Pagina 3 din 18 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 138

Subiect: chirie sau casa proprie?

Implicit Re: chirie sau casa proprie?

Nu stiu cum e prin alte tari (ma refer la piata imobiliara) dar la noi e nesimtita rau de tot. Cum e posibil sa coste 50 000 EURO o garsoniera de 30 mp???????? Am vazut apartamente cu 3 camere la bloc care ajung la 250 000 EURO. Este ceva supernesimtit. Pai cu 250 000 EURO imi fac o casa de sta matza in coada!!!!

Inregistrat
    18.02.2007

Sunt niste dezavantaje foarte mari la casa in afara Buc in unele cazuri totusi..depinde de la caz la caz.Eu mi-am luat cu atat chiu-cu-vai carnetul de sofer si am ramas cu o groaza de condus de n-am mai pus mana pe volan dupa ziua examenului...numai o data in poligon dupa 6 luni de facut curaj si pisat marunt de la prietenul meu si atunci am rupt oglinda incercand s-o reglez. De scoala ma apucasem de gura prietenului meu, dar sunt complet anti-talent. Mie imi pune sofer daca ne mutam in afara Bucurestiului
    Ca sa nu mai zic de viitorii copii ca va fi un chin cu orice gradinita/scoala/liceu. Doar cu sofer Cat sunt mici nu am putea apela la ajutorul bunicilor care nici una nu conduce masina. Noi avem un program foarte variabil si incarcat de munca. Ar trebui baby-siter cu carnet si masina. Cand e mai mare.. aveam in liceu un coleg care venea din Baneasa si o colega din Buftea. Nu mi-am dorit niciodata vilele lor pentru ca ei faceau o ora si ceva pana la liceu in timp ce eu faceam 10 minute... cu singurul autobuz RATB care mergea pana in Baneasa si venea rar respectiv un fel de maxi-taxi spre Buftea care venea din ora in ora oficial..si daca il pierdea pe primul

Noi avem acum un apartament al meu de 2 camere pe care nu avem rate si speram sa luam cu credit cand s-o putea unul cu 4 camere, cat mai central si cu mult transport in comun in jur... pentru mine Dar va tin pumnii sa aveti niste casutze de vis cele care va faceti. O casuta mi-ar placea si mie.. dar in Bucuresti si cu RATB aproape si care chiar merge daca nu si metrou, si e mult prea scump.

Inregistrat
    18.02.2007

"..RATB aproape si care chiar merge.." zic pentru ca ai mei au vandut fara regrete casa bunicii mele dupa moartea ei. Era pe Soseaua Chitilei.Cu toate ca avea o curte imensa si o casa reamanajabila. Dar cum nimeni din familia mea nu conduce si nu aveam masina am simtit din plin de cativa ani ce inseamna liniile gen 645 (linii provizorii, unice si rare) care vin la jumatate de ora sau mai rar, si uneori mai si uita sa opreasca. De la Podul Constanta incolo pe Chitila e mai rezonabil s-o iei direct pe jos cele 3 foste statii de tramvai... sau sa mergi pana in Buc Noi cu tramvai/troleu si apoi sa faci aceeasi distanta dar pe stradute.. macar nu mergi pe sosea (trotuarele sunt cam pline de materiale de constructii de la multele depozite din zona aia)

Inregistrat
    08.02.2007

Citat Postat de stress Vezi mesajul
    Tu dreptate ai dar ce alternative mai exista?
    1. sa-ti cumperi apartament la bloc
    2. sa stai cu chirie

Pentru varianta 1., o garsdoniera este 50 000 EURO, 2 camere mai acatarii 65 000 iar 3 camere = fara numar, fara numar, etc... au grija agentiile!!!
    In garsoniera merge cand sunteti doar 2 dar daca apare si un copil se strica treaba intr-o singura camera. In 2 camere + 1 copil sunteti la limita iar daca apar 2 copii deja e destul de inghesuiala.
    La 3 camere, cel mai ieftin pe care l-am vazut ajunge la 85 000 fara nici o renovare, ca sa nu zic de-a dreptul distrus si tot trebuie imbunatatiri => ajungi la 100 000.

Pentru varianta 2... nu e nevoie sa-ti spun eu ca stii si tu -> e pe termen scurt si daca-ti ajuta Dumnezeu ai un proprietar cum trebuie dar daca il apuca vandutul cand esti tu mai in criza de bani sau cu burta la gura ce faci? Cred ca aici cadem de acord, chiria este valabila pe termen scurt. Si, a-propos, s-au scumpit chiriile rau de tot. In DR. Taerei cu 300 EURO iei o garsoniera!

