Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 23

Subiect: Alaptatul in tandem

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: Alaptatul in tandem

Citat Postat de violetza Vezi mesajul
    Laura, intr-un fel iti dau dreptate. Cunosc mamici care alapteaza si la 2 ani + ai copilului, iar eu nu am nimic impotriva, pentru ca daca poate si vrea, atat mamica cat si copilul, chiar apreciez. Plus ca, din cate am auzit, alaptarea de la o anumita varsta e altfel, in sensul bun. Citesc pe AP mamici care alapteaza in tandem si tare le admir.
    Si apoi, consider ca alaptatul nu este doar pentru beneficiile copilului, ci si pentru relatia dintre mama-copil, pentru ca se formeaza o legatura f stransa. Eu imi doresc sa o alaptez pe Amelia cam pana pe la 1,8 ani. Asta ar insemna ca in jur de 3 luni ar fi alaptatul in tandem.
    Oricum, fiecare are o parere diferita vis-a-vis de acest alaptat in tandem - sunt mamici care sunt pro iar altele care nu considera ca acest alaptat in tandem ar fi necesar.
    Mi se pare normal sa faci cum simti. Eu nu simt asta (cum ca alaptatul ar ajuta la relatia mama-copil), am vrut sa alaptez, mi s-a parut normal s-o fac daca am avut lapte. Dar asta a fost pt binele copilului, nu ca as vedea vreo legatura cu sentimentele dintre cei doi. Mi se pare o prostie ca se discuta in ziua de azi chestii de genul "vrei sa alaptezi?" ... mi-a picat fata cand m-a intrebat o doctorita, cand era gura copilului plina de sange de la ranile mele de la sani daca "vreau sa iau pastile de oprit lactatia" What??? Exista macar asa ceva?? No, in contextul asta, intentionam sa alaptez atata timp cat vroia organismul, atata timp cat aveam. Si asa am facut. Probabil ca in situatia ta as citi mult despre asta, mai ales ca-ti doresti sa o faci. Sa dea domnul sa ai lapte si sa reusesti. Si sa fiti sanatosi toti, ca pana la urma la asta se reduce totul.

Inregistrat
    26.12.2009

Citat Postat de laura81 Vezi mesajul
    Eu asa stiu, asa am citit (legat de calitatile laptelui matern dupa o anumita perioada). Nu cred ca se va opri cineva din alaptat pt ca am scris eu ca dupa perioada de x luni e degeaba. Nu cred ca se poate demonstra clar daca e sau nu e asa. Eu asa stiu si asa cred, e adevarat ca nu am bibliografie la indemana ca sa imi demonstrez pct de vedere.
    Cat despre imunitatea mamei cred ca glumesti. Am doi copii, alaptati amandoi, si stiu cum am fost in perioada alaptatului. Mai varza decat in toata viata mea. Si am nenumarate prietene cu copii. Si mi-am facut analize si si-au facut analize. Si un organism atat de slabit, ca cel al mamei dupa sarcina si alaptat, eu il numesc cu imunitate scazuta. Daca aici gresesc, atunci nu e adevarat ce am spus. Bineinteles ca fiecare gandeste pt ea.
    Nu, ideea e ca tu spui experienta ta si crezi ca toate sunt la fel. Eu nu am avut probleme in sarcina si alaptare, am avut o usoara anemie (datorata alimentatiei mele deficitare), am racit amandoua in aproape 2 ani jumate (includ si sarcina) 1 singura data. Dupa intarcare n-am racit niciuna, desi a fost sotul bolnav. Depinde de organismul fiecareia, dar nu exista studii care sa afirme ca alaptarea scade imunitatea, sau cel putin n-am dat eu de ele si m-am documentat la vremea respectiva despre asta destul de temeinic .
    Unde ai citit tu ca nu mai e bun laptele dupa un an? Se modifica compozitia, da, dar are in mare cam ac. proprietati si mai ales beneficii.
    Am spus doar ca mie mi-ar placea sa scrie lumea atunci cand stie ceva sigur.

