Pagina 1 din 35 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 279

Subiect: Convietuirea cu socrii sub acelasi acoperis (pe termen scurt sau mai lung...)

Inregistrat
    09.11.2006

Implicit Convietuirea cu socrii sub acelasi acoperis (pe termen scurt sau mai lung...)

Buna fetelor.La anul va fi marele eveniment al vietii mele si sunt foarte fericita.Ma macina doar un lucru care ma si sperie.Un an voi sta cu socrii.Nu sunt oameni rai dar stiti si voi ce vreau sa spun, unde va fi intimitatea mea si a fiului lor?Cum voi putea sa fiu eu insami?Am senzatia ca ma voi simti tot timpul musafir,adica nu cumva sa gresesc ceva .....
    Noi ne vom construii casa, dar pina la finalizarea ei asta e solutia iubitului meu ..casa parintilor lui......Eu sincer as sta si intre patru pereti intr-o chirie...dar sa fim doar noi doi.
    Va rog sa va spune-ti parerea. Sa fiu optimista ca va fi bine si sa ascult de viitorul meu sot........sau sa ma iau dupa aproape toata lumea care spune" NINA - FA CUMVA SI NU STA CU SOCRII!!!"

Inregistrat
    26.07.2006

Implicit Re: sunt foarte stresata ca va tb.sa stau cu socrii un an poate doi

Citat Postat de nina
    Buna fetelor.La anul va fi marele eveniment al vietii mele si sunt foarte fericita.Ma macina doar un lucru care ma si sperie.Un an voi sta cu socrii.Nu sunt oameni rai dar stiti si voi ce vreau sa spun, unde va fi intimitatea mea si a fiului lor?Cum voi putea sa fiu eu insami?Am senzatia ca ma voi simti tot timpul musafir,adica nu cumva sa gresesc ceva .....
    Noi ne vom construii casa, dar pina la finalizarea ei asta e solutia iubitului meu ..casa parintilor lui......Eu sincer as sta si intre patru pereti intr-o chirie...dar sa fim doar noi doi.
    Va rog sa va spune-ti parerea. Sa fiu optimista ca va fi bine si sa ascult de viitorul meu sot........sau sa ma iau dupa aproape toata lumea care spune" NINA - FA CUMVA SI NU STA CU SOCRII!!!"
    Ai incercat sa vorbesti cu iubitul tau, nu vrea mai bine sa stati cu chirie? Daca pana la urma o sa stati la ai lui principalul lucru e ca voi sa va intelegeti bine, el sa aiba incredere in tine si tu in el. Nu vreau sa te dezamagesc dar am vazut cazuri cand soacra fetei ii umplea capul fiului ei cu tot felul de prosti despre sotia lui. Increderea e foarte importanta iar impreuna sigur o sa reusiti sa treceti peste anul in care veti sta la ai lui.

Inregistrat
    20.04.2006

Smile Re: sunt foarte stresata ca va tb.sa stau cu socrii un an poate doi

Asta e si cazul meu!!! si eu stau cu socrii (asta ne permite sa punem bani deoparte pt o casa ) drept nu pe toata durata anului dar o parte buna; si mie la inceput mi-a fost frica, dar sa stii ca m-am obisnuit si ma simt chiar foarte bine, ca in propria mea familie (asta si pt ca sunt oameni extraordinari); in schimb reguli de baza exista, zici ca ti-e frica sa nu gresesti cu ceva; intr-adevar eu mi-am impus o regula, bunul simt si incerc sa fac tot posibilul sa particip la tot (iar daca la mama acasa poate mi-as fi permis sa stau cu "roatele in sus" si sa cer sa fiu servita, nici prin cap nu mi-ar trece sa fac asa ceva la socrii); pe langa asta incerc sa ma implic si in fam. ca doar e si fam. mea acum; sotum meu apreciaza mult cand vede ca ma inteleg cu ai lui; in ceea ce priveste intimitatea e drept ca nu-i la fel ca si cum ai fi la tine acasa (si asta pt ca am avut ocazia sa cunosc si viata de apart cu iubi, in chirie); concluzie: ca sa traiesti cu socrii trebuie sa faci compromisuri dar in ceea ce ma priveste pe mine eu sunt motivata de faptul ca acest sacrificiu ma va ajuta sa-mi construiesc un camin al meu; A sa nu uit si mai e o treaba : faptul ca parintii lui accepta sa stati cu ei este o davada de dragoste si ca vor sa va ajute si asta e de apreciat (caci nu e cazul la toata lumea, dandeste_te ca poate si lor le-ar place sa fie singuri). Sper ca ti-am fost de folos! pupici!

