Pagina 544 din 659 PrimulPrimul ... 44444494534542543544545546554594644 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 4.345 la 4.352 din 5266

Subiect: Sa acceptam sa invatam

Inregistrat
    31.01.2007

Implicit Re: sa acceptam sa invatam

"produsele trebuiesc scoase din sacosa"
    sau
    "produsele trebuie scoase din sacosa" ?

nici eu nu mai stiu care e faza cu "trebuie" asta!

Inregistrat
    09.07.2009

Citat Postat de paradise Vezi mesajul
    "produsele trebuiesc scoase din sacosa"
    sau
    "produsele trebuie scoase din sacosa" ?

nici eu nu mai stiu care e faza cu "trebuie" asta!
    Trebuie, e corect.

Inregistrat
    18.10.2007

Citat Postat de Faurica Vezi mesajul
    Trebuie, e corect.
    Dap. Nici macar nu exista in limba romana forma "trebuiesc" acceptata ca fiind corecta din punct de vedere gramatical:
    A trebui
    Verbul a trebui este invariabil în română, acest lucru însemnând că el are aceeași formă, indiferent de persoană sau de număr. Prin urmare, el se conjugă astfel: eu trebuie, tu trebuie, el trebuie, noi trebuie, voi trebuie, ei trebuie.

Nu există forma ei trebuiesc.

De reținut:

Noul Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (DOOM) acceptă acordul cu subiectul numai la persoana a III-a plural, pentru formele de perfect-compus, imperfect și viitor: ei au trebuit (nu ei a trebuit), ei trebuiau (nu ei trebuia), ei vor trebui (nu ei va trebui).

Exemplu incorect:
    „Trebuiesc reabilitate termic multe apartamente” (Vasile Blaga, Realitatea TV, 12 martie 2009)
    Forma corectă: trebuie.
    (http://infocampus.ro/2009/03/pastila...buieste-maxim/)
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Inregistrat
    07.02.2005

Citat Postat de CristinaMM Vezi mesajul
    Dap. Nici macar nu exista in limba romana forma "trebuiesc" acceptata ca fiind corecta din punct de vedere gramatical:
    A trebui
    Verbul a trebui este invariabil în română, acest lucru însemnând că el are aceeași formă, indiferent de persoană sau de număr. Prin urmare, el se conjugă astfel: eu trebuie, tu trebuie, el trebuie, noi trebuie, voi trebuie, ei trebuie.

Nu există forma ei trebuiesc.

De reținut:

Noul Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (DOOM) acceptă acordul cu subiectul numai la persoana a III-a plural, pentru formele de perfect-compus, imperfect și viitor: ei au trebuit (nu ei a trebuit), ei trebuiau (nu ei trebuia), ei vor trebui (nu ei va trebui).

Exemplu incorect:
    „Trebuiesc reabilitate termic multe apartamente” (Vasile Blaga, Realitatea TV, 12 martie 2009)
    Forma corectă: trebuie. (http://infocampus.ro/2009/03/pastila...uieste-maxim/)
    Am imbatranit, maica. Pe vremea mea era altfel.

Inregistrat
    18.10.2007

Nu-mi vine sa cred, ultima data s-a scris aici acum un an... .
    Eu insist totusi: nu va feriti sa scrieti substantivul copiii cu 3 i!!!! Radicalul acestui cuvant este copi, prin urmare pluralul nearticulat este copii, iar cel artciculat cu articol hotarat este copiii.
    Exemple: Am 2 copii. Copiii mei merg la gradinita.
    Aceeasi situatie in cazul substantivului fiu. Vecina mea are 3 fii. Fiii ei sunt plecati in strainatate.
    Revin la substantivul socru, direct cu exemple: Socrii mei stau in acelasi oras cu mine. Mergem rar in vizita la socri.
    Ca sa va verificati, inlocuiti acest substantiv cu parinte, nu cred ca ziceti: mergem rar in vizita la parintii.
    Ultima editare de CristinaMM : 15.01.2012 12:38:41
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam

Inregistrat
    17.02.2010

Citat Postat de CristinaMM Vezi mesajul
    Nu-mi vine sa cred, ultima data s-a scris aici acum un an... .
    Eu insist totusi: nu va feriti sa scrieti substantivul copiii cu 3 i!!!! Radicalul acestui cuvant este copi, prin urmare pluralul nearticulat este copii, iar cel artciculat cu articol hotarat este copiii.
    Exemple: Am 2 copii. Copiii mei merg la gradinita.
    Aceeasi situatie in cazul substantivului fiu. Vecina mea are 3 fii. Fiii ei sunt plecati in strainatate.
    Revin la substantivul socru, direct cu exemple: Socrii mei stau in acelasi oras cu mine. Mergem rar in vizita la socri.
    Ca sa va verificati, inlocuiti acest substantiv cu parinte, nu cred ca ziceti: mergem rar in vizita la parintii.

eu acum am descoperit acest topic
    ma apuc sa il rasfoiesc putin...stiu ca si eu am unele nelamuriri insa acum pe moment nu imi vin in minte...totusi macar stiu unde sa apelez in caz de ceva...

aaaaa...mi-am amintit...am avut o discutie cu miresicile de 2012: cum este corect sa scriem/spunem: "va asteptam la biserica la ora 13 si al restaurant incepand cu ora 14"...sau "...la orele 13 si incepand cu orele 14..."

eu zic ca ora 13 si ora 14 este corect...totusi multi folosesc orele 13.......
    este corect "orele"?

Inregistrat
    25.10.2009

Citat Postat de Roxynutza Vezi mesajul
    ma apuc sa il rasfoiesc putin...stiu ca si eu am unele nelamuriri insa acum pe moment nu imi vin in minte...totusi macar stiu unde sa apelez in caz de ceva...

aaaaa...mi-am amintit...am avut o discutie cu miresicile de 2012: cum este corect sa scriem/spunem: "va asteptam la biserica la ora 13 si al restaurant incepand cu ora 14"...sau "...la orele 13 si incepand cu orele 14..."

este corect "orele"?
    Noi pe invitatie am scris ora 13, eu cred ca asa este corect.

"Everything you do is based on the choices you make. It’s not your parents, your past relationships, your job, the economy, the weather, an argument, or your age that is to blame. You and only you are responsible for every decision and choice you make. Period!"

Inregistrat
    18.10.2007

Citat Postat de Roxynutza Vezi mesajul

este corect "orele"?
    NU este corect orele 13, pentru ca e doar o ora!
    Este corecta varianta: evenimentul va avea loc intre orele 13 si 18, sa zicem.
    Nu reusesc sa inteleg de ce s-a incetatenit asta cu "orele 13", ca doar nu zicem "orele 9"...
    Citat Postat de andrea85 Vezi mesajul
    Noi pe invitatie am scris ora 13, eu cred ca asa este corect.
    Asa este Andrea, ai dreptate!
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam

Pagina 544 din 659 PrimulPrimul ... 44444494534542543544545546554594644 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us