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de sleepy Vezi mesajul
    Nu, ideea e ca tu spui experienta ta si crezi ca toate sunt la fel. Eu nu am avut probleme in sarcina si alaptare, am avut o usoara anemie (datorata alimentatiei mele deficitare), am racit amandoua in aproape 2 ani jumate (includ si sarcina) 1 singura data. Dupa intarcare n-am racit niciuna, desi a fost sotul bolnav. Depinde de organismul fiecareia, dar nu exista studii care sa afirme ca alaptarea scade imunitatea, sau cel putin n-am dat eu de ele si m-am documentat la vremea respectiva despre asta destul de temeinic .
    Unde ai citit tu ca nu mai e bun laptele dupa un an? Se modifica compozitia, da, dar are in mare cam ac. proprietati si mai ales beneficii.
    Nu e doar experienta mea, asta zic, nu sunt singura care s-a lovit de probl asta. Si nu sunt adepta indopatului cu vitamine pre-post natale, ca, fe si tot ce-mi pica la mana, ca sa ma mentin pe linia de plutire. Si fac tot posibilul sa mancam sanatos. Dar nu, nu cred ca poti manca si te poti intretine fizic atat de bine incat sa duci cu succes in spate sanatatea a 3 persoane. Sorry. Dar daca o sustineti (ideea asta) si daca tot am intrat in discutie, dati-mi si mie informatiile care-mi lipsesc: cine si de ce incurajeaza chestia asta, cine ce cercetari a facut etc. Nu e un subiect mult discutat, de-aia mi se pare util sa puneti niste link-uri pertinente despre asta pt fetele interesate. Am ajuns pe topicul asta intamplator, nu ma intereseaza suficient cat sa ma apuc sa caut mai multe informatii despre asta.
    Ok, deci experienta ta a fost una buna pt amandoua, si mama si bebe. felicitari! Dar e experienta ta. a mea n-a fost asa. La primul copil, aprox primul an de viata am fost cu masca pe fata sa protejez copilul de tot ce incasam eu. Acum am nascut de 3 luni si sunt bolnava a 2 oara. Sa spun ca intre timp, in ceilalti doi ani, nu stiu daca am fost racita o data? Imi cunosc organismul si am vazut cum reactioneaza. Prima data a fost coincidenta, a doua nu mai e. Acum ca vorbim strict despre cazul meu. Ok, atunci fiecare mama va stii ce sa faca in functie de ce fel de organism are. Dar vreau sa va mai spun un lucru pe care voi nu l-ati aflat inca. Organismul vostru poate reactiona diferit in a doua sarcina. Complet diferit. La primul nu stiam ce sa mai fac cu laptele, atata aveam, la al doilea nu mai am demult. Ca sa nu mai zic de copii cat de diferiti sunt, ce nevoi diferite au.
    In prima luna de viata a iuliei a venit vladut cu o raceala de la gradi si am luat si eu si ea, chiar daca l-am trimis la bunici de la primul semn de boala si ea era alaptata exclusiv la san. Acum suntem iar bolnavi, toti in afara de ea, si ea e pe lapte praf. Sa trag concluzia ca e mai bun laptele praf? Nu. Concluzia mea personala e ca atat de multi factori influenteaza situatiile astea incat nu poti generaliza. Fiecare va face si va crede cum considera, dar mi se pare util sa se stie ca unele mame s-au lovit de anumite probleme.
    Ultima editare de laura81 : 13.11.2012 11:52:20

Inregistrat
    22.01.2011

Mi se pare normal sa faci cum simti. Eu nu simt asta (cum ca alaptatul ar ajuta la relatia mama-copil), am vrut sa alaptez, mi s-a parut normal s-o fac daca am avut lapte. Dar asta a fost pt binele copilului, nu ca as vedea vreo legatura cu sentimentele dintre cei doi. Mi se pare o prostie ca se discuta in ziua de azi chestii de genul "vrei sa alaptezi?" ... mi-a picat fata cand m-a intrebat o doctorita, cand era gura copilului plina de sange de la ranile mele de la sani daca "vreau sa iau pastile de oprit lactatia" What??? Exista macar asa ceva?? No, in contextul asta, intentionam sa alaptez atata timp cat vroia organismul, atata timp cat aveam. Si asa am facut. Probabil ca in situatia ta as citi mult despre asta, mai ales ca-ti doresti sa o faci. Sa dea domnul sa ai lapte si sa reusesti. Si sa fiti sanatosi toti, ca pana la urma la asta se reduce totul.
    Multumesc in primul rand pentru urari. Cunosc pe cineva, si sa stii ca am auzit cazuri(nu sunt cunostinte), care pur si simplu(nu ca n-a putut) nu a alaptat. De ce? Nu stiu, pentru ca nu le cunosc, doar am citit/auzit.
    Incerc sa ma documentez cat mai mult despre acest alaptat in tandem si, daca va fi cu putinta, o s-o fac. Am luat deja decizia si mi-ar placea foarte mult, doar ca depinde cum va fi, ca se pot intampla o gramada de chestii pana voi naste(Amelia se poate intarca etc).

