Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 13

Subiect: Cununie religioasa in post

Inregistrat
    29.12.2006

Question Cununie religioasa in post

Salutare,

Va doresc tuturor nunta faina, dupa plac!
    Am si eu o mare apasare. Nunta mea este in postul Sf. Petru si Pavel... si am incercat sa stabilim ora la biserica. Surprizaaa! Pana acum un refuz categoric (la biserica Greaca) si unul ambiguu... adica... mai vedem, ca e devreme... la biserica Cuvioasa Paraschiva. Problema mea este urmatoarea: vreau sa-mi fac invitatiile de nunta, pe care le-am ales si amanetat, dar nu pot trece textul!!!
    Daca sunteti sau ati fost in situatii similare, imi spuneti cum ati procedat? Noutatea este ca nu se mai obtine dispensa de la protopopie (sper ca nu am scris prostii), ci fiecare preot decide pentru biserica lui.

Va pup,
    Ciufi

Inregistrat
    28.09.2006

Implicit Re: nunta_in_post_cununie_religioasa

Eu stiu pe cineva care avea nunta programata in postul sf Pavel si nu a vrut nici un preot sa o cunune, si a amanat nunta pana pe 1 iulie. Noroc ca a gasit la acelasi restaurant liber.
    Banuiesc ca textul il scoti la imprimanta.Daca nu reusesti incercaca pancronex, cred ca se ocupa de asa ceva.
    Noi am gasit in centru, vis-a-vis de teatru o agentie in care scrisul invitiilor era gratuit.

Inregistrat
    21.08.2006

Wink Re: nunta_in_post_cununie_religioasa

Citat Postat de ciufi Vezi mesajul
    Salutare,

Va doresc tuturor nunta faina, dupa plac!
    Am si eu o mare apasare. Nunta mea este in postul Sf. Petru si Pavel... si am incercat sa stabilim ora la biserica. Surprizaaa! Pana acum un refuz categoric (la biserica Greaca) si unul ambiguu... adica... mai vedem, ca e devreme... la biserica Cuvioasa Paraschiva. Problema mea este urmatoarea: vreau sa-mi fac invitatiile de nunta, pe care le-am ales si amanetat, dar nu pot trece textul!!!
    Daca sunteti sau ati fost in situatii similare, imi spuneti cum ati procedat? Noutatea este ca nu se mai obtine dispensa de la protopopie (sper ca nu am scris prostii), ci fiecare preot decide pentru biserica lui.

Va pup,
    Ciufi
    Mergi miercuri, joi, vineri, sambata sau duminica la Biserica Sfintii Imparati si vb cu unul din preoti - nu cu parintele Mazare. Sunt sigura ca vei gasi intelegere. Nu cred ca ati facut-o intentionat. Si noi era sa patim la fel.
    La restaurant mai erau libere 23 iunie si apoi 14, 28 iulie. Mama vroia iunie, noi 14 iulie. Pana la urma am facut cum am vrut noi si mai tarziu am aflat ca 23 pica in post. Mamei i-a trecut supararea cand a aflat!
    Succes!Astept sa ne spui ce ai rezolvat!

Stefania Mihaela

Inregistrat
    29.12.2006

Unhappy Re: nunta_in_post_cununie_religioasa

Multumesc de sfaturi... M-am cam speriat dupa primul raspuns. Nu a fost ideea noastra cu nunta in post, ci o eroare a parintilor... Acum este prea tarziu sa modificam, asa ca vom merge dupa Paste sa vorbim si sper eu sa si rezolvam...
    V-am pupat,

Ciufi

Inregistrat
    21.08.2006

Thumbs up Re: nunta_in_post_cununie_religioasa

Citat Postat de ciufi Vezi mesajul
    Multumesc de sfaturi... M-am cam speriat dupa primul raspuns. Nu a fost ideea noastra cu nunta in post, ci o eroare a parintilor... Acum este prea tarziu sa modificam, asa ca vom merge dupa Paste sa vorbim si sper eu sa si rezolvam...
    V-am pupat,

Ciufi
    Eu cred ca se va rezolva! Eu acolo voi face cununia religioasa si imi place biserica foarte mult. Poti merge intr-o duminica pentru a asculta preotii cum canta.
    Succes!

Stefania Mihaela

Inregistrat
    03.03.2007

Citat Postat de kala_elena Vezi mesajul
    Eu cred ca se va rezolva! Eu acolo voi face cununia religioasa si imi place biserica foarte mult. Poti merge intr-o duminica pentru a asculta preotii cum canta.
    Succes!
    eu nu sunt tocmai din braila,m-am mutat in vara aici si te rog,spune-mi si mie unde e biserica Sf. Imparati Constantin si Elena!mersi

Inregistrat
    21.08.2006

Smile Re: nunta_in_post_cununie_religioasa

Biserica Sfintii Imparati este pe strada Scolilor, paralela cu Calea Calarasilor. Pe B-dul Independentei, cum mergi catre Republicii, Gara, prima intersectie, la stanga. Este in mijlocul strazii. In jurul bisericii se afla floraria Holy, Magazinul de incaltaminte Carla.

Stefania Mihaela

Inregistrat
    03.03.2007

Citat Postat de kala_elena Vezi mesajul
    Biserica Sfintii Imparati este pe strada Scolilor, paralela cu Calea Calarasilor. Pe B-dul Independentei, cum mergi catre Republicii, Gara, prima intersectie, la stanga. Este in mijlocul strazii. In jurul bisericii se afla floraria Holy, Magazinul de incaltaminte Carla.
    mersi mult!eram foarte curioasa unde este!am sa merg si eu acolo sa vad cum este slujba,pt ca ai zis numai lucruri bune despre ea!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us