Pagina 3 din 14 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 17 la 24 din 107

Subiect: Exemple cadouri pentru nasi la botez

Inregistrat
    07.02.2005

Implicit Re: Exemple cadouri pentru nasi la botez

Noi le-am luat un set de masa si o icoana.

Inregistrat
    27.09.2007

Citat Postat de finica Vezi mesajul
    Nu stiu, daca in cazul nasilor de botez, e nevoie de cadouri. La noi se spune ca atunci cand botezi un copil iti faci o pomana. Daca parintii copilului ofera nasilor ceva in schimb, adica un cadou, asta ar insemna ca le intoarce pomana, ceea ce nu e deloc bine. Deci, in momentul in care botezi un copil, o faci pentru ca asta iti doresti si nu pentru a primi ceva in schimb. Si se mai spune ca daca, spre exemplu, ii botezi lui X copilul, acesta nu trebuie sa faca si el acelasi gest (sa iti boteze sau sa iti cunune tie copilul). Asta e ... sunt niste superstitii, daca le pot numi asa, din zona Moldovei.

Este adevarat tot ce ai spus.Nu se da nici un cadou nasilor de botez.Asta este pomana pe care si-o fac ei.Ca drept dovada atunci cand il aduce nasul pe copil de la biserica se spune:"Ti-am luat un pagan si ti-am adus un crestin". Iar mama copilului spune:"Bogdaproste".Eu am botezat zilele astea un bebe si sunt foarte incantata ca am un finut cuminte si frumusel.Si nu as fi primit nimic de la cumetri pt. ca le-am botezat copilul.

Inregistrat
    10.07.2007

Smile Re: Exemple cadouri pentru nasi la botez

buna mamici si eu voi face botezul bebeluLUli meu in curand pe 3 nov si eu eram in marea dilema ce cadou sa ia nasilor ,si ei sant o pereche tanara si au si ei la randul lor un baiat ,eu le am cumparat un set dragut si elegant de cafea ,normal vreau sa le fac si lor un album cu pozele de la botez si le am luat si o lenjerie de pat si as vrea sa le mai iau un aparat electrocasnic iar fiului lor in costumas cam asa o sa arate cadoul lor dar eu cred ,ca ar mai trebui sa le mai iau inca ceva ,mi se pare ca nu este suficient.Si chiar as vrea sa precizez ca ei nu vor nimica din contra ei sau oferit sa mi fie nasii din ziua care au aflat ca sunt insarcinata .Sant niste oameni de aur si ne au ajutat ff mult si cand am fost in spital si dupa si acum de aceea spun ca ni se pare cadoul prea mic ....voi fetelor ce parere aveti ce ar trebui sa le mai iau sau dati mi niste pareri....
    aly

sunt in aceeasi dilema,o sa eac o poza cu fetita mea si cu o rama frumoasa. eu nu am auzit sa se faca cadou la nasii de botez.

Inregistrat
    25.06.2007

Ma repet, fetelor, dar am mai spus ca, in cazul nasilor de botez nu e tocmai indicat sa li se cumpere cadouri. Se considera ca ei, in momentul in care boteaza un copil, fac o pomana in fata lui Dumnezeu, iar daca le dati o alta pomana inapoi (aici vorbind de cadouri) se considera ca le intoarceti pomana si asta nu e de bine. Bine, fiecare face dupa cum doreste, eu doar am spus cum se procedeaza in zona noastra.

Inregistrat
    28.12.2006

Citat Postat de finica Vezi mesajul
    Ma repet, fetelor, dar am mai spus ca, in cazul nasilor de botez nu e tocmai indicat sa li se cumpere cadouri. Se considera ca ei, in momentul in care boteaza un copil, fac o pomana in fata lui Dumnezeu, iar daca le dati o alta pomana inapoi (aici vorbind de cadouri) se considera ca le intoarceti pomana si asta nu e de bine. Bine, fiecare face dupa cum doreste, eu doar am spus cum se procedeaza in zona noastra.

exact asta mi-a spus si nasa cand am intrebat-o cum procedez referitor la cadoul pentru ei!!! ca ce fac ...le intorc pomana??

ce cadou sa le cumparam nasilor???sunt tineri si nu prea le lipseste nimic!

Inregistrat
    25.06.2006

noi sigur le vom face ceva cadou nasilor........ce?!.............e secret ............va spun dupa (sa nu traga nasa cu ochiul )

Pagina 3 din 14 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us