Pagina 3 din 73 PrimulPrimul 123451353 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 577

Subiect: Pregatirile miresicilor din Vaslui

Inregistrat
    13.06.2007

Implicit Re: Nunta in Vaslui

Citat Postat de finica Vezi mesajul
    Buna Alinutza. Vreau sa stiu ce obiceiuri sunt in zona Vasluiului, de la gatitul miresei si pana la dezgatit. De exemplu, ce indatoriri au nasii, cum se pleaca cu mirii de acasa (de unde se ia mireasa, mirele), ce trebuie facut la biserica (ce trebuie servit in timpul si dupa slujba) si ce trebuie facut la petrecere (se joaca gaina, sau mai stiu eu ce alta vietuitoare?) si alte chestii dintr-astea. Si cel mai important cat ar "trebui" sa dea nasii la o nunta. Mentionez ca nu e chiar in Vaslui, e in comuna Bogdana. Ma poti ajuta cu ceva informatii? Multumesc mult.
    am sa le iau pe rand dar m-a amuzat tare partea cu vietuitoarele
    asa... din cate stiu eu sunt cam aceleasi obiceiuri cam de peste tot... dak mirii sunt din acelasi oras/sat... mirele merge si ia nasii de acasa dupa care merg la mireasa... nasa gateste mireasa (de obicei nasa cumpara voalul coronita si esarfa sau palaria de dezgatit) se boceste bine si apoi se merge la biserica... nasii impreuna in fata si mirii separat condusi de cavaleri/domnisoare... la biserica e la fel k peste tot... stai si te plangi de durere de spate (glumesc) doar k nasii platesc preotul

la restaurant inainte de a se servi aperitivele se merge latoae mesele - mirii nasii si parintii... si apoi party

a, ajuns si la vietuitoare ... din cate stiu eu in zona inca se mai joaca gaina .. ospatarul sau soacra mare iti aduce gaina gatita iar nasul tre sa plateasca pentru ea dupa care se papa

la dezgatit k in orice loc... nasa dezgateste mireasa si gateste o domnisoara

cam asta e... dak mai ai vre-o intrebare nu ezita sa mi-o adresezi

Inregistrat
    25.06.2007

Am o nelamurire referitoare la plecatul de acasa spre biserica. Nasii merg in fata, mirii vin dupa ei insotiti de cavalerul si domnisoara de onoare. Bun, asta-i clar. Ce vreau sa stiu eu e cine duce lumanarile pana la biserica? Si apropo de biserica, ai idee cat se mai da acolo la preot, la dascal? Si inca ceva, la faza cu bocitul, cine trebuie sa boceasca? Sper ca nu eu.

Inregistrat
    30.01.2007

Am o nelamurire referitoare la plecatul de acasa spre biserica. Nasii merg in fata, mirii vin dupa ei insotiti de cavalerul si domnisoara de onoare. Bun, asta-i clar. Ce vreau sa stiu eu e cine duce lumanarile pana la biserica? Si apropo de biserica, ai idee cat se mai da acolo la preot, la dascal? Si inca ceva, la faza cu bocitul, cine trebuie sa boceasca? Sper ca nu eu.
    Voi chiar vreti sa bociti?Presupun ca in cazul asta nu mai trebuie machiaj de un milion jumate...

Inregistrat
    05.02.2007

Pana la biserica lumanarile sunt duse de cavalerii de onoare. In biserica, pe toata perioada slujbei sunt tinute de nasi, iar dupa sunt preluate de miri, pana la restaurant.

In legatura cu bocitul.... mmmmmmmm, doar daca tineti neaparat. La mine nu a bocit nimeni.

Inregistrat
    13.06.2007

are drepatate alibd cu lumanarile,,,
    glumeam la faza cu bocitul
    maica-mea boceste de cand i-am zis k ma marit si... tot asa... cand vede rochia boceste... si ma indoiesc k la gatit nu o sa boceasca oricat as indopao eu cu pastile
    e mai emotiva din fire si sunt si singura la parinti... deci... tre s-o intelegem...

la biserica din cate stiu eu in jur de 2,5 3 mil se da... sau cel putin asa stiu eu

Inregistrat
    05.02.2007

Citat Postat de alinutza20 Vezi mesajul
    are drepatate alibd cu lumanarile,,,
    glumeam la faza cu bocitul
    maica-mea boceste de cand i-am zis k ma marit si... tot asa... cand vede rochia boceste... si ma indoiesc k la gatit nu o sa boceasca oricat as indopao eu cu pastile
    e mai emotiva din fire si sunt si singura la parinti... deci... tre s-o intelegem...

la biserica din cate stiu eu in jur de 2,5 3 mil se da... sau cel putin asa stiu eu

Hai bine, atunci trecem cu vederea! E de inteles...

Inregistrat
    13.06.2007

e belea maica-mea pe cuvant ... nush ce sa-i mai fac s-o opresc... parca e fantana arteziana
    nici dak plecam in palestina nu ma bocea atata... si faza e k oricum nu mai stau cu ea de ani buni ci cu barbate-meu... deci... eu nu vad mare lucru...da ea... ma omoara

bunicii mei au fost din apropiere, si eu mai merg din cand in cand la tara si stiu ca in zona preotii nu au taxa si se multumesc cu ce le dai, taxa de biserica este foarte putin, si din cate stiu eu acolo intradevar se respecta traditiile si obiceiurile, cred ca o sa fii nasica la o nunta foarte frumoasa.

Pagina 3 din 73 PrimulPrimul 123451353 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us