Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 32

Subiect: Uganda

Inregistrat
    01.10.2009

Implicit Re: Uganda

Pe masura ce o sa sa fac curat in poze o sa incerc sa pun cateva si aici.

Fotografiile sunt din parcul national Murchison Fall (cel mai mare ca suprafata din Uganda) si sunt din primul "game drive" din viata noastra.
    Fiecare parc pe care l-am vizitat in Uganda are o particularitate anume.
    Particularitatea lui Murchison Fqll sunt girafele.
    Girafe pe care nu mai aveam sansa sa le vedem in nici unul din parcurile viitoare. Si cum mie imi plac mult girafele (mi se par f amuzante) l-am batut la cap pe ghid si pe padurar o gramada incercand sa aflu daca vom vedea vreo girafa din apropiere.
    Nici unul nu s-a dat de gol si m-a masat sa ma bucur de girafele vazute de la cativa zeci de metri departare (noroc cu zoom ul aparatului) ca apoi sa ne duca intr-un loc unde ne-am trezit efectiv inconjurati de zeci de girafe la doar doi pasi de masina. Daca intindeam mana le atingeam. Parca eram un copil mic intr-o fabrica de dulciuri

Nu a fost un game drive pentru carnivori. Stiam ca rasfatul din punctul asta de vedere va veni in parcul urmator Queen Elisabeth) asa ca ne-am concentrat pe sutele de girafe, antilope, bivoli, elefanti, hipopotami etc.
    Iar preferatele mele au fost de departe micutele oribi care sunt niste antilope nitel mai mari decat un iepure mai serios.

http://imgur.com/a/Z35H4
    Ultima editare de adelat : 10.06.2015 16:03:13

Inregistrat
    30.04.2015

Sunt minunate pozele

Inregistrat
    01.10.2009

Citat Postat de ancalbu Vezi mesajul
    Sunt minunate pozele
    Multumesc frumos

Inregistrat
    01.10.2009

Daca Murchison Fall a fost locul unde am vazut girafele, Queen Elisabeth park era pe lista pentru leii care dorm in copac.
    Si am avut parte sa ii vedem inca de la prima noastra incercare.
    Si e o experienta nu gluma sa stai la 2_3 metrii de un copac in care dorm 6 lei.

http://imgur.com/a/AN1Wu

Am mai avut sansa sa ii vedem la inca 2 game drive-uri dupa cel din care am pus pozele de mai sus.

Inregistrat
    07.09.2009

Citat Postat de adelat Vezi mesajul
    Pe masura ce o sa sa fac curat in poze o sa incerc sa pun cateva si aici.

Fotografiile sunt din parcul national Murchison Fall (cel mai mare ca suprafata din Uganda) si sunt din primul "game drive" din viata noastra.
    Fiecare parc pe care l-am vizitat in Uganda are o particularitate anume.
    Particularitatea lui Murchison Fqll sunt girafele.
    Girafe pe care nu mai aveam sansa sa le vedem in nici unul din parcurile viitoare. Si cum mie imi plac mult girafele (mi se par f amuzante) l-am batut la cap pe ghid si pe padurar o gramada incercand sa aflu daca vom vedea vreo girafa din apropiere.
    Nici unul nu s-a dat de gol si m-a masat sa ma bucur de girafele vazute de la cativa zeci de metri departare (noroc cu zoom ul aparatului) ca apoi sa ne duca intr-un loc unde ne-am trezit efectiv inconjurati de zeci de girafe la doar doi pasi de masina. Daca intindeam mana le atingeam. Parca eram un copil mic intr-o fabrica de dulciuri

Nu a fost un game drive pentru carnivori. Stiam ca rasfatul din punctul asta de vedere va veni in parcul urmator Queen Elisabeth) asa ca ne-am concentrat pe sutele de girafe, antilope, bivoli, elefanti, hipopotami etc.
    Iar preferatele mele au fost de departe micutele oribi care sunt niste antilope nitel mai mari decat un iepure mai serios.

http://imgur.com/a/Z35H4
    Vai, ce frumuseti! Girafele au niste figuri... Si chiar ca e incredibil de verde, sa inteleg ca luna mai e potrivita pt o experienta de genul?

