Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 85

Subiect: Cununie civila la biserica?

Inregistrat
    02.11.2006

Implicit Re: Cununie civila la biserica?

In nici un caz nu se va deplasa cu avionul...singura explicatie pe care o gasesc e ca au pus aceasta taxa super super mare ca sa nu fie solicitati prea des, si sa nu se plimbe ei de la o biserica la alta.

Desi Romanul nu e asa mare, si nici traficul nu e infernal. Dar....asta e.

Inregistrat
    13.02.2007

este enorm.
    Si eu am intrebat .. chiar am stabilit ca asa voi face insa taxa este de cel mult 250ron.
    cum aflu detalii cum va spun.. insa functie de fiecare primarie in parte..taxele pot sa difere asa ca...

Inregistrat
    04.01.2007

700 ron este enorm!Nu se merita!

Inregistrat
    25.02.2007

Deci pana la urma exista aceasta taxa si in Iasi? Mica, mare, dar macar stie cineva daca exista?

Intr-adevar 700RON e foarte mult, mi se pare o taxa complet nejustificata, desi sincera sa fiu ma asteptam la asa ceva. Daca stam sa ne gandim numai la costumatia mirelui si a miresei pentru starea civila... cel putin tot acolo ajungem (nu mai vorbim de pantofi, coafor, si toate celelalte...). Deci intr-un fel sa spunem ca ar merita...din punctul de vedere al timpului... si nu mai fuge lumea dintr-un loc in altul.

Pana la urma eu m-am gandit daca chiar imi doresc asta. Am alertat toata familia, pana la urma a spus socrul meu ca se duce si la Nechita daca asta ma face pe mine asa de fericita... . Dar ma gandesc totusi ca e un momenu unic s cand mergi la starea civila. Stiu ca dureaza totul f putin si e doar o formalitate, dar exista... si ma tem ca pe urma voi regreta ca nu am trecut si eu pe acolo.

In fine, acum eu sunt in strainatate de un timp si probabil voi mai sta si in continuare, si de asta mi-e un dor nebun de tara si ma apuca treburile astea cu parerile de rau...

Eu am cununia religioasa la 17:00, la Barboi, intr-o duminica. Ma gandeam sa pun starea civila pe la 15:00, ca sa am timp intre ele si de o sedinta foto ceva mai artistica. Si o sa ne imbracam in miri la starea civila desi am barfit asta ani de zile, insa eu simt ca asa trebuie sa fac...mireasa sunt doar o data si vreau sa profit de rochita la maxim...

Acum ramane problema cu decalarea programului la starea civila duminica, dar banuiesc ca asta se poate cu o mica-mare atentie .

Pana la urma sunt miresici care fac cununia civila la biserica?

Inregistrat
    13.02.2007

Eu o fac in biserica. Cu sau fara pile cu taxa sau fara taxa .. asa am stabilit si asa are sa ramina. Daca nu vor de "buna voie" actionez cu pile si tot fac asa cum vrem noi.
    Nu am intrat prea mult in detalii la primarie pentru ca mai este vreme..

Inregistrat
    20.03.2007

stiti cumva pana la ce ora se oficiaza casatoriile la starea civila?

Inregistrat
    04.01.2007

Citat Postat de biutzaxx Vezi mesajul
    Intra pe site-ul primariei Iasi si gasesti acolo tot ce-ti trebuie.Cauta pe google si-ti apare site-ul lor.

Inregistrat
    05.02.2007

Citat Postat de biutzaxx Vezi mesajul
    Pana la ora 16 sambata, din ceea ce stiam eu.

Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us