Pagina 24 din 24 PrimulPrimul ... 14222324
Rezultate de la 185 la 192 din 192

Subiect: Nasi dezamagiti de fini

Inregistrat
    06.11.2008

Implicit Re: Nasi dezamagiti de fini

Eu cred ca ar trebui sa intelegem urmatoarea situatie: e normal ca, inainte de nunta, legaturile sa fie mai stranse, ca e vorba de pregatiri si de dorinta de a multumi pe toata lumea, sa nu existe reprosuri. Dupa nunta, logic, fiecare cu grijile, nevoile, problemele lui...
    Sa va povestesc concret!
    Eu mi-am cunoscut nasa la nunta. Sotul meu il cunostea pe nas si cand i-a propus, nici macar nu a ezitat, nici nu a vorbit cu nasa inainte, ne-a zis da si asa a ramas. Normal, ei fiind la Bucuresti, noi in Onesti, nu puteam sta de vorba sa punem tara la cale, ce si cum sa facem. Cred ca am fost o fina groaznica, am hotarat totul de una singura, nasa nu mi-a spus nimic. Sunt diferente mari intre noi, mai ales la capitolul financiar, dar nu am vrut sa abuzez si am pastrat totul in limita decentei, am zis eu (voal de 100 de ron, lumanarile 400, esarfa 30 ron). Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru astfel de oameni, nu mi-au impus nimic, m-au lasat sa fac cum vreau, sunt niste oameni deosebiti. De vorbit cu nasa, acum dupa nunta, mai vorbim la telefon. Ea are insa o fetita mica, nici nu stiu cand sa o sun sau nu... ideea e ca ne vedem la fel de rar, dar cand ne vedem e o placere sa stam de vorba, imi sunt foarte dragi si le suntem recunoscatori ca au fost alaturi de noi la nunta.
    In august anul acesta am cununat si noi. Cu fina mea am fost destul de apropiata, m-am oferit sa o ajut fara sa o sufoc, am lasat-o sa decida ce isi doreste pentru nunta ei, asa cum am facut si eu la nunta mea. Bineinteles ca am comunicat mult mai mult decat acum, dupa nunta. Sa recunoastem, nunta e o grija, fiecare vrea sa iasa bine si sa fie toti multumiti. Eu nu le reprosez ca nu mai vorbim de 5 ori pe saptamana, ca inainte. E acelasi lucru ca si cu nasii: cand ne vedem, ne simtim bine, vorbim, comunicam, ne face placere, nu e o obligatie. Ei inteleg ca noi muncim si avem grijile noastre, noi le intelegem problemele si faptul ca nu sunt legati de noi printr-o obligatie, ci printr-o prietenie, pe care ne dorim sa o pastram, si asta nu se poate intampla daca ne sufocam reciproc sau daca ne reprosam ca nu ne facem timp unii pentru altii.
    Anul viitor in august vom cununa iar, pe cea care mi-a fost colega de banca din clasa I. Sa dea Domnul sa iasa o nunta frumoasa, sa-i putem ajuta cu ce au ei nevoie, si sa ne simtim la fel de bine unii in compania altora cum ne-am simtit la fiecare intalnire, inainte si dupa ce ne-au spus sa-i cununam.
    Liniste si intelegere intre toata lumea sa fie!

Inregistrat
    22.12.2009

Citat Postat de BubuBlonda Vezi mesajul
    eu sunt o viitoare miresica. noi suntem departe de casa in strainatate iar nasii in romania. nunta va fi acasa in ro. nasii, mai bine zis nasul e un foaaaaarte bun amic de vreo cativa ani. din vedere ii stiam sotia dar nu am vorbit niciodata cu ea. din pacate le-am propus sa ne fie nasi pe mess. stiu ca nu asa se face stiu ca nu e frumos neaparat dar momentan nu avem incotro i-am cerut nasului id-ul nasei si vorbim frecvent. viitorul meu miresoi nu ii cunoaste deloc doar din ce le-am povestit eu. nu avem nici un fel de pretentii de la ei cat si cum vor da la nunta fiecare dupa posibilitati. eu incerc sa o implic pe nasa in organizare dar mereu imi zice sa fac cum vreau ca e nunta mea dar a fost de acord sa vina cu mine cand dau comanda de buchet si sa facem si lumanarile la fel. nu stiu exact ce tb sa plateasca nasii stiu de biserica si lumanari dar daca e la urma urmei platim noi si lumanarile sunt constienta ca se poarta ca vezi doamne nasii dau nush ce suma dar noi facem nunta cu plic inchis si fiecare va da dupa putere mie mi-s dragi foc nasul e un prieten de suflet. din start le-am precizat ca tot ce ne dorim e sa ne tina lumanarea la biserica si apoi dupa nunta sa pastram legatura si sa ne fie prieteni si eventual sa ne indrume pasii, noi nu punem prea mare accent pe bani si cred ca noi ii facem pe ei si nu invers ma dispera sa citesc povesti in care finele au ditamai pretentiile sau se isca discutii legate de bani si nu numai finii si nasii ca de ce nu mi-ai luat cadou de stiu eu ce. noi lucram in strainatate dar si noi castigam cu greu fiecare banut insa nu e atat de greu ca acasa de aceea am zis ca noi ne facem nunta si nu o licitatie in care sa se vada care da mai mult sau mai stiu eu nasicilor daca incepeti sa aveti indoieli...puneti punctul pe i si renuntati la idee, finutzelor...respectativa nasii sau dak ii luati doar pt bani cautativa un ion tiriac sau becali ca aia sunt doar cu banii si restul mai putin important. spor!!!!!!!1
    Bine spus, imi place cum gandesti, nici noi nu i-am lasat pe nasi sa plateasca voalul miresei, lumanarile, le-am platit noi. Oricum e cheltuiala si pt ei, in afara de darul pe care-l dau la masa si "taxa" la biserica, mai trebuie sa se investeasca si in haine, pantofi, coafor, make-up si alte pregatiri. Asa ca mi se pare un gest de bun simt sa plateasca si mirii o parte.