De lei nu mai zic nimic, sunt obsedata de feline. Cum pot sa stea acolo, lenesii!
    Ultima editare de MissSwan : 13.06.2015 12:56:42

Inregistrat
    01.10.2009

Citat Postat de MissSwan Vezi mesajul
    Vai, ce frumuseti! Girafele au niste figuri... Si chiar ca e incredibil de verde, sa inteleg ca luna mai e potrivita pt o experienta de genul?

De lei nu mai zic nimic, sunt obsedata de feline. Cum pot sa stea acolo, lenesii!
    In Uganda sunt doua sexoane ploioase: martie-mai si septembrie-octombrie. Cel din septembrie-oct este mai bogat in precipitatii.
    Deci sfarsitul lui mai ( cum am mers noi) era inca low season.
    Noi am ales sa riscam sa avem un pic de ploaie dar sa platim semnificativ mai putin pe excursie ( cam cu 2500-3000 de dolari mai putin pt amandoi.
    La sfarsit nu pot sa spun decat ca a fost o decizie excelenta. Nu a plouat nici macar o data ziua. Doar de 2 ori noaptea. Nu am avut probleme cu drumuri distruse de ploi. Si nici probleme cu vizibilitatea.
    Avantajele sunt ca pkatesti putin, ca nu sunt alti turisti, ai parcurile pt tine, te poti caza oriunde etc etc.
    nu recomand mijloc de sezon ploios dar recomand cu toata inima sf lui mai

Inregistrat
    07.09.2009

Citat Postat de adelat Vezi mesajul
    In Uganda sunt doua sexoane ploioase: martie-mai si septembrie-octombrie. Cel din septembrie-oct este mai bogat in precipitatii.
    Deci sfarsitul lui mai ( cum am mers noi) era inca low season.
    Noi am ales sa riscam sa avem un pic de ploaie dar sa platim semnificativ mai putin pe excursie ( cam cu 2500-3000 de dolari mai putin pt amandoi.
    La sfarsit nu pot sa spun decat ca a fost o decizie excelenta. Nu a plouat nici macar o data ziua. Doar de 2 ori noaptea. Nu am avut probleme cu drumuri distruse de ploi. Si nici probleme cu vizibilitatea.
    Avantajele sunt ca pkatesti putin, ca nu sunt alti turisti, ai parcurile pt tine, te poti caza oriunde etc etc.
    nu recomand mijloc de sezon ploios dar recomand cu toata inima sf lui mai
    Multumesc mult pentru informatii! Modul in care ai descris toata experienta asta chiar m-a impresionat. Nu era o tara pe lista mea, dar acum chiar mi-as dori sa ajungem si noi candva.

Inregistrat
    01.10.2009

Citat Postat de MissSwan Vezi mesajul
    Multumesc mult pentru informatii! Modul in care ai descris toata experienta asta chiar m-a impresionat. Nu era o tara pe lista mea, dar acum chiar mi-as dori sa ajungem si noi candva.

Nici la mine nu a fost o tara prea sus in bucket list pana in momentul in care m am apucat sa citesc despre ea.
    Mereu m am gandit ca merg la gorile in Rwanda si apoi safari in Kenya. Apoi cineva mi a zis ca daca prefer locurile mai putin turistice Kenya nu e deloc o alefere buna si ca ar trebui sa ma uit la Uganda. M am uitat si am fost cucerita

Daca va intereseaza o companie o recomand cu toata inima pe cea pe care am folosit o noi:

http://www.budgetsafarisuganda.com

Ghidul pe care l am avut Peter Egesa ne a facut vacanta de vis. Mare partedin amintirile frumoase i se datoreaza lui.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us