Pagina 1878 din 1878 PrimulPrimul ... 8781378177818281868187618771878
Rezultate de la 15.017 la 15.023 din 15023

Subiect: Alaptatul

Inregistrat
    11.09.2012

Implicit Re: Alaptatul

Citat Postat de Mik02 Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns!
    Trebuie sa recunosc ca asteptam mesajul tau pentru ca am vazut ca esti foarte informata si ne dai link-uri cu informatii utile. Deci ar trebui sa ma informez mai bine despre atasarea corecta a copilului la san si sa nu ma mai stresez cu corectoare pentru mameloane si alte nebunii.
    Multumesc inca o data!
    Buna! Daca nu poate la inceput sa se ataseze si sa suga, foloseste protectii de silicon, ai grija sa fie marimea buna pt sanii tai. Eu am folosit de la Avent primele trei luni, apoi am renuntat treptat, cam intr-o saptamana, iar de atunci alaptez fara probleme (avem 10 luni jumatate). Daca ajungi sa le folosesti, incearca sa renunti cat mai repede la ele, cred ca daca reuseam sa renunt la ele mai repede, poate scapam de suplimentul de lapte praf de seara. E adevarat ca mananca mai greu cu ele decat ar manca fara ele la un san cu mamelon normal, dar decat deloc... Pt noi au fost salvatoare, altfel nu reuseam sa alaptez, cu mamelon plat la ambii sani, bebe pur si simplu scapa sanul din gurita.

Inregistrat
    11.11.2011

Crisbel, ai pus punctul pe i: "atasare corecta". Pentru ca asa se va forma mai repede si sfarcul problema.
    Eu mai trageam de sfarcul plat inainte de conectare ca sa nu fie chiar plat-plat dar tot a fost problematic din cauza ca aveam si am si-acum sanii mari. Biiig boobs. Inconvenient major cand bebe e mic cu gurita mica asa ca am alaptat la orizontala, cu "modelat" sanul ca sa prinda bine bebe.
    Cu toata lupta asta si cu un bebe mancacios (si acum, la 2,3 ani, ar sta toata ziua la san, spre disperarea tuturor inafara de a mea) n-am avut ragade deloc. Da, m-au durut in prima luna pana s-a acomodat zona cu suptul des dar nu am avut rani.
    Cred totusi ca si bebe m-a ajutat (am vazut efectiv cum a aspirat sanul in gurita prima oara cand s-a intalnit cu el). Oricum, sunt si alte pozitii de alaptat decat cea clasica http://mamalapte.ro/7-pozitii-de-alaptare/

Pentru mine atasatul corect e similar cu modul in care calca o roata. Prima data marginea de jos a aureolei pe buza de jos a copilului, partea cu sfarcul ajunge adanc in gurita si ce ramane, marginea de sus a aureolei pe buza de sus a copilului.

ch048-1-large.jpg

Inregistrat
    05.01.2012

Citat Postat de crisbel Vezi mesajul
    Buna! Daca nu poate la inceput sa se ataseze si sa suga, foloseste protectii de silicon, ai grija sa fie marimea buna pt sanii tai. Eu am folosit de la Avent primele trei luni, apoi am renuntat treptat, cam intr-o saptamana, iar de atunci alaptez fara probleme (avem 10 luni jumatate). Daca ajungi sa le folosesti, incearca sa renunti cat mai repede la ele, cred ca daca reuseam sa renunt la ele mai repede, poate scapam de suplimentul de lapte praf de seara. E adevarat ca mananca mai greu cu ele decat ar manca fara ele la un san cu mamelon normal, dar decat deloc... Pt noi au fost salvatoare, altfel nu reuseam sa alaptez, cu mamelon plat la ambii sani, bebe pur si simplu scapa sanul din gurita.
    Multumesc mult pentru sfaturi. Am inceput sa ma informez despre atasarea corecta la san si sper sa ma descurc cand vine bebe. O zi frumoasa!

Inregistrat
    09.03.2009

Citat Postat de Mik02 Vezi mesajul
    Multumesc mult pentru sfaturi. Am inceput sa ma informez despre atasarea corecta la san si sper sa ma descurc cand vine bebe. O zi frumoasa!
    Just in case, cauta un consultant in alaptare la care sa poti apela daca vei simti nevoia unui ajutor prezent la inceput. Nastere usoara!

Inregistrat
    03.01.2007

Buna ziua!ce imi recomandati pt stimularea lactației?avem o luna si nu se satura in plus sânii nu sunt plini ca la primul copil.ce imi recomandati va rog.Multumesc.

Inregistrat
    04.09.2008

Citat Postat de dani19_10dani Vezi mesajul
    Buna ziua!ce imi recomandati pt stimularea lactației?avem o luna si nu se satura in plus sânii nu sunt plini ca la primul copil.ce imi recomandati va rog.Multumesc.
    pentru stimularea lactatiei poti sa folosesti ceai de chimen si anason (la 1.5 litri de apa eu puneam o lingurita de chimen si 2 de anason), fenugreek, more milk plus si cate or mai fi ca daca dai un search pe google sigur gasesti. ultimele 2 nu le-am incercat, insa stiu persoane care le-au folosit si au fost multumite. la mine a functionat cu succes ceaiul de chimen & anason de fiecare data.
    in plus ar trebui sa mananci, sa bei multa apa, 2-3 litri pe zi si, bineinteles, odihna cat mai multa(pe cat posibil...)
    in ce priveste sanii, am facut aceeasi constatare nu fara sa ma sperii si eu. nu s-au mai umflat, nu au mai explodat, nu a mai existat durere, zici ca ieri alaptasem ultima oara. am facut o saptamana cura de ceai de chimen & anason insa deja produceam mai mult decat cererea asa ca m-am oprit. copilul uda scutece in ritm normal, era multumit si sugea in acelasi ritm si se simtea ca trage chiar daca sanul parea a fi gol. am trecut repede peste si am realizat ca nu trebuie sa fie ca prima data ca sa fie lapte.
    mai sunt si puseele de crestere cand copilul sta la san mai mult si mereu ai impresia ca e gol - plus minus niste zile in jurul varstei de 7-10 zile, 2-3 saptamani, 4-6 saptamani, 3 luni, 4 luni , 6 luni si 9 luni.

Inregistrat
    08.01.2009

in plus, dupa o anumita varsta, stiam de 3 luni, dar nu e nimic batut in cuie, fiecare organism e unic, laptele nu se mai formeaza inainte de mese, ci exact dupa ce incepe sa suga copilul. sanii moi sunt un alt motiv pt care multe femei renunta la alaptat, asta, pe langa faptul ca nu au suficiente informatii legate de alaptare.

Pagina 1878 din 1878 PrimulPrimul ... 8781378177818281868187618771878

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us