Pagina 1 din 165 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 8 din 1315

Subiect: Traditii si obiceiuri de nunta la Galati

Question Cu sau fara acordeonist?

Ce parere aveti de cantatul din acordeon in casa inainte de plecare?
    Eu,initial, am exclus aceasta traditie; cand ma gandesc la acea persoana o asociez cu tiganii de la starea civila.Dar rudele mi-au zis ca e necesar, sa nu plecam in liniste "ca la mort".
    Astept parerile voastre!
    Pupici!

Inregistrat
    03.01.2007

Implicit Re: Cu sau fara acordeonist?

Citat Postat de andreea_sweet Vezi mesajul
    Eu,initial, am exclus aceasta traditie; cand ma gandesc la acea persoana o asociez cu tiganii de la starea civila.Dar rudele mi-au zis ca e necesar, sa nu plecam in liniste "ca la mort".
    Astept parerile voastre!
    Pupici!
    eu una nu cred ca este neaparat necesar,daca tie nu-ti place nu-i nici o problema e nunta ta si ti-o organizeszi cum vrei.la nunta mea eu voi avea.e decizia ta, faci cum iti place tie

Citat Postat de andreea_sweet Vezi mesajul
    Astept parerile voastre!
    Pupici!
    Eu personal nu voi avea acordeonist. Bine,....eu de fapt nu voi avea nici gatitul miresei, nici luat de acasa...etc.La noi nu sunt rude, doar tineri si colegi
    Dar ce vroiam sa spun este ca eu zic ca cel mai mult conteaza ce vrei tu: daca simti ca va fi un moment special in tot ritualul nuntii, fa-o!! Daca vei simti ca orice ar fi tu tot cu tigania vei asocia momentul, atunci renunta. Incearca sa nu faci nimic din ce vor ceilalti dar tu nu.
    Si e doar o parere, nu un sfat.

Inregistrat
    10.08.2006

aaaa.......aici am o problema mare NU VREAU ACORDEONIST! dar cica nu se poate fara (asta-i mama care e un stres ) BINE atunci daca vine il dau pe mut ,ii zic sa cante in gand sau mai bine il aduc cu zi inainte sa le cante la "fani'' si in ziua nuntii poate e deja ragusit

Inregistrat
    10.08.2006

aaaa.......aici am o problema mare NU VREAU ACORDEONIST! dar cica nu se poate fara (asta-i mama care e un stres ) BINE atunci daca vine il dau pe mut ,ii zic sa cante in gand sau mai bine il aduc cu zi inainte sa le cante la "fani'' si in ziua nuntii poate e deja ragusit

Inregistrat
    07.02.2005

Obligata de circumstante am avut acordeonist ....dragi miresici mi-a facut numai nervi, caci nu stia decat o melodie si aia stresanta, mai mult de jale nu de dans ....nu mai spun ca dupa ce canta 1 minut, jumate de ora pauza la sticla cu vin....am zis ca il dau afara....la hora miresei ....sincer mie imi place acest obicei, caci asa ne admira toti vecinii ...am rupt colacul, un minut de hora si la masini, si asta din cauza acordeonistului .....
    Daca totusi trebuie sa aveti acordeonist, va sfatuiesc din suflet sa il alegeti din cei care sunt la starea civila, caci intr-adevar cei de acolo stiu sa cante....noi acolo am dansat....mirele de bucurie m-a luat la dans in fata starii civile, caci le cantau cei de acolo bine rau....

Va multumesc ca mi-ati raspuns si sunt bucuroasa ca mai sunt mirese carora nu le place,asa nu mai cred ca e o ciudatenie de-a mea.Chiar daca noi locuim de aproape 2 ani impreuna, la "Ia-ti mireasa ziua buna" cred ca m-ar napadi emotiile, as plange, si nu as vrea sa-mi curga machiajul pe fata si sa am ochii rosii dupa.
    Oricum faza cu hora din fata blocului a sarit din schema de la inceput(ma amuz f copios cand vad asa ceva,in special in mijlocul strazii -nu o zic din rautate); mai ramane sa-i conving sa renuntam la acordeon,nici macar nu stiu unde gasesc unul.

parerea mea e faza cu acordeonul, cu gaina, cu ruptul colacilor in cap sunt traditii de la tzara... nu isi gasesc locul la noi la bloc, cu toate vecinele ascunse dupa perdele, stand la panda sa te comenteze. mie personal mi s-ar parea RIDICOL sa ma pun intr-o situatie de genul asta... asa ca nu o sa fac scenete in fata blocului, hore, s.a.
    NO WAY... dar e doar parerea mea.....

Pagina 1 din 165 1231151101 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us