Pagina 586 din 659 PrimulPrimul ... 86486536576584585586587588596636 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 4.681 la 4.688 din 5266

Subiect: Sa acceptam sa invatam

Inregistrat
    18.10.2007

Implicit Re: sa acceptam sa invatam

Citat Postat de evenstar Vezi mesajul
    Da, si mie imi place cum vorbesc cei printre care locuiesc acum - e si nu e ardeleneste, adica e un grai ardelenesc fara elementele maghiare. Si cei de acasa au senzatia ca am luat deja putin accent, nu cuvinte deocamdata, doar intonatie si cadenta, dar presupun ca, la un moment dat, o sa ajung sa spun si eu "i-am zis la sotul meu" fara sa-mi dau seama
    Si continuarea o sa fie: "si el mi-o raspuns ca..." .
    Andrada
    Cezara
    Sa acceptam sa invatam
    O colica, doua colici, articulat: COLICILE

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de CristinaMM Vezi mesajul
    Si continuarea o sa fie: "si el mi-o raspuns ca..." .
    Da, asa ceva, desi astia "ai mei" vad ca vorbesc destul de mult cu perfectul simplu, m-am mirat si eu foarte tare la inceput, deci probabil ca ar fi ceva de genul: "ii spusei la sotul si el imi raspunse ca..."

Inregistrat
    15.04.2009

Mă bag și eu în discuția voastră, dacă mă primiti!
    Perfectul simplu se folosește corect atunci când se referă la o acțiune care s-a petrecut cu puțin timp în urmă.
    Este cel mai potrivit timp pentru a reda astfel de acțiuni și nu este deloc regional, dar ce să-i faci, în țărișoara noastră, dacă vorbești cu perfect simplu ești catalogat țăran sau oltean, din păcate!

Inregistrat
    22.10.2007

Citat Postat de cristina_c Vezi mesajul
    Mă bag și eu în discuția voastră, dacă mă primiti!
    Perfectul simplu se folosește corect atunci când se referă la o acțiune care s-a petrecut cu puțin timp în urmă.
    Este cel mai potrivit timp pentru a reda astfel de acțiuni și nu este deloc regional, dar ce să-i faci, în țărișoara noastră, dacă vorbești cu perfect simplu ești catalogat țăran sau oltean, din păcate!
    Cristina, daca te gandesti la varsta Universului poate se aplica teoria ta, dar nu cred ca "anu' trecut cand veni vara-mea din America" este "o actiune care s-a petrecut cu putin timp in urma". Stiu si eu teoria, nu despre asta vorbeam. In plus, din punctul meu de vedere, a fi oltean sau taran nu mi se pare o jignire, nu inteleg de ce toata lumea priveste asa lucrurile, de parca ar trebui sa fim toti bucuresteni de vita nobila. Eu sunt jumate olteanca (ba chiar mai mult, daca ma gandesc ca si in familia maica-mii erau jumate olteni) si m-am mutat de bunavoie la tara, acu' tocmai facui o pauza de la plantat ceapa, nu ma ofensez deloc daca mi se spune ca-s taranca si olteanca.
    Dar serios, ar fi nefiresc sa nu existe graiuri regionale, regionalisme, accente regionale si nu vad ce e rau in asta. Nu e cazul nici sa ne sangereze urechile cand auzim o exprimare de genul "i-am spus la sotul", ca e evident regionala, dar nici sa demonstram ca de fapt asa e corect si greseste Academia Romana. Ce, credeti ca daca ajungeti in Liverpool o sa auziti toti oamenii vorbind ca profa de engleza din liceu?

