Pagina 1 din 1878 12311511015011001 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 15023

Subiect: Alaptatul

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Alaptatul

zic eu prima de alaptat pt ca eu m-am lovit cu capul de problema asta...
    normal ca am vrut sa alaptez la san ca beneficiile pt bebe dar si pt mama sunt de necontestat....
    acum in cazul meu pt ca am facut cezariana laptele a venit mai greu si mai putin la inceput asa ca petita a tb sa manance si ceva lapte praf.. pt ca nu eram informata de cum trebuie sa o alaptez corect si la inceput nu mi-au explicat am facut rani si acum cand alaptez imi curg lacrimile de durere si am capatat o frica sa ii dau sanul si am retineri cand tb sa i-l bag in gura.... am rabdare si sper ca facem progrese pt ca bebe merita sa manance ce e mai bun...
    incercati sa aflati daca maternitatea in care o sa nasteti are cursuri de alaptat la municipal aveau dar n-am stiut... si atunci buimacita si obosita n-am apucat sa invat tare multe

Inregistrat
    22.10.2006

Implicit Re: Alaptatul

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    normal ca am vrut sa alaptez la san ca beneficiile pt bebe dar si pt mama sunt de necontestat....
    acum in cazul meu pt ca am facut cezariana laptele a venit mai greu si mai putin la inceput asa ca petita a tb sa manance si ceva lapte praf.. pt ca nu eram informata de cum trebuie sa o alaptez corect si la inceput nu mi-au explicat am facut rani si acum cand alaptez imi curg lacrimile de durere si am capatat o frica sa ii dau sanul si am retineri cand tb sa i-l bag in gura.... am rabdare si sper ca facem progrese pt ca bebe merita sa manance ce e mai bun...
    incercati sa aflati daca maternitatea in care o sa nasteti are cursuri de alaptat la municipal aveau dar n-am stiut... si atunci buimacita si obosita n-am apucat sa invat tare multe
    Sfat: respecta cu strictetze orele de masa si timpul de supt al copilului. In rest masaj cu miere de albine si tampoane cu ceai de musetzel.

Inregistrat
    07.02.2005

Acum am reusit sa vorbesc si eu cu cumnatica mea, desi ea a nascut in franta si a facut o gramada de cursuri, nici ea nu a stiut si inca are probleme cu Alexandra cu alaptatul. Abia azi moasele/asistentele au incercat s-o ajute si sa o invete cu alaptatul pt ca incepuse sa slabeasca Alexandra. Inca nu a rezolvat aceasta problema, se pare ca pana acum francezii nu mai alaptau la san, pt ca mi-a spus ca nu stiau nici asistentele prea bine cum sa procedeze, asta este parerea ei.
    Deci cum trebuie procedat? In primele zile de la nastere pana se invata si BB cu sanul si incepe sa vina si lapticul?

Inregistrat
    10.07.2006

Am mai zis ca si eu am avut probleme la inceput, dar mi-au trecut repede, oricum aveam o tensiune in sini de imi venea sa ma sui pe pereti , furia laptelui ii zice. Secretul consta in urmatoarea tehnica: bebe trebuie sa apuce bine sfircul cu toata gurita si tu sa tii corect sinul, adica sa il tii de dedesupt ca sa nu atirne greu si sa il scape din gurita. O sa vezi ca dupa ce iti trece bubita o sa fie o placere sa o alaptezi, eu si acum o alaptez desi are 1 an.

VALEN intrebare : am 36 de ani ..cat de recomadat este pe la cam 39 ,cam atunci vreau sa fac copilul deocamdata acum nu pot, nastere pe cale natural ai idee ?

o alta intrebare este : te referi la spitalul municipal ala de la eroilor din bucuresti cumva?
    Sa traiesti frumos este tot ceea ce poti face ptr tine ca om .

Inregistrat
    07.02.2005

Smile Re: Alaptatul

la municipal am nascut si eu. la inceput am avut si eu ceva probleme, asistentele mi-au explicat o singura data si atunci asa din fuga, ca sa explice cat mai multor fete, daca erai buimacita nu prindeai nimic, si eu la inceput am avut ceva dureri, insa nu am facut rani..dar mai dau din cand in cand cu glicerina si e totul ok...acum se mai joaca si trage mai tare daoar atunci ma mai doare in rest noi suntem bine

Inregistrat
    25.06.2006

Citat Postat de valen Vezi mesajul
    te cred sincer ca ai dureri ,rani...........nu am experimentat pe propria piele sa ti spun din propria mi exp,insa stiam ...........cel mai bine e sa te "mulgi"...........imi scapa acum cum se numeste "chestia".............si trebuie sa tratezi cu blandete ranile.......riscurile unei infectii sunt destul de crescute......ai vb cu medicul ce e de facut??

ps>> stiu ca tre sa te ungi cu nush ce creme.........dc vrei ma informez.......imi sun un prieten care e medic........si are o fetitza de 5 luni,iar sotia lui a trecut prin aceeleasi pb cu alaptatul...........sau te pun in leg cu el ...........

Inregistrat
    20.04.2006

Am auzit si eu de problemele cu sanii,prietenei mele nu i-a folosit nici o crema,o dureau ingrozitor.I-a trecut cam dupa 2 sapt.

Pagina 1 din 1878 12311511015011001 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us