am sugerat Ancai faptul ca se pot reuni daca se obisnuieste in familia lor asta, in felul acesta nasii se pot simti mai impt.

Si ca sa iti raspund in acelasi ton cu care te-ai adresat tu, de sarbatorile de iarna de ex pot sarbatori venirea lui "Mos Craciun" sau venirea iepurasului de Paste, asta pentru mine e o sarbatoare ( de ce nu ar exista si Mos craciun asa cum exista si Dzeu?

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us