Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 9 la 16 din 63

Subiect: Meniul la restaurantele din Judetul Bacau

Inregistrat
    03.05.2007

Implicit Re: Meniu nunta

Ce nu mi-e mie foarte clar este ce oferi in meniul de nunta: ceva ce imi place mie sau ceva ce ar trebui sa placa si sa-i multumeasca pe participanti. Inteleg ca tate celelalte lucruri le fac dupa gustul meu- rochie, buchet, decoratiuni etc etc, insa cand vine vorba de mancare (si, eventual, de muzica), nu trebuie sa tinem cont si de asteptarile/preferintele invitatilor? Adica daca mie imi plac fructele de mare si fac un meniu pe baza de fructe de mare, cati vor sti sa aprecieze chestia asta? Prea putini, imi imaginez, pentru ca, sa fim seriosi, la o nunta iti vin oameni de toate nivelurile. La fel si cu muzica: daca mie imi place heavy metalul, ce fac, pun metal toata noaptea? Evident ca nu. La fel cum probabil ca nu as pune manele nici in ruptul capului, chiar dacamulti dintre invitati poate ar prefera asa ceva (sper totusi sa nu fie asa!!)
    Soacra mea (olteanca), de exemplu, face niste sarmale dementiale, dar ai mei, de la Bacau, nici nu au vrut sa auda de sarmale, ca au zis ca oamenii ar stramba din nas numai cand le-ar vedea
    Deci, ce le dam: ce vrem noi sau ce vor ei?

Inregistrat
    13.06.2007

Citat Postat de Petro79 Vezi mesajul
    Ce nu mi-e mie foarte clar este ce oferi in meniul de nunta: ceva ce imi place mie sau ceva ce ar trebui sa placa si sa-i multumeasca pe participanti. Inteleg ca tate celelalte lucruri le fac dupa gustul meu- rochie, buchet, decoratiuni etc etc, insa cand vine vorba de mancare (si, eventual, de muzica), nu trebuie sa tinem cont si de asteptarile/preferintele invitatilor? Adica daca mie imi plac fructele de mare si fac un meniu pe baza de fructe de mare, cati vor sti sa aprecieze chestia asta? Prea putini, imi imaginez, pentru ca, sa fim seriosi, la o nunta iti vin oameni de toate nivelurile. La fel si cu muzica: daca mie imi place heavy metalul, ce fac, pun metal toata noaptea? Evident ca nu. La fel cum probabil ca nu as pune manele nici in ruptul capului, chiar dacamulti dintre invitati poate ar prefera asa ceva (sper totusi sa nu fie asa!!)
    Soacra mea (olteanca), de exemplu, face niste sarmale dementiale, dar ai mei, de la Bacau, nici nu au vrut sa auda de sarmale, ca au zis ca oamenii ar stramba din nas numai cand le-ar vedea
    Deci, ce le dam: ce vrem noi sau ce vor ei?

parerea mea e ca facem cumva sa impacam si capra si varza...(parca asa era)... pentru k nu cred k ne putem gandi numai la noi si e foarte relevant exemplul dat de tine...
    cred k intr-o mausra trebuie analizata situatia la fiecare nunta in parte in privinta invitatilor... in masura in care vin invitati si cu fite si fara trebuie incercat si facut un meniu sa-i impace oarecum pe amandoua clase sociale... parerea mea...
    cat despre sarmale ... la mine n-or sa fie insa n-as avea nimic impotriva nici dak ar fi... nu stiu dak intradevar ar stramba cineva din nas dak le-ar vedea...

pupici

Inregistrat
    15.10.2006

Citat Postat de alinutza20 Vezi mesajul
    intru si eu in clubul acestor multe jmiresici din bacau
    deci draga petro... k tot noi suntem singure si pe aici (crek fetele din bacau nu se mai marita... si totusi eu de ce nu am gasit sala vara???) sa vb despre meniu...

intr-adevar nu prea au ce cauta sarmalutele in meniu... nu stiu de ce k mie nu mi se par deplasate dar pur si simplu nu se mai regasesc...

hai sa-ti spun despre meniul meu... orientativ binenteles k multe nu stiu nici eu... (oricum cand o sa-l am si eu listat o sa atasez o listuta)...
    - spre deosebire de toate nuntile cu salam rosii si cas (glumesc) eu o sa am la aperitiv un aperitiv cald format din creier pane, crochete si nsdemii de rulouri...
    -apoi va fi peste-pastrav mai exact probabil cu cartofi nature
    -si mai apoi doua fripturi... da nush din ce material

cam asta stiu eu deocamdata... si binenteles fff multa bautura cafea si prajituri
    pupici
    si la mine tot asa o sa fie! ultima friptura o sa fie mix grill (pui, porc si un carnacior ceva cu garnitura si salata)....si la bautura vin alb demisec fanta si cola whisky barbati si martini alb dame 2 cafele tort.....bineinteles fructe si prajituri ,alune,,,sper sa nu fi uitat ceva

Inregistrat
    28.06.2006

si mie vor sa-mi bage pe gat mix grill-ul asta , dar nu-i nici o problema , am eu ac de cojocul lor! nu vreau sa accept nici in ruptul capului doar 3 feluri pentru toata seara.prefer sa platesc in plus o garnitura si o salata si se fac 4 feluri.

Inregistrat
    13.06.2007

Citat Postat de lakra_c Vezi mesajul
    si mie vor sa-mi bage pe gat mix grill-ul asta , dar nu-i nici o problema , am eu ac de cojocul lor! nu vreau sa accept nici in ruptul capului doar 3 feluri pentru toata seara.prefer sa platesc in plus o garnitura si o salata si se fac 4 feluri.
    mare dreptate ai....
    la ce restaurant iti baga pe gat acest mix grill???

Inregistrat
    28.06.2006

Citat Postat de alinutza20 Vezi mesajul
    mare dreptate ai....
    la ce restaurant iti baga pe gat acest mix grill???
    la restaurantul Dumbrava ! asta a fost propunerea lor de meniu , dar ii fac eu sa se razgandeasca!

Inregistrat
    03.05.2007

Pai si eu zic la fel, doar 3 feluri toata noaptea e cam putintel si nu e indicat ca tocmai la nunta mea sa ma gandesc eu la siluetele invitatilor. Sa inteleg deci ca tu pui doua aperitive, unul cald si unul rece, sau care sunt cele 4 feluri, pana la urma?

Citat Postat de lakra_c Vezi mesajul

Inregistrat
    13.06.2007

normal k nu te gandesti la silueta lor... lasa-i sa manance sa se umfle
    eu am 4 feluri de mancare din care aperitiv cald... fara aperitiv rece cel putin din cate stiu eu... dar s-ar putea sa fie si ala.. .. peste si doua fripturi... cred k ajung...

le dai cu mixu lor in cap si tot se razgandesc
    pupici

Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us