Noi de-aia am optat pentru casa..... Pentru ca niciuna din cele doua posibilitati nu era avantajoasa.

stiu, asa este, dar repet: noi nu avem avansul...si daca as gasi ceva mai maricel si nu la capatul pamantului cu 125.000 de pilda, tot tb sa am avans 25.000....de unde??? chiar daca as manca paine cu iaurt nu am cum sa ii strang atat de repede..ma gandesc cum s-or chinui cei care au o situatie modesta, noi chiar stam destul de bine la capitolul asta, nu ma plang...cu atat mai mult nu imi vine sa cred ca nu reusim sa strangem si sa ne luam nimic iar preturile indicate de tine mai sus sunt modeste...eu la 2 camere in zone cat de cat acceptabile nu am vazut sub 100.000 in ultima vreme

care este solutia??? iti spun eu: solutia e sa o taiem din tara asta in alta care sa ne merite mai mult ...by the way, ryanaro, noua zeelanda e prima pe lista favoritelor mele daca ar fi sa aleg ...dpdv asta eu ma resemnez la gandul ca macar nefacand credit pe 2000 de ani nu ma leg de tara asta idioata....

pai la 100.000-250.000 EUR iti iei super casa in strainatate...de ce as baga atatia bani in buzunarele shnapanilor astora de aici ????
    Calatoriile mele prin lume - 7 continente, 70++ de tari, peste 350 de destinatii... and counting In 2015 am ajuns pe toate cele 7 continente.

http://www.printreranduri.com/

Inregistrat
    31.08.2006

Citat Postat de stress Vezi mesajul
    Nu stiu cum e prin alte tari (ma refer la piata imobiliara) dar la noi e nesimtita rau de tot. Cum e posibil sa coste 50 000 EURO o garsoniera de 30 mp???????? Am vazut apartamente cu 3 camere la bloc care ajung la 250 000 EURO. Este ceva supernesimtit. Pai cu 250 000 EURO imi fac o casa de sta matza in coada!!!!
    ai fost tare cu ..piata nesimtita! Mai nu stiu ce sa zic..mie nu mi se pare nesimtita ..mie mi se pare ca preturile se aliniaza tarilor Uniunii si nu numai ...nasol e ca salariile raman mici....ca preturile in imbobiliar sunt .....asa sunt...cam peste tot in lume....sotul meu asta face aici in Montreal este in imobiliare, si noi ne-am luat in decembrie casa cu 250.000 $ CAD.....o fi mult pt. acolo? o fi putin? nu stiu...dar oricum e o casa cat de cat noua 2004...modesta, 3 dormitoare la etaj, , jos, bucatarie, salon, si la subsol iar un dormitor, si.....noi am facut home cinema..ma rog...ai spatiu asa...poti face si birou.....nu conteaza...
    Deci in Romania cred ca la fel iti poti face o casa pe 3 nivele cu ...cam aceeasi bani..parerea mea.....dar vezi tu...ca banii nu au aceeasi valoare ca si in alte parti..!! Asta-i buba!!

Inregistrat
    20.06.2006

Mie mi se par preturile necorecte dpdv al raportului calitate-pret... in cluj se vinde mp in cartiere care nu`s tocmai centrale sau f bune...cu 1000-1400 euro mp.Noi avem o garsoniera(cu 1000 euromp am cump), dar eu nu cred ca merita avand in vedere calitatea. Oricum n`am voie sa ma plang ca am primit1o cadou de la socrii.

Inregistrat
    31.08.2006

Citat Postat de anuca_m Vezi mesajul
    Mie mi se par preturile necorecte dpdv al raportului calitate-pret... in cluj se vinde mp in cartiere care nu`s tocmai centrale sau f bune...cu 1000-1400 euro mp.Noi avem o garsoniera(cu 1000 euromp am cump), dar eu nu cred ca merita avand in vedere calitatea. Oricum n`am voie sa ma plang ca am primit1o cadou de la socrii.
    Asta cu calitate-pret nu stiu cum e ca...vrei sa-ti zic ceva...acolo cel putin casele sunt in beton , aici ...eu deocamdata n-am copii dar cand o sa am si o sa se joace sus si eu o sa fiu in bucatarie ..o sa simt ca-mi cade tavanul in cap! Aici casele sunt facute cat mai ieftin, sa ia putin timp de constructie, si sa coste materialele cat mai putin....evident nu se compara cu o casa facuta in Ro din caramida sau beton...cimet..ce-o fi..
    Asa ca tu ..stai intr-o garsoniera ..mica-mare asta e....dar n-ai probleme ca te aud vecinii cad deschizi vre-o usa sau mai stiu eu ce....am stat si eu in Bucuresti am avut apartament si am stat si aici la un bloc ...fara beton intre etaje....dezastru total!! Se aude fiecare miscare....slava Domnului ca m-am mutat......

Citat Postat de lyanna Vezi mesajul
    Ar trebui baby-siter cu carnet si masina.
    Ai dreptate... daca ai probleme cu condusul mai bine ramai in Bucuresti dar sa stii ca Buftea (de exemplu) nu e la capatul lumii si poti sa gasesti o baby sitter de acolo. De ce trebuie musai din Bucuresti?

Citat Postat de lyanna Vezi mesajul
    aveam in liceu un coleg care venea din Baneasa si o colega din Buftea. Nu mi-am dorit niciodata vilele lor pentru ca ei faceau o ora si ceva pana la liceu in timp ce eu faceam 10 minute... cu singurul autobuz RATB care mergea pana in Baneasa si venea rar respectiv un fel de maxi-taxi spre Buftea care venea din ora in ora oficial..si daca il pierdea pe primul
    .
    Eu am stat in Dr. taberei. De acasa pana la mine la servici = 6Km. Timp parcurs dimineata: min. 1 ora, maxim 2 (vezi pasaj Lujerul + Podul Grant). Dezastru!!!!
    De la Buftea pana la mine la serv = 15 Km. Timp parcurs = 20-30 minute!!!
    Asa ca.... Teoria ta tine NUMAI daca ai noroc.

Pagina 3 din 18 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us