Inregistrat
    22.01.2011

Citat Postat de sleepy Vezi mesajul
    Imunitatea mea e oricum varza dintotdeauna, asa ca nu ma pronunt referitor la ea, pentru ca eu am racit de muuulte ori inainte de sarcina, in sarcina si dupa sarcina cu A.(in alaptare, deci)

Inregistrat
    22.01.2011

Tocmai am citit articolul acesta cu schimbatul laptelui pe timpul sarcinii:
    http://kellymom.com/pregnancy/bf-preg/16milkchanges/

Inregistrat
    26.12.2009

Nu e doar experienta mea, asta zic, nu sunt singura care s-a lovit de probl asta. Si nu sunt adepta indopatului cu vitamine pre-post natale, ca, fe si tot ce-mi pica la mana, ca sa ma mentin pe linia de plutire. Si fac tot posibilul sa mancam sanatos. Dar nu, nu cred ca poti manca si te poti intretine fizic atat de bine incat sa duci cu succes in spate sanatatea a 3 persoane. Sorry. Dar daca o sustineti (ideea asta) si daca tot am intrat in discutie, dati-mi si mie informatiile care-mi lipsesc: cine si de ce incurajeaza chestia asta, cine ce cercetari a facut etc. Nu e un subiect mult discutat, de-aia mi se pare util sa puneti niste link-uri pertinente despre asta pt fetele interesate. Am ajuns pe topicul asta intamplator, nu ma intereseaza suficient cat sa ma apuc sa caut mai multe informatii despre asta.
    Ok, deci experienta ta a fost una buna pt amandoua, si mama si bebe. felicitari! Dar e experienta ta. a mea n-a fost asa. La primul copil, aprox primul an de viata am fost cu masca pe fata sa protejez copilul de tot ce incasam eu. Acum am nascut de 3 luni si sunt bolnava a 2 oara. Sa spun ca intre timp, in ceilalti doi ani, nu stiu daca am fost racita o data? Imi cunosc organismul si am vazut cum reactioneaza. Prima data a fost coincidenta, a doua nu mai e. Acum ca vorbim strict despre cazul meu. Ok, atunci fiecare mama va stii ce sa faca in functie de ce fel de organism are. Dar vreau sa va mai spun un lucru pe care voi nu l-ati aflat inca. Organismul vostru poate reactiona diferit in a doua sarcina. Complet diferit. La primul nu stiam ce sa mai fac cu laptele, atata aveam, la al doilea nu mai am demult. Ca sa nu mai zic de copii cat de diferiti sunt, ce nevoi diferite au.
    In prima luna de viata a iuliei a venit vladut cu o raceala de la gradi si am luat si eu si ea, chiar daca l-am trimis la bunici de la primul semn de boala si ea era alaptata exclusiv la san. Acum suntem iar bolnavi, toti in afara de ea, si ea e pe lapte praf. Sa trag concluzia ca e mai bun laptele praf? Nu. Concluzia mea personala e ca atat de multi factori influenteaza situatiile astea incat nu poti generaliza. Fiecare va face si va crede cum considera, dar mi se pare util sa se stie ca unele mame s-au lovit de anumite probleme.
    Ma bucur cand cineva cere informatii. Am facut eu efortul sa dau search pe google cu breastfeeding after 1 year, primele 3 rezultate afisate, sunt mai mult decat cuprinzatoare, sper sa le citesti si sa ajute si alte mamici in luarea unei decizii informate, oricare ar fi aceea
    http://kellymom.com/ages/older-infant/ebf-benefits/
    http://www.lalecheleague.org/nb/nbsepoct07p196.html
    http://www.askdrsears.com/?q=content...after-one-year

Inregistrat
    07.02.2005

Interesant de citit ca mare parte din opinia pe care o am e influentata cultural ...
    In rest, raman pe-a mea . Rezumatul a ce am citit a fost ca "nu strica" sa continui si dupa un an.
    Insa era o chestie pe care am vrut sa o scriu ieri, n-am mai scris-o ca nu avea legatura cu alaptatul in tandem ci cu perioada de alaptare: acum cativa ani eram in "sala de astepare" de la polisano sibiu (sibienii stiu ce inseamna asta, cateva scaune pe un hol ingust, unde se inghesuie multe usi si fff multi pacienti de la f multe cabinete). Si asa am aflat de la fata /femeia care era langa mine ca tocmai isi facuse o ecografie mamara si era f ingrijorata pt ca i s-a spus ca are ceva noduli, si ca acestia se formasera pt ca alaptase doi ani jumate. Eram tanara, nu ma interesa, dar mi-a ramas in minte. Poate a fost doctorul tampit, poate nu, doar ca asta i s-a spus femeii atunci, acolo.
    Cat despre felul in care ajuta alaptatul la scaderea fertilitatii ... stiu 2 cazuri de pers care au ramas gravide alaptand. si nu cunosc chiar atat de multe mame, deci 2 cazuri sunt mult pt cercul meu restrans de cunostinte. No, ce sa zic, pana la urma e o chestie de optiune personala. Mi-am zis parerea, n-are rost sa insist.
    Ce-as recomanda celor care vor sa faca asta (sau orice altceva): cititi chestii scrise de oameni avizati sa aiba o parere in sensul acela. Nu forumuri, nu bolguri sau frustrari ale unora/altora. Cercetari stiintifice. Preferabil nu in romana .

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us