Inregistrat
    12.05.2011

Nasii mei, au bani, si cu toate ca ar putea platii ei tot, nu vor platii nimic. Taxa la biserica, lumanarile, buchetul nasei, vor fi achitate exclusiv de noi. Noi ne bucuram ca ii avem alaturi. Acum sunt nasi si nasi, ei chiar daca au posibilitatile financiare sunt modesti si nu se arunca la cheltuieli, gen platesc eu tot, fac si dreg Noi ne bucuram pentru relatia speciala pe care o avem cu ei, pentru faptul ca se gandesc la noi, ori de cate ori fac excursii "afara" si ne aduc un suvenir, ori de cate ori ne suna pentru diverse idei "de nunta" s.a.m.d. Sunt nasii perfecti, ii iubim enorm!

Inregistrat
    18.09.2011

Citat Postat de squallvlad Vezi mesajul
    cazul nostru: fini dezamagiti de nasi.
    de ce? ce ati patit?
    [/url]

Inregistrat
    30.04.2011

Citat Postat de moments Vezi mesajul
    Nasii mei, au bani, si cu toate ca ar putea platii ei tot, nu vor platii nimic. Taxa la biserica, lumanarile, buchetul nasei, vor fi achitate exclusiv de noi. Noi ne bucuram ca ii avem alaturi. Acum sunt nasi si nasi, ei chiar daca au posibilitatile financiare sunt modesti si nu se arunca la cheltuieli, gen platesc eu tot, fac si dreg Noi ne bucuram pentru relatia speciala pe care o avem cu ei, pentru faptul ca se gandesc la noi, ori de cate ori fac excursii "afara" si ne aduc un suvenir, ori de cate ori ne suna pentru diverse idei "de nunta" s.a.m.d. Sunt nasii perfecti, ii iubim enorm!

foarte frumos, bravo

Inregistrat
    02.06.2016

Buna! Anul acesta am fost ceruti de nasi de un cuplu care isi dorea sa aiba nunta peste doi ani. Mentionez ca el este prieten din liceu al sotului si ne vedem cu ei cam o data pe saptamana, deci o relatie destul de apropiata zic eu. Acum o luna au aflat ca vor avea un copil si bineinteles ca eu m-am entuzismat foarte tare ca voi fi nasa si m-am grabit sa ii felicit si sa le dau de inteles ca in continuare dorim sa ii nasim. Supriza a venit din partea lor cand au inceput sa dea din colt in colt. Am fost dezamagita, dar am inteles ca prefera pe altcineva si am zis ca fiecare e liber sa aleaga ce vrea. Ceea ce ma supara foarte mult este ca au inceput sa ne ceara sfaturi si sa mergem cu ei la restaurante pt avansuri si degustari, lucru care in mod normal se face cu nasii. Si noi am avut nunta de curand si ei nu au dorit sa se implice cu nimic in organizare desi au fost dsoara si cavaler de onoare. Nu stiu cum sa procedez pt ca ma simt foarte prost in postura actuala. Orice sfat e binevenit

