Pagina 156 din 156 PrimulPrimul ... 56106146154155156
Rezultate de la 1.241 la 1.245 din 1245

Subiect: Educatia copiilor

Inregistrat
    07.08.2008

Implicit Re: Educatia copiilor

eu zic asa: copilul se educa de mic. daca are 2 ani nu inseamna ca nu pricepe si ca nu poate fi educat. si spun asta pt ca am vazut multe mamici care ii lasa sa dea in alti copii, sa cotrobaie in dulapurile, gentile, etc oamenilor, sa faca o sumedenie de pozne doar pentru ca "sunt mici".
    asa ca pe mine personal, remarca asta "e mic, nu stie" aproape ca ma scoate din sarite. de acord, nu-l bati, nu-l certi in fata celorlalti copii, dar macar sa ii spui ca nu e voie, ca nu-i frumos. si fiica'mea mai pocneste uneori si stiu ca nu o face din rautate, dar mereu ii atrag atentia si o cert pt ca ma doare inima cand vad ca alti copii o lovesc iar parintii lor se fac ca ploua. iar eu nu-s genul care sa spun omului in fata, cel mult comentez intre prieteni.
    si referitor la animale, sunt sigura ca majoritatea parintilor nu-si invata copiii sa dea intr-un animal. fiica'mea iubeste foarte mult animalele si desi ii explic si o cert cand e cazul, se mai intampla sa fugareasca, mai ales pisicile, si sa le necajeasca.
    Sandra

Citat Postat de ela08 Vezi mesajul
    eu zic asa: copilul se educa de mic. daca are 2 ani nu inseamna ca nu pricepe si ca nu poate fi educat. si spun asta pt ca am vazut multe mamici care ii lasa sa dea in alti copii, sa cotrobaie in dulapurile, gentile, etc oamenilor, sa faca o sumedenie de pozne doar pentru ca "sunt mici".
    asa ca pe mine personal, remarca asta "e mic, nu stie" aproape ca ma scoate din sarite. de acord, nu-l bati, nu-l certi in fata celorlalti copii, dar macar sa ii spui ca nu e voie, ca nu-i frumos. si fiica'mea mai pocneste uneori si stiu ca nu o face din rautate, dar mereu ii atrag atentia si o cert pt ca ma doare inima cand vad ca alti copii o lovesc iar parintii lor se fac ca ploua. iar eu nu-s genul care sa spun omului in fata, cel mult comentez intre prieteni.
    si referitor la animale, sunt sigura ca majoritatea parintilor nu-si invata copiii sa dea intr-un animal. fiica'mea iubeste foarte mult animalele si desi ii explic si o cert cand e cazul, se mai intampla sa fugareasca, mai ales pisicile, si sa le necajeasca.
    Nu dar nici nu il invata sa le respecte ca pe niste fiinte cu drept la viata si la demnitate. Daca un copil loveste alt copil se sesizeaza din start 2 perechi de parinti: ai celui care da si ai celui care primeste. Daca un copil da intr-un caine fara stapan de ingrijorator de multe ori nu se sesizeaza nimeni: "Eeee, a dat intr-un catel. Big deal!!!".
    Sunt si parinti care se gandesc in primul rand la siguranta copilului si mai bine asa sa nu il inveti sa atinga niciun animal nici sa-l mangaie nici sa-l bata decat deloc. Am o cunostinta care a patit-o rau cu fie-su care a mangaiat ursul la Zoo. Noroc ca nu i-a rupt nimic doar l-a apucat si l-a speriat zdravan.
    Eu am de gand sa il invat pe al meu sa respecte in primul rand viata in orice forma ar veni iar de iubit... cu atat mai bine daca are si asta in suflet. Dar iubirea nu se invata, aia vine de la sine sau nu vine.
    Ultima editare de Sylvester : 13.06.2013 14:09:53

Inregistrat
    13.03.2012

Buna fetelor, fiu-meu n-a fost niciodatao cumintenie de baiat, mai degraba mereu agitat, obraznicut, razgaiat.. dar in ultima vreme cam intrece masura. Vrea dus in brate pana la gradi si inapoi, eu una nu pot face asta si nu intelege sub nicio forma. De ceva vreme plange cu orele din orice nimic, se mai trezeste si in totul noptii si plange.. Ma loveste, musca.. Avem si momente in care ne intelegem, dar putine. Nu stiu.. e ceva normal?

Inregistrat
    23.01.2010

Citat Postat de Panibu Vezi mesajul
    Buna fetelor, fiu-meu n-a fost niciodatao cumintenie de baiat, mai degraba mereu agitat, obraznicut, razgaiat.. dar in ultima vreme cam intrece masura. Vrea dus in brate pana la gradi si inapoi, eu una nu pot face asta si nu intelege sub nicio forma. De ceva vreme plange cu orele din orice nimic, se mai trezeste si in totul noptii si plange.. Ma loveste, musca.. Avem si momente in care ne intelegem, dar putine. Nu stiu.. e ceva normal?
    Ei lasa ca eu m-am resemnat. Astept 4-5 ani, poate o fi mai bine la varsta aia. Acum "nu e voie" sau "nu pune mana" se pare ca nu ii intra in cap.
    Cum sunteti cu gradinita? Noi tot pe acasa. Adica o sapt. la gradi, una-doua acasa.

Inregistrat
    13.03.2012

Citat Postat de Cecylle Vezi mesajul
    Ei lasa ca eu m-am resemnat. Astept 4-5 ani, poate o fi mai bine la varsta aia. Acum "nu e voie" sau "nu pune mana" se pare ca nu ii intra in cap.
    Cum sunteti cu gradinita? Noi tot pe acasa. Adica o sapt. la gradi, una-doua acasa.
    Pai suntem bine sa zicem. Saptamana trecuta am stat pe acasa, cu tusea, febra, mucii de rigoare, de 2 zile ma mir si eu e chiar bine. Singurele zile de cand merge la gradi fara muci. Azi fac pozele alea smechere de Craciun cu breloc, magneti si nu stiu ce, l-am imbracat elegant, la bretele si papion. Fac si repetitii ptr serbare, asa ca ma bucur ca il pot duce. Sapt trecuta a fost dezastru la ei. L-am dus vineri inca nevindecat ca nu aveam cu cine sa-l las si au fost 4 copii din 26.. zilele astea au fost 9 copii.
    Am luat si eu de la el urata tare tuse..
    Dimineata nu mai stiu ce i-a zis taica-meu, dar Bogdan: "Si care e problema ta?". Apoi iar nu stiu ce ii zicea taica-meu.. dar Bogdan :" Nu tipa! Lasa-ma pe mine! Uita-te la mine cum fac prostii!"

Pagina 156 din 156 PrimulPrimul ... 56106146154155156

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •  
Miresici - cea mai mare comunitate de mirese din Romania

BURDA ROMANIA

Cel mai mare editor de reviste din Romania. Toate drepturile asupra site-ului www.femeia.ro apartin Burda Romania.

Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.femeia.ro este posibila numai cu acordul prealabil scris al Burda Romania.

Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.

About cookies | Termeni si conditii

PORTOFOLIU
Lifestyle Masculin
Men'sHealth.ro

Automoto
AMSOnline.ro

Travel
NatGeo.ro

Sanatate
SanatosiSaFim.ro

Join us