Rezultate de la 1 la 2 din 2

Subiect: Dieta Ketogenica

Inregistrat
    27.07.2011

Implicit Dieta Ketogenica

Buna fetelor,

Eu mai am 2 luni pana la nunta si as vrea sa mai dau jos vreo 5-6 kilograme, plus tonifiere.
    Ma gandesc sa tin dieta ketogenica pe care o incep azi. Mai este cineva care o tine? Va pun mai jos cateva detalii despre aceasta dieta:

Principiile de baza ale Dietei Ketogenice
    Acest regim este bazat pe un aport mare de grasimi. Practic, se vizeaza inlocuirea glucozei cu ketone (compuzi rezultati in urma descompunerii grasimilor), ca surse primare de energie. In conditiile unui deficit caloric, corpul va fi nevoit sa descompuna tesutul adipos din corp, doar ca spre deosebire de conditiile normale de viata (care includ consumul de carbohidrati), transformarea grasimilor inapoi in energie va avea loc mult mai usor.

In plus, daca glucidele retin apa, nu acelasi lucru se poate spune despre grasimi. Si, cum glucidele nu mai sunt prezente in corp, ele fiind inlocuite de catre lipide, in primele zile se pierd lejer 4-5 kilograme. Totusi, ele reprezinta apa care era retinuta subcutanat de catre corp si nu grasimea.

Ca regula generala, structura numarului total de calorii trebuie sa fie in felul urmator:

70-75% – grasimi;
    20-25% – proteine;
    5%, in limita a 30-40 de grame – glucide;

Alimente permise:
    Carne: toate tipurile de carne, majoritatea mezelurilor (este recomandat sa cititi bine eticheta, intrucat unele pot contine glucide ascunse);
    Lactate: branza feta, unele tipuri de cascaval, branza Gouda, branza topita, telemea;
    Oua: toate tipurile de oua;
    Legume: ceapa, varza, salata verde, rosii, ridichi, etc.

Prin urmare, planul alimentar pentru azi este in felul urmator:
    MD - cafea neagra
    P - ciorba de porc acrisoara
    - pastrama de porc
    C - iaurt grecesc cu o manuta de migdale

Inregistrat
    27.07.2011

Implicit Re: Dieta Ketogenica

Mi-am modificat planul alimentar astfel incat sa fie mai multe grasimi. Cred ca voi mai adauga calorii din portionare.

Cafea - 300 grame, 3 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
    Ciorba de perisoare porc si vita light - 300 grame, 98.4 calorii, 4.2 proteine, 7.5 lipide, 3 carbohidrati, 0.6 fibre
    Iaurt grecesc 10% Olympus - 300 grame, 372 calorii, 15 proteine, 30 lipide, 10.5 carbohidrati, 0 fibre
    Cascaval afumat - 50 grame, 176.5 calorii, 11.2 proteine, 13.7 lipide, 1 carbohidrati, 0 fibre
    Branza telemea de vaca Hochland - 50 grame, 135 calorii, 7.5 proteine, 12 lipide, 0.4 carbohidrati, 0 fibre
    Migdale - 25 grame, 144.5 calorii, 5.3 proteine, 12.7 lipide, 4.9 carbohidrati, 3 fibre
    Masline negre - 30 grame, 34.5 calorii, 0.2 proteine, 3.2 lipide, 1.9 carbohidrati, 1 fibre
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    TOTAL: 1055 grame, 963.9 calorii, 43.4 proteine, 79.1 lipide, 21.7 carbohidrati, 4.6 fibre

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us