Parerea mea, fara suparare acum, e ca daca te apuci sa fi nas doar ca sa ai pretentii si cui sa scoti ochii ptr ca tu ai facut sacrificii mai bine nu o faci. Noi ne intelegem bine cu nasii, dar ne vedem rar si vorbim rar. Asa sunt ei, nu ne suna, doar noi si noi am inceput sa ii sunam doar la ocazii. In rest cand ne vedem sunt super ok, nu se vede ca o relatie ptr ca trebuie. Ca nasi, da, trebuie sa platesti diverse chestii, sa dai bani la masa nu sa fie finii multumiti ca au avut doi oameni sa le tina lumanarile la biserica si ei au platit tot. Nu mi se pare normal. Acum sa fim seriosi din toata saracia 1000 de lei sa dai acolo la masa tot gasesti, macar asa sa nu fie plicul gol. E putin, dar macar asa, ceva acolo. Noi am botezat baietelul unor prieteni in 2016. Eram in renovare cu casa, ne mancase o groaza de bani, au fost lasati de nasi pentru ca nu s-au inteles in privinta numelui copilului, ceea ce iar mi se pare o porcarie, si ne-au intrebat pe noi cu 3 saptamani inainte de botez daca vrem, daca putem, fara pretentii, bani, lumanare etc. Cu toate cheltuielile pe care aveam, i-am ajutat. Am platit si lumanrea, am luat si hainute, trusou si toate cele. Nu am putut sa dam mai mult de 500 de lei la masa, ei ne-au inteles. Abia ce trecusera si ei prin ce treceam noi si oricum nu aveau pretentii. Am considerat ca dam cat putem si ne revansam noi in timp si i-am cumparat diverse chetrii necesare lui: scaunel pentru mancare, cand a fost timpul, jucarii, hainute... Nu sunt deloc de acord cu nasii care sunt acolo ca sa fie si nu isi asuma rolul de nasi. Nasii nu sunt doar ca sa tina lumanrile in biserica si nici pe alea de cele mai multe ori, pentru ca le tin domnisorii de onoare. Acum fara suparare, dar rolul nasilor este cu totul altul si da sunt de acord ca nasii cheltuie la fel cum si finii cheltuie. Daca te gandesti la cate cheltuieli esti supus cand faci o nunta: haine, bucgete, aranjamente, bautura, si mult, multe, multe, poti totusi ca nas sa platesti si tu 500 de lei la biserica, 300 pe doua lumanari, 200 sute pe un voal, 30 pe o esarfa si 50 pe o turta. Cat fac astea? 1200? 1300? Hai ca nu e asa mult.

Inregistrat
    10.11.2010

Citat Postat de deeaghe Vezi mesajul
    Parerea mea, fara suparare acum, e ca daca te apuci sa fi nas doar ca sa ai pretentii si cui sa scoti ochii ptr ca tu ai facut sacrificii mai bine nu o faci. Noi ne intelegem bine cu nasii, dar ne vedem rar si vorbim rar. Asa sunt ei, nu ne suna, doar noi si noi am inceput sa ii sunam doar la ocazii. In rest cand ne vedem sunt super ok, nu se vede ca o relatie ptr ca trebuie. Ca nasi, da, trebuie sa platesti diverse chestii, sa dai bani la masa nu sa fie finii multumiti ca au avut doi oameni sa le tina lumanarile la biserica si ei au platit tot. Nu mi se pare normal. Acum sa fim seriosi din toata saracia 1000 de lei sa dai acolo la masa tot gasesti, macar asa sa nu fie plicul gol. E putin, dar macar asa, ceva acolo. Noi am botezat baietelul unor prieteni in 2016. Eram in renovare cu casa, ne mancase o groaza de bani, au fost lasati de nasi pentru ca nu s-au inteles in privinta numelui copilului, ceea ce iar mi se pare o porcarie, si ne-au intrebat pe noi cu 3 saptamani inainte de botez daca vrem, daca putem, fara pretentii, bani, lumanare etc. Cu toate cheltuielile pe care aveam, i-am ajutat. Am platit si lumanrea, am luat si hainute, trusou si toate cele. Nu am putut sa dam mai mult de 500 de lei la masa, ei ne-au inteles. Abia ce trecusera si ei prin ce treceam noi si oricum nu aveau pretentii. Am considerat ca dam cat putem si ne revansam noi in timp si i-am cumparat diverse chetrii necesare lui: scaunel pentru mancare, cand a fost timpul, jucarii, hainute... Nu sunt deloc de acord cu nasii care sunt acolo ca sa fie si nu isi asuma rolul de nasi. Nasii nu sunt doar ca sa tina lumanrile in biserica si nici pe alea de cele mai multe ori, pentru ca le tin domnisorii de onoare. Acum fara suparare, dar rolul nasilor este cu totul altul si da sunt de acord ca nasii cheltuie la fel cum si finii cheltuie. Daca te gandesti la cate cheltuieli esti supus cand faci o nunta: haine, bucgete, aranjamente, bautura, si mult, multe, multe, poti totusi ca nas sa platesti si tu 500 de lei la biserica, 300 pe doua lumanari, 200 sute pe un voal, 30 pe o esarfa si 50 pe o turta. Cat fac astea? 1200? 1300? Hai ca nu e asa mult.
    Sunt de acord cu tine!

Pagina 24 din 24 PrimulPrimul ... 14222324

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us