Inregistrat
    15.04.2009

Cristina, daca te gandesti la varsta Universului poate se aplica teoria ta, dar nu cred ca "anu' trecut cand veni vara-mea din America" este "o actiune care s-a petrecut cu putin timp in urma". Stiu si eu teoria, nu despre asta vorbeam. In plus, din punctul meu de vedere, a fi oltean sau taran nu mi se pare o jignire, nu inteleg de ce toata lumea priveste asa lucrurile, de parca ar trebui sa fim toti bucuresteni de vita nobila. Eu sunt jumate olteanca (ba chiar mai mult, daca ma gandesc ca si in familia maica-mii erau jumate olteni) si m-am mutat de bunavoie la tara, acu' tocmai facui o pauza de la plantat ceapa, nu ma ofensez deloc daca mi se spune ca-s taranca si olteanca.
    Dar serios, ar fi nefiresc sa nu existe graiuri regionale, regionalisme, accente regionale si nu vad ce e rau in asta. Nu e cazul nici sa ne sangereze urechile cand auzim o exprimare de genul "i-am spus la sotul", ca e evident regionala, dar nici sa demonstram ca de fapt asa e corect si greseste Academia Romana. Ce, credeti ca daca ajungeti in Liverpool o sa auziti toti oamenii vorbind ca profa de engleza din liceu?
    Perfectul simplu se referă la o acțiune petrecută cu maximum 24 de ore înainte, asta ziceam
    Pe mine nu mă deranjează absolut deloc, era o remarcă pe care o făceam, adică așa am observat.
    Iar în ceea ce privește regionalismele, sunt total de acord cu ele, ține de specificul zonei, până una, alta.
    Și, totuși, la București nu se dă ora exactă în exprimare, nu că aș fi eu vreo expertă, dar e un Turnu Babel, de fapt (părerea mea)!
    Sunt absolut convinsă că nici englezii, nici francezii nu învață la înaltele lor școli gramatica pe care o studiem noi!

Inregistrat
    22.10.2007

Perfectul simplu se referă la o acțiune petrecută cu maximum 24 de ore înainte, asta ziceam
    Pe mine nu mă deranjează absolut deloc, era o remarcă pe care o făceam, adică așa am observat.
    Iar în ceea ce privește regionalismele, sunt total de acord cu ele, ține de specificul zonei, până una, alta.
    Și, totuși, la București nu se dă ora exactă în exprimare, nu că aș fi eu vreo expertă, dar e un Turnu Babel, de fapt (părerea mea)!
    Sunt absolut convinsă că nici englezii, nici francezii nu învață la înaltele lor școli gramatica pe care o studiem noi!
    Am crezut ca vorbeai despre ce scrisesem eu inainte (ca eu eram aia cu perfectul simplu)
    Da, in Bucuresti pe strada cred ca intalnesti o gramada de aberatii lingvistice si gramaticale, nu cred ca e un reper. Spuneam doar ca nu inteleg de ce e o jignire sa ti se spuna oltean, moldovean, ardelean, mai ales daca esti.
    Ultima editare de evenstar : 25.04.2012 10:33:00

Inregistrat
    15.04.2009

Am crezut ca vorbeai despre ce scrisesem eu inainte (ca eu eram aia cu perfectul simplu)
    Da, in Bucuresti pe strada cred ca intalnesti o gramada de aberatii lingvistice si gramaticale, nu cred ca e un reper. Spuneam doar ca nu inteleg de ce e o jignire sa ti se spuna oltean, moldovean, ardelean, mai ales daca esti.
    Eu sunt o combinație, deci nu mă deranjează și nu am nicio problemă cu nimeni, din orice zonă ar fi.
    Mai mult mă deranjează persoane care se cred culte și scot pe gură niște lucrușoare
    Însă, cu timpul, am învățat să mă abțin să mai corectez pe cineva decât dacă știu că primește și îi este spre îndreptare.

Inregistrat
    22.10.2007

Eu sunt o combinație, deci nu mă deranjează și nu am nicio problemă cu nimeni, din orice zonă ar fi.
    Mai mult mă deranjează persoane care se cred culte și scot pe gură niște lucrușoare
    Însă, cu timpul, am învățat să mă abțin să mai corectez pe cineva decât dacă știu că primește și îi este spre îndreptare.
    Ei, doar nu crezi ca eu o corectez pe vanzatoarea de la minimarket daca face dezacorduri Dar nici nu cred ca ar trebui sa fie tabu, si oricine sa vorbeasca/scrie cum il taie capul, ca doar e democratie. Nici macar aici, pe forum. Pana la urma topicul acesta s-a nascut tocmai pentru a se discuta si a fi corectate niste greseli fara jigniri si "hard feelings", daca e cineva interesat si vrea sa citeasca, bine, daca nu, iar bine.

Pagina 586 din 659 PrimulPrimul ... 86486536576584585586587588596636 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us