Pagina 50 din 50 PrimulPrimul ... 40484950
Rezultate de la 393 la 396 din 396

Subiect: Bani sau cadouri?

Inregistrat
    22.01.2012

Implicit Re: Bani sau cadouri?

Nu stiu daca mai este cineva pe aici...
    Saptamana viitoare merg la un botez. Este restrans, prieteni buni si familie, la restaurant. Cat ar trebui sa dau? Eu vreau sa dau pentru ca stiu ca este pentru micut si nu are rost sa cumpar ceva ce ar putea sa aiba sau sa primeasca de la altcineva. Mamica lui mereu ii ia cate ceva. Deci pentru un cuplu cat ar fi sa dam. Nu stiu cat este meniul si nici nu vreau sa intreb.
    Am citit ce s-a mai scris insa mesajele sunt vechi.

Inregistrat
    20.09.2010

Citat Postat de lara2012 Vezi mesajul
    Nu stiu daca mai este cineva pe aici...
    Saptamana viitoare merg la un botez. Este restrans, prieteni buni si familie, la restaurant. Cat ar trebui sa dau? Eu vreau sa dau pentru ca stiu ca este pentru micut si nu are rost sa cumpar ceva ce ar putea sa aiba sau sa primeasca de la altcineva. Mamica lui mereu ii ia cate ceva. Deci pentru un cuplu cat ar fi sa dam. Nu stiu cat este meniul si nici nu vreau sa intreb.
    Am citit ce s-a mai scris insa mesajele sunt vechi.
    Si eu merg in mai la un botez...vroiam sa te intreb cum ai procedat pana la urma? cam cat se da pt petrecerea la restaurant?

Inregistrat
    05.08.2006

Cred ca regulile au ramas la fel: meniul de la restaurant x 2, eventual se adauga aproximarea celor suplimentare (foto, decor, etc., desi nu cred ca e o regula, nu e datoria invitatilor sa plateasca ursitoarele si dj-ul) si ceva in plus pentru cel mic (cred ca minim 100lei suplimentar), care se presupune ca ramane, dupa plata cheltuielilor, datoriilor .
    Daca e masa acasa, in mediu restrans, se poate da mai putin, se pot da doar cadouri, eventual. Apoi mai conteaza si cat de apropiat esti de parintii micutului sau nasii (depinde cine te-a invitat). Un botez e o cheltuiala oricum maricica, ideal e sa fie taiate cheltuielile inutile, de moft, ca sa nu se sperie mesenii, la momentul darului...

Pana acum am fost la doua botezuri. La primul, facut acasa am facut un cadou (poate cam mic), iar la al doilea, la restaurant am lasat bani (probabil cam mult). Din ce am citit pe aici, sper sa fiu mai exacta pe viitor, desi banii sunt pentru copil si nu conteaza suma.

Pagina 50 din 50 PrimulPrimul ... 40484950

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us