Inregistrat
    09.08.2006

[quote=nina]Buna fetelor.La anul va fi marele eveniment al vietii mele si sunt foarte fericita.Ma macina doar un lucru care ma si sperie.Un an voi sta cu socrii.

Nu ai de ce sa te sperii, mai ales daca e singur la parinti, te vor accepta ca pe fata lor.
    Cat despre intimitate, atata timp cat aveti camera voastra si nu va deranjeaza nimeni...oricum un an nu este mult.

Citat Postat de nina
    Nina, fa cumva si nu sta cu socrii!!!!!
    Oricum ar fi intimitate nu o sa ai ca intimitate inseamna : propria camera (asta ai!), propria baie, propria bucatarie, umblat mai neglijent prin casa, daca spargi ceva de pret din greseala macar sa nu tipe nimeni sau sa nu faca mutre, etc. Daca va permiteti material, sfatul meu este sa stati cu chirie! Te pup!

Inregistrat
    06.07.2006

Nu te mai lua dupa ce zice lumea...asa am facut si eu..cand i-am cunoscut pe parintii lui vlad..imi era frica sa si vorbesc ca sa nu spun ceva gresit..au trecut 3 ani de cand suntem impreuna..sunt niste oammeni extraordinari...si mi-ar placea sa stau cu ei pentru ca stiu ca ne vor ajuta..e adevarat ca veti avea nevoie de intimitate..dar nu iti inchipui ca va intra cineva peste voi cand va e lumea mai draga ...daca veti sta cu chirie veti da o groaza de bani pe care ati putea sa ii puneti deoparte..mai ales ca daca am inteles construiti ceva..Noi nu stam cu parintii..caci am avut cum sa stam impreuna singuri..dar la anu' ne apucam si noi de o casuta pe care o vom face impreuna cu ai lui...ce zici de asta..am fugit o viata intreaga de parinti si de la anu' vom locui impreuna..Stiu ca ne vor ajuta atunci cand vom avea nevoie..si nu imi este deloc teama..Tu stii cel mai bine cum sunt si daca veti putea locui sub acelasi acoperis un an sau 2..nu te lasa influentata de nimeni..caci noi nu stim cum sunt ei..ci numai tu..e adevarat ca sunt cazuri in care e mai bine sa ii eviti pe parinti..dar tu stii cel mai bine situatia de acum..Gandeste-te bine si nu lua decizii pripite..

Inregistrat
    29.08.2006

yo spun ca ar trebui sa stati cu chirie... pe timpul verii(in vacanta) noi am stat cu ai mei..care sunt ok, deci nu ne-am facut probleme de nik.. dar e alta viata cand venim la bucuresti si stam singuri, cu chirie.. era oricum un oarecare stres..pt el mai ales..."nu mai inkide usa d la kmera mereu, ce-or zice ai tai?","s-o auzi la ei skrtaitu din miezul noptii?" etc... bene, noi nu suntem nici casatoriti.. dar oricum, cred ca trebuie sa existe intimitate intre voi!!!

Inregistrat
    25.06.2006

eu n as sta cu ai mei,care sunt niste scumpi...relatiile dintre ai mei si viitorul sot sunt extraordinare...fff bune....parintii il iubesc iar sentim e reciproc(sunt 5 ani la mijloc)...si asa nu am sta cu ei......cu socrii nici atat(parintii lui)..............mai bine stam cu chirie SINGURI........intimitatea lipseste cu desavarsire,sa fim seriosi.......e jenant sa inchizi usa la camera,sa ai grija sa nu scoti vreun sunet,sa nu scartie patu,sa mergi pas-pas la baie,cu capu in pamant si repede sa nu te vada nimeni....sa umbli mai lejer prin casa......sa stai,dc asta vrei sau nu te simti bine.....dc spargi ceva,l ai spart si gata....sa te trezezsti tarziu dc vrei,sa nu faci patul,sa nu strangi masa........dc nu e mancare si n ai chef,sa nu faci>iesiti in oras si mancati.............tu faci cum crezi!!.......................oricat de bine m as intelege cu parintii sau socrii>NU,categoric nu as sta cu ei..........singuri,cel mai bine

Pagina 1 din 35 12311 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us