Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 85

Subiect: Cununie civila la biserica?

Inregistrat
    11.01.2007

Implicit Re: Cununie civila la biserica?

Citat Postat de sste1711 Vezi mesajul
    da, dar cum? n-ar fi o idee rea

trimitem un mail

Inregistrat
    25.02.2007

Am trimis eu mail, dar mi-au raspuns sec:

"Conform art.27 alin.1 al Legii privind actele de stare civila...casatoria se incheie la sediul autoritatii administratiei publice locale(la serviciul de Stare Civila).....exceptie facand situatiile in care unul dintre soti nu se poate deplasa.

Cu stima,
    Ursachi Simona ofiter de stare civila"

Asa incat trageti concluziile... nu a spus clar "nu se poate", asa ca eu ca o romanca veritabila inteleg ca "exceptie" inseamna "pila"... In fine, punctele alea de suspensie lasa loc de ...

Alte pareri?

Inregistrat
    15.02.2007

Citat Postat de ioana_taranu Vezi mesajul
    Am trimis eu mail, dar mi-au raspuns sec:

"Conform art.27 alin.1 al Legii privind actele de stare civila...casatoria se incheie la sediul autoritatii administratiei publice locale(la serviciul de Stare Civila).....exceptie facand situatiile in care unul dintre soti nu se poate deplasa.

Cu stima,
    Ursachi Simona ofiter de stare civila"

Asa incat trageti concluziile... nu a spus clar "nu se poate", asa ca eu ca o romanca veritabila inteleg ca "exceptie" inseamna "pila"... In fine, punctele alea de suspensie lasa loc de ...

Alte pareri?
    daaa, e interpretabil raspunsul...eu una deduc ca se poate...oricum pila si banul pot face orice la noi...

Am vazut intamplator fotografii de la o cununie civila care a avut loc in Gradina Botanica din Iasi in 2003. Daca atunci a fost posibil, nu vad de ce n-ar fi si acum. Cu siguranta costa si trebuie vorbit cu cine trebuie.

Inregistrat
    05.02.2007

Si eu cred acelasi lucru.... Si am tot auzit de nunti oficiate inafara sediului starii civile, chiar si in alte judete... doar legea este aceesi peste tot, deciii

Inregistrat
    30.01.2007

In concluzie se poate cu interventii!banuiesc ca "taxa" e destul de mare pt ca ofiterul de stare civila sa motiveze convingator ca unul din soti nu s-a putut deplasa decat...pana in gradina botanica sau pe pontonul ciric. e cam complicat dupa parerea mea,si cam costisitor,dar daca vreti neaparat...mai degraba credca e complicat cu certificatul prenuptial valabil 24 de ore...eu si iubi aveam amandoi medicii de familie in buc,dar am rezolvatb usor la policlinica mare,
    Ultima editare de mitzura : 21.03.2007 15:41:55

Inregistrat
    02.11.2006

Buna fetelor.

Eu am nunta in Roman, dar acum logodnicul meu sta in Iasi si eu in Bucuresti Asta-i treaba deocamdata..
    In fine...si noi vroiam sa facem cununia civila la biserica, sa scapam de-un drum. Si a fost socrela si s-a interesat (se si cunoaste cu doamna de la starea civila din Roman) si raspunsul a fost ca se poate, fara nici o problema, dar trebuie platita o taxa de 700 ron.

Mie una mi s-a parut absolut nejustificata, asa ca...vom pleca de acasa cu o ora mai devreme, si vom ajunge si pe la Starea Civila.

Spor cu pregatirile!

Inregistrat
    15.02.2007

Citat Postat de RoxanneHellen Vezi mesajul
    Buna fetelor.

Eu am nunta in Roman, dar acum logodnicul meu sta in Iasi si eu in Bucuresti Asta-i treaba deocamdata..
    In fine...si noi vroiam sa facem cununia civila la biserica, sa scapam de-un drum. Si a fost socrela si s-a interesat (se si cunoaste cu doamna de la starea civila din Roman) si raspunsul a fost ca se poate, fara nici o problema, dar trebuie platita o taxa de 700 ron.

Mie una mi s-a parut absolut nejustificata, asa ca...vom pleca de acasa cu o ora mai devreme, si vom ajunge si pe la Starea Civila.

Spor cu pregatirile!
    700 ron??!!??!! da ce, se deplaseaza ofiterul cu avionul pana la biserica??!!!

Pagina 2